Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vysoké učení technické v Brně (VUT) se jako jeden ze zástupců technického vzdělávání minulý týden zúčastnilo podnikatelské mise pořádané Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Delegace zamířila ke světovým lídrům v oblasti technologického průmyslu, a sice do Japonska a Korejské republiky. Účast na misi VUT poskytla jedinečnou příležitost zmapovat možnosti spolupráce v těchto destinacích v oblasti kvantových technologií, umělé inteligenci, digitalizace, polovodičů a spolupráce municipalit s univerzitami a s komerčním sektorem.
Delegaci vedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš za doprovodu viceprezidentky SP ČR Mileny Jabůrkové. V rámci mise proběhlo setkání s reprezentanty japonských univerzit a jedné korejské, během kterých byly mj. diskutovány možnosti výměnných pobytů studentů a vědců. „Potkat se během jednoho týdne se zástupci tolika špičkových univerzit považuji za velký úspěch. Jsem rád, že vnímají VUT a Českou republiku všeobecně jako potenciálního partnera, který má co nabídnout. Se zástupci univerzit jsme se dohodli, že jednání o konkrétních možnostech spolupráce bude v nejbližší době pokračovat,“ dodal Viktor Fiala, koordinátor transferu znalostí VUT, který se mise zúčastnil. Velký přínos mise pro VUT vnímá i Mariana Tesařová, manažerka pro mezinárodní spolupráci VUT, další ze členů delegace. „Navštívili jsme instituce, které jsou jedničkami ve svém oboru, jakož i univerzity, které mají svým zaměřením blízko brněnské technice a řeší mimo jiné i oblast digitalizace, která je na VUT velmi aktuálním tématem.”
Účastníci mise měli možnost navštívit vybraná pracoviště a seznámit se s japonskými a korejskými výzkumy. K vidění byl například robotický systém "hinotori“ z Hirošimské univerzity. Jedná se o chirurgického robota o osmi pohyblivých osách, k nimž lze připojit lékařské nástroje, jako jsou endoskopické kamery a kleště. Zástupci VUT, kteří se mise zúčastnili, spatřují velký přínos v návštěvě pracoviště Tokijské univerzity vybaveného kvantovým počítačem firmy IBM, kde se v rámci spolupráce s několika firmami zabývají také vývojem v oblasti polovodičů. Jedná se o oblast, kterou VUT aktivně řeší a rozvíjí.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková