V nakladatelství FaVU vyšla kniha Pavla Ryšky České spotřební pohádky
Kniha je průvodcem stoletou historií lidových i umělých pohádek ve službách spotřebního průmyslu. Její autor Pavel Ryška, který působí v Kabinetu audiovizuálních technologií na Fakultě výtvarných umění VUT (FaVU), ji představil v prosinci 2024 na pražském knižním veletrhu Knihex 14½.
Pavel Ryška, který se věnuje také tvorbě digitálních obrazů a animaci, se v Českých spotřebních pohádkách ohlíží za obdobím, kdy ještě reklamnímu a spotřebnímu průmyslu nedominovaly elektronické technologie.
„Obrázkové kartičky, lístečky a drobné sešitky vydávaly soukromé firmy v rakousko-uherské monarchii i státní podniky socialistického Československa. Pestré tiskoviny děti fascinovaly, i když nabízely jen zhuštěné verze klasických vyprávění nebo naivní texty psané na míru konkrétnímu zboží, které přímo ve vyprávění nahrazovalo tradiční kouzelné předměty. Reklamní a propagační pohádky, ilustrované populárními umělci i neškolenými anonymními kreslíři, patří k výrazným kulturním fenoménům dvacátého století. Ovlivňovaly představivost několika generací, pomáhaly prodávat průmyslové výrobky, ale nesloužily jen obchodníkům. Snažily se také vychovávat: poučovaly děti o hygienických zásadách a racionální výživě, vysvětlovaly jim výhody pojištění, význam spoření i sběru surovin. Z veřejného prostoru zmizely až po pádu komunistické diktatury, kdy je smetl příval elektronických technologií a s nimi spojených nových trendů zábavního a reklamního průmyslu,“ uvádí text na přebalu knihy.
Publikace je k dispozici v běžné distribuční síti. Pro studenty a studentky FaVU je kniha k dostání za zvýhodněnou cenu 400 Kč v knihovně FaVU.
Pavel Ryška knihu představil v doprovodném programu knižního veletrhu Knihex 14½
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Zdroj: Fakulta výtvarných umění VUT
Autor | Mgr. Petr Kubíček |
---|---|
Publikováno | |
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d278686 |
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková