Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Přes 70 nových profesorů a profesorek převzalo v Karolinu jmenovací dekrety od prezidenta a ministra školství | Autor: MŠMTV pražském Karolinu si 12. prosince přes 70 nových profesorů a profesorek převzalo jmenovací dekrety od prezidenta Petra Pavla a ministra školství Mikuláše Beka. Mezi nimi byli i dva profesoři z Vysokého učení technického v Brně – profesor Luboš Náhlík a profesor Jan Pěnčík, kterým k novému titulu srdečně gratulujeme.
„Mám radost, že již podruhé mohu zde, v historických prostorách Karolina předat jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Profesorský titul, který přebíráte, je výsledkem vaší práce i úsilí, které jste během své akademické cesty vykonali. Bude vám patřit do konce života. Mohlo by se zdát, že jste dosáhli vrcholu vaší akademické kariéry. Ale vy sami nejlépe víte, že tímto okamžikem vaše profesní cesta ani zdaleka nekončí. Nyní přichází etapa, ve které bude hlavním smyslem vaší práce předat vědění ostatním, zajistit jeho kontinuitu a další rozvoj. Pomáhat mladé nastupující generaci vědců i kolegů,“ řekl ve svém projevu prezident Petr Pavel.
Titul profesora mohou nově užívat:
Luboš Náhlík (Fakulta strojního inženýrství, obor Aplikovaná mechanika)
Profesor Luboš Náhlík | Autor: MŠMTProfesor Luboš Náhlík se pohybuje v oblasti únavy materiálu a lomové mechaniky. Vedl 7 obhájených disertačních prací, 6 obhájených diplomových prací a 3 obhájených bakalářských prací. Vyučoval předměty na všech stupních studia od bakalářského po doktorské. Podílel se na zavedení předmětu Únava a lomová mechanika na FSI VUT a Pokročilá lomová mechanika pro CEITEC VUT, jehož je i garantem a vyučuje jej v českém i anglickém jazyce. V současné době se na FSI podílí na inovaci předmětu Mezní stavy kovových konstrukcí.
Ve výzkumné a vývojové oblasti se zaměřuje zejména na vývoj metod predikce životnosti komponent, vývoj testovacích metod v oblasti únavy materiálu, vývoj kritérií stability trhlin šířících se v materiálech s rozhraními. Je autorem či spoluautorem 98 publikací ve Web of Science (WoS), 44 publikací s impakt faktorem (IF), u 7 z nich je hlavní nebo korespondenční autor. Počet citací bez autocitací dle WoS je 481. Jeho H-index dle WoS je 15, dle Scopus 17. Byl a je též nositelem a spoluřešitelem mezinárodních projektů, národních projektů například Grantové agentury ČR, Technologické agentury ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu, Horizont 2020, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na FSI je členem oborové rady studijního programu Aplikované vědy v inženýrství. Od roku 2017 je členem Akademické rady AV ČR.
Jan Pěnčík (Fakulta stavební, obor Pozemní stavby)
Profesor Jan Pěnčík | Autor: MŠMTProfesor Jan Pěnčík se v rámci výzkumné a vývojové činnosti zabývá oblastí nelineárních statických a dynamických analýz nosných stavebních konstrukcí a jejich detailů, návrhem nosných konstrukcí interiérových schodišť při použití různých materiálů, metodou eliminace tepelných ztrát v patě zdiva pomocí vyvíjeného tepelně izolačního prvku, a tyto znalosti nyní aplikuje i v oblasti navrhování konstrukcí pozemních s využitím progresivních a nových stavebních materiálů.
Publikuje v hodnocených vědeckých časopisech a odborných periodicích a je držitelem několika evropských, českých patentů a užitných vzorů. Jeden evropský patent je aktivně používán v praxi. Je také úspěšným řešitelem nebo spoluřešitelem projektů fakulty a univerzity i státních institucí, například Grantové agentury ČR, Technologické agentury ČR nebo Ministerstva průmyslu a obchodu. Do roku 2021 byl znalcem pro obor stavebnictví, odvětví stavby obytné, stavby průmyslové, stavební odvětví různá. Je nositelem Ceny Josefa Hlávky Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a ceny Nadace Sira Franka Lampla. Dále v rámci projektu Pojď podnikat! vede organizační tým studentské soutěže Cena podnikavosti studenta VUT a působí jako řešitel inovačního podnikatelského ekosystému VUT contriBUTe.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková