Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V sídle horní komory Parlamentu ve Valdštejnském paláci v Praze se při příležitosti Dne Antarktidy uskutečnilo na konci listopadu setkání představitelů antarktické spolupráce. Vysoké učení technické v Brně zastupovali rektor Ladislav Janíček a děkani fakult stavební, architektury, strojního inženýrství, elektrotechniky a komunikačních technologií a chemické. Setkání se uskutečnilo díky pozvání senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice pod záštitou senátora Josefa Klementa.
Rektor VUT Ladislav Janíček (druhý zprava) při návštěvě Senátu ČR, která proběhla pod záštitou senátora Josefa Klementa (první zleva) | Autor: Senát ČRVUT jako technologický partner antarktického výzkumu
VUT společně se zástupci Přírodovědecké fakulty MU, Českého antarktického nadačního fondu, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva životního prostředí a dopravce Czechoslovak Ocean Shipping v Senátu prezentovalo více než dvě desetiletí trvající české výzkumné aktivity v Antarktidě. Díky nim získala Česká republika mezinárodní uznání a v roce 2013 se stala plnoprávným členem Smlouvy o Antarktidě s konzultativním statusem, který Českou republiku opravňuje rozhodovat o dění v jedné z ekologicky nejzachovalejších oblastí na planetě.„Antarktida je poslední čistý kontinent na planetě Zemi. Není však izolovaný a je ovlivněn změnami klimatu i zátěžemi životního prostředí na zbytku zeměkoule. Závisí na nás, lidech, v jakém stavu nejen tento kontinent, ale i naši přírodu všude kolem nás zachováme budoucím generacím,“ uvedl během prezentace rektor Janíček.
Výzkumná základna Gregora Johanna Mendela | Autor: archiv Ladislava JaníčkaProstřednictvím Českého antarktického nadačního fondu poskytuje VUT technologickou podporu v oblasti stavebních, energetických a jiných technologických řešení na antarktické výzkumné základně Gregora Johanna Mendela, kterou vlastní a provozuje Přírodovědecká fakulta MU. Podílí se na přípravě přestavby původní české základny na ostrově Nelson. Fakulta stavební (FAST) provádí vlastní technologický výzkum například v oblasti degradace stavebních materiálů nebo stárnutí polymerů v extrémních podmínkách. Fakulta architektury ve spolupráci s FAST a Fakultou strojního inženýrství (FSI) dokončuje stavbu modulu budoucí základny na Nelsonově ostrově. Aktuálně také probíhají jednání o umístění výcvikového habitatu z FSI, který umožní budoucím astronautům trénink v extrémních podmínkách podobných těm v kosmu.Udržitelná řešení nabízí VUT i v dalších oblastech
V Senátu ČR dostalo VUT příležitost prezentovat senátorům, poslancům a dalším pozvaným hostům nejen technologie pro Antarktidu, ale i další udržitelná řešení, kterými se zabývá v oblasti výzkumu a vývoje – ve strojírenství, stavebnictví i architektuře, v materiálovém a chemickém inženýrství, v elektrotechnice a energetice, zejména pak v oblasti vývoje technologií obnovitelných zdrojů, optimalizace rozvodných sítí, akumulace energie nebo v elektromobilitě.
Rektor VUT Ladislav Janíček při prezentaci v Senátu ČRTaké ve vnitřní správě, provozu, údržbě i ve výstavbě infrastruktury VUT uplatňuje environmentálně šetrné principy respektující evropské normy jako DNSH (Do Not Significant Harm) a nZEB (nearly Zero Energy Buildings): „V energetickém managementu aktivně monitorujeme a řídíme spotřebu energií, aktualizujeme energetické audity objektů a provádíme odstraňování nálezů auditů. Rovněž ve veřejném nakupování zboží, služeb nebo prací uplatňujeme dlouhodobě environmentálně-odpovědný přístup,“ vysvětlil v průběhu setkání rektor Janíček.Univerzita představila svůj přístup k udržitelnosti rovněž v oblasti vzdělávání. Fakulty VUT poskytují studia, vyvíjejí nové studijní a vzdělávací programy a do těch stávajících začleňují předměty posilující environmentálně-odpovědné myšlení studujících.
Společná fotografie zástupců VUT, senátorů, poslanců a dalších pozvaných hostůOdpovědnost za životní prostředí je pro technickou univerzitu příležitost
Společenskou výzvou doby se stala reflexe závěrů klimatické konference konané v Paříži v roce 2015. Cílem je zejména postupné snižování emisí skleníkových plynů, zvláště CO2 až k dosažení stavu jejich klimatické neutrality v roce 2050. Rozšiřování využívání alternativních zdrojů energie, zejména těch obnovitelných, ať už jde o energii sluneční, větrnou, vodní či geotermální, je jednou z priorit. Výzvami jsou využívání bezuhlíkových či bezemisních technologií a energetických zdrojů, jako jsou vodík nebo jádro, efektivnější hospodaření se zbytkovými energiemi vznikajícími při recyklaci odpadů a další témata.„Kdo jiný než technická univerzita, jakou je VUT, může zvednout tato témata a dovést je ke konkrétním technologickým řešením a aplikacím v podobě výsledků výzkumu a vývoje? Jsme technickou univerzitou s environmentálním myšlením, která odpovědnost za životní prostředí a klima chápe jako technologickou příležitost,“ přiblížil rektor jednoznačný postoj VUT k nejdůležitějším otázkám současnosti.
Související:
Ohlédnutí Ladislava Janíčka za jednou z jeho cest do Antarktidy: V Antarktidě plyne čas vlastním tempem
Prezentace VUT v Senátu České republiky
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková