Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Živá laboratoř, která nemá v Česku obdoby. V areálu brněnského výstaviště vzniká zázemí pro vývoj a testování nových řešení a nápadů v reálných podmínkách. Zaměří se na Smart Cities technologie, mobilitu budoucnosti, Průmysl 4.0 a inovace v Life Sciences ve spojení s edukací. Dlouhodobý projekt má těžit ze spolupráce veřejné správy, firem, startupů, výzkumných institucí a běžných uživatelů. Na konci července vznikl jeho řídící výbor, ve kterém Vysoké učení technické v Brně zastupuje prorektor Milan Houser.
Areál brněnského výstaviště poskytne zázemí pro vývoj a testování nových řešení a nápadů. | Autor: Jan ProkopiusSpolečné memorandum o spolupráci rozvíjející živou laboratoř podepsali zástupci čtyř ministerstev, Svaz měst a obcí, Jihomoravský kraj, město Brno a společnost Veletrhy Brno. Cílem je vytvořit středoevropský hub pro propojování aktérů, know-how a aktivit na poli chytrých řešení. "Ambicí nově vznikajícího projektu je zapojit do jeho fungování celý inovační ekosystém, včetně vládních institucí, univerzit, soukromých firem, neziskových organizací a občanů. Snahou je přiblížit technologie i k zahraničním partnerům a představit je tak v mezinárodním prostředí,“ sdělila Marie Zezůlková, manažerka projektu BVV Living Lab.
Především firmám, startupům, vysokým školám, ale i dalším aktérům inovačního ekosystému chce iniciativa nabízet zpětnou vazbu na produkty před jejich uvedením na trh, pomoci při nalézání relevantních kontaktů, při zviditelnění a s přístupem k nejnovějším technologiím a trendům. Současně má BVV Living Lab zájem o to být součástí například univerzitních projektů.
Ve výsledku má novinka podpořit zvyšování tržního potenciálu aktérů a tím přispívat ke zvyšování kvality života v regionu a k jeho atraktivitě.
VUT je častým hostem a partnerem brněnských veletrhů. Na obrázku úspěšná expozice VUT z Mezinárodního strojírenského veletrhu 2023. | Autor: Václav koníčekZázemí brněnského výstaviště bylo pro platformu zvoleno kvůli své ideální strategické poloze a infrastruktuře. Kombinuje veřejný prostor a uzavřené prostředí s vlastním provozním režimem a podmínkami, které umožňují testování prototypů nových produktů.
Inspiraci našli tvůrci projektu v zahraničí. Tou je mezinárodní federace European Network of Living Labs (ENoLL). Síť sdružuje více než 155 aktivních členů z 26 členských států EU a dalších zemí světa.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková