Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
VUT Junior | Autor: Jan ProkopiusS poslední dubnovou sobotou skončil další ročník VUT Junior. Populární projekt volnočasových aktivit již řadu let seznamuje žáky ZŠ a studenty nižších ročníků víceletých gymnázií s prostředím univerzity, moderními technologiemi a nejnovějšími vědeckými poznatky. Letošní série návštěv nabídla malým vědcům seznámení s šesti fakultami a dvěma součástmi VUT. Absolventy VUT Junior ještě čeká červnová promoce.Poslední část série proběhla na CEITEC VUT. V budově pod Palackého vrchem, která je co nejvíce chráněna před přenosem otřesů nebo magnetismem, přivítal zhruba 40 dětí vědecký pracovník CEITEC a Fakulty strojního inženýrství Stanislav Průša. Na úvodní přednášce dětem představil historii, vnitřní strukturu a otevřený charakter výzkumné instituce. Po seznámení s programem si mohli posluchači například osahat dokonalý povrch křemíkových materiálů nebo sledovat svítící svazek elektronů v nádobě s neonovým plynem v elektromagnetickém poli.Oblékání laboratorní kombinézy | Autor: Jan ProkopiusPoté na návštěvníky čekal dvouhodinový program a čtyři stanoviště. Na jednom z nich se seznámili s přípravou na vstup a práci v čistých laboratořích a vyzkoušeli si oblékání do laboratorních kombinéz připomínajících skafandry.
Další stanoviště mělo podobu procházky kolem laboratoří. Tady se děti dozvěděli spoustu zajímavostí o výzkumu a úpravě materiálů, jak funguje litografie při výrobě čipů, proč se používá žluté osvětlení při práci s optickými laky, jaký je rozdíl mezi nanotechnologií a mikrotechnologií nebo v jakých částkách se pohybuje vybavení laboratoří.Jak funguje mikroskop atomárních sil? Tomu se věnovalo další stanoviště, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet i výměnu vzorku nebo snímacího hrotu mikroskopu.
Mikroskop atomárních sil | Autor: Jan ProkopiusPoslední stanoviště se zaměřovalo na křemíkové polovodiče. Děti zkoušely řezat křemíkové desky diamantovým řezákem a touto cestou zjišťovaly více o fyzikálních vlastnostech křemíku.
Za přípravu programu patří velké poděkování vědcům z CEITEC VUT, kteří se návštěvníkům s velkou vstřícností věnovali. Někdo byl z návštěvy nadšený. Někdo se přiznal, že jej to více bavilo na jiných fakultách. Ale i takové zjištění má svou hodnotu a v tom je projekt VUT Junior cenný. Děti mají příležitost vyzkoušet si různá prostředí a různé směry a s předstihem zjišťovat, jaká oblast je pro ně inspirativní a co by je později mohlo bavit.
Během úvodní přednášky o tom promluvil Stanislav Průša: “Pokud jste tady vy, kteří máte zájem, tak je ho potřeba využít. Nechceme vás lákat. Jen se snažíme ukázat, jak vypadá vědecký život. Až se budete někdy v životě rozhodovat, co se sebou uděláte, tak si na dnešek můžete vzpomenout.”
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková