Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Ve čtvrtek 13. června hostil rektorát Vysokého učení technického v Brně setkání konsorcia složeného ze zástupců vybraných univerzit zapojených do projektu Program podpory rozvoje oblasti vysokého školství (PPROVŠ), který se týká Přípravy na implementaci reformy doktorského studia pro roky 2024-2025.
VUT hostilo jednání konsorcia zástupců vybraných univerzit zapojených do projektu Program podpory rozvoje oblasti vysokého školství (PPROVŠ). | Autor: Václav KoníčekBrněnské setkání, které bylo druhé z plánovaných šesti, nabídlo 55 účastníkům (25 prezenčních a 30 online) sdílení dosavadní praxe v oblasti doktorského studia.
Právě souhrn příkladů dobré praxe týkající se doktorského studia by měl být výstupem dvouletého projektu PPROVŠ včetně doporučení a strategie implementace na každé vysoké škole.
Univerzity zastupovali jejich prorektoři a prorektorky Vítězslav Máša (VUT), Miroslav Doupovec (VUT), Michaela Rumlová (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze), Zdeňka Chmelíková (VŠB – Technická univerzita Ostrava), Ondřej Mocek (Mendelova univerzita), Marek Hlavica (Janáčkova akademie múzických umění), Tomáš Hejduk (Univerzita Pardubice) a Zdeněk Bezecný (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze).Jednání konsorcia zástupců vybraných univerzit zapojených do projektu Program podpory rozvoje oblasti vysokého školství (PPROVŠ). | Autor: Václav KoníčekDále se jednání zúčastnili vedoucí oddělení pro vědu, vzdělávací činnost a kvalitu, výzkum, transfer technologií, vedoucí oddělení doktorského studia a další zástupci univerzit zabývající se doktorským studiem. Jednání moderovala Martina Repková, akademická pracovnice Fakulty chemické VUT.Vedle řady dvoustranných jednání proběhly online schůzky pracovních skupin za účasti zástupců jednotlivých univerzit, které se týkaly oblastí kvality, podpory a legislativy.
Reforma doktorského studia je pro české univerzitní prostředí vysoce aktuálním tématem. Týká se důležitých oblastí, jako jsou mimo jiné nastavení podmínek pro různé formy doktorského studia, standardy doktorských studijních programů, standardy školitele, status doktoranda nebo otázky financování doktorandů.
Lukáš Nachtigal, vedoucí oddělení doktorského studia Univerzity Karlovy, seznámil účastníky s dosavadními výstupy pracovních skupin konsorcia. | Autor: Václav KoníčekS dosavadními výstupy pracovních skupin konsorcia v oblastech souvisejících s reformou seznámil účastníky setkání Lukáš Nachtigal, vedoucí oddělení doktorského studia Univerzity Karlovy, která projekt PPROVŠ zaštiťuje.Vhled do podmínek doktorského studia na VUT umožnila jednajícím Hana Odstrčilová, vedoucí odboru studijních záležitostí VUT. Nabídla také krátkou prezentaci k otázce doktorského příjmu, které se věnovala další diskuze.
Vhled do podmínek doktorského studia na VUT umožnila jednajícím Hana Odstrčilová, vedoucí odboru studijních záležitostí VUT. | Autor: Václav Koníček„Nejzásadnější výzvou, kterou přináší Novela zákona o vysokých školách, je právě garantovaný doktorský příjem. Z dnešního jednání jasně vyplynulo, že tato změna přidělala vrásky všem vysokým školám v ČR. Aktuální počty Ph.D. studií nebude možné se stávajícím financováním pokrýt. Věřím ale, že díky větší výběrovosti dojde ke zlepšení podmínek i kvality doktorského studia. Ze studentů se vlastně stanou zaměstnanci, tedy rovnocenní partneři stávajících pracovníků. To je správný cíl. Musíme najít efektivní cestu, která nás k němu dovede,” uvedl ke klíčovému tématu financování doktorských studujících Vítězslav Máša, prorektor VUT.Autoři: Martina Repková, Petr Kubíček
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková