Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Setkání ministra Beka s vedením VUT a kolegiem rektora | Autor: Jan ProkopiusVysoké učení technické v Brně (VUT) navštívil 24. dubna ministr pro evropské záležitost Mikuláš Bek. Na programu bylo setkání a debata s vedením VUT a kolegiem rektora na témata evropského vzdělávacího a výzkumného prostoru, evropských projektů, evropských politik a role technického vzdělávání pro EU i pro ČR. Krátce po obědě zavítal na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT), kde diskutoval se studentkami a studenty.
Rektor VUT Ladislav Janíček na začátku setkání představil univerzitu a zmínil mimo jiné její evropský rámec. VUT má zastoupení v evropských uskupeních – alianci EULiST, je aktivním členem Evropské univerzitní asociace a působí v síti prestižních technických a výzkumných univerzit CESAER. Také pravidelně prochází evaluací od EUA a na další tři roky má potvrzeno HR Award.Setkání ministra Beka s vedením VUT a kolegiem rektora | Autor: Jan ProkopiusJedno z nejdiskutovanějších evropských témat je Green Deal a udržitelnost. Tento dokument navrhuje opatření, která mají do roku 2050 zajistit klimatickou neutralitu EU. Pro VUT je to technologická výzva: “Jsou to aplikace, které my umíme udělat, ať už je to v oblasti zelené energetiky jako obnovitelné zdroje, vodíkové technologie, elektromobilita, akumulace energie, cirkulární ekonomika, sekundární zpracování odpadů a pokročilé materiály šetrné k životnímu prostředí,” řekl rektor.
Mikuláš Bek navázal na prezentaci VUT hodnocením posledního českého předsednictví v Radě EU. To podle něj potvrdilo odklon Čechů od dosavadní defenzivní evropské politiky k aktivnějšímu dialogu o budoucnosti. Bohužel předchozí vyhrocenou debatou o Green Deal ztratila ČR řadu let, které se teď budou obtížně dohánět. Na provedení náročných změn máme nyní dostatek peněz z evropských zdrojů, ale málo času.“Peníze nejsou hlavní problém, hlavním problémem je mindset, stav našich myslí a tady musí univerzity sehrát velmi výraznou úlohu, a samozřejmě zejména technické univerzity. Úspěch obratu je závislý na tom, jak se nám podaří vyvíjet technologie, zlevňovat je a zpřístupňovat,” zdůraznil Bek a ocenil, že VUT vnímá Green Deal jako výzvu a příležitost.Ministr Bek diskutuje se studentkami a studenty na FEKT | Autor: Jan ProkopiusTématem, který obrat k zeleným technologiím může komplikovat a kterému se také v úvodní prezentaci věnoval rektor VUT, je pokles zájmu o studium technických oborů. ČR má oproti evropskému průměru vyšší zastoupení studujících těchto oborů, ale i tak to pro potřeby tuzemského průmyslu nestačí. V zemi, jejíž prosperita závisí z velké části na průmyslovém rozvoji, je třeba hledat cesty, jak zvýšit zájem o technické vzdělávání.
Podle Mikuláše Beka nazrál čas na diskuzi o změně českého školství. Změna se neobejde bez předchozí debaty a případné inspirace zahraničními modely. Sám je pro posílení všeobecného charakteru vzdělávání na základních školách s důrazem na matematiku a výuku jazyků a s odložením rozhodování o specializaci. Klíčové je nadchnout děti pro vzdělávání.Ministr Bek diskutuje se studentkami a studenty na FEKT | Autor: Jan ProkopiusTechnická univerzita jako je VUT má jednoznačné opodstatnění, protože ČR potřebuje udržet silný průmyslový sektor a o absolventy je ze strany průmyslu velký zájem. Poklesu zájmu o studium technických oborů lze čelit jen celkovou proměnou českého školství. Do debaty o reformě školství by se tak měli ve větší míře zapojovat i zástupci univerzit.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková