Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Zástupci Statutárního města Brna a JCMM ocenili nejlepší doktorské studenty z brněnských univerzit. Mezi nimi byli také čtyři zástupci VUT v Brně, přičemž tři z nich osobně dorazili ve středu 8. února 2017 na brněnskou radnici. Každý z nich získal podporu 300 tisíc korun pro svůj vědecký výzkum, tato částka bude průběžně vyplácena po dobu tří let formou stipendií.
Zleva: Michal Jelínek, Ondřej Rubeš a Michal Skalský | Autor: Igor Šefr
Kateřina Žmolíková (FIT) - Mezi oceněnými je doktorandka Ústavu počítačové grafiky a multimédií Kateřina Žmolíková, která se věnuje rozpoznávání řeči a jazyka. Díky jejím algoritmům je možné rozpoznat hlas i ve velmi hlasitém a rušném prostředí. Momentálně je na studijní stáži v Japonsku, ocenění tedy nemohla osobně převzít.
Michal Jelínek (FEKT) - Tento reprezentant Ústavu mikroelektroniky FEKT VUT v Brně oslovil porotu vývojem nových fotovoltaických senzorů s optickými vlákny. Oproti konvenčním senzorům nabízí senzor s mikrostrukturálními optickými vlákny kompaktní rozměry, větší chemickou odolnost i elektromagnetickou imunitu. Michal Jelínek působí rovněž v Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Autor: Igor Šefr
Ondřej Rubeš (FSI a FEKT) - Doktorand Ondřej Rubeš působí hned na dvou fakultách VUT i na pracovišti NETME Centre, kde pracuje v sekci mechaniky. V rámci doktorského studia se zaměřil na nelineární vibrační generátor. Ten umí efektivně získat elektrickou energii z vibrací. Podobné generátory by jednou mohly být zdrojem elektřiny například pro outdoorové aktivity, kdy chodci mohou vytvářet enerii pro dobíjení různých zařízení díky otřesům při chůzi.
Michal Skalský (FEKT) - Doktorand Michal Skalský z Ústavu automatizace a měřící techniky FEKT VUT v Brně působí rovněž v CEITEC VUT a zkoumá kybernetiku pro materiálové vědy. Cílem jeho doktorské práce je optimalizace optovláknových gyroskopů. Optovláknové snímače se používají například pro inerciální navigaci, nicméně jejich cena je stále poměrně vysoká. Práce Michala Skalského usiluje o využití jednoduché a levné koncepce, díky které se ale podaří zachovat vysokou přesnost snímání.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková