Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Rektor VUT Ladislav Janíček zahájil na Akademickém shromáždění univerzity akademický rok 2023/2024 | Autor: Václav KoníčekInternacionalizace, podpora technického vzdělávání nebo spolupráce s průmyslovými partnery jsou témata, která zazněla v projevu rektora Vysokého učení technického v Brně Ladislava Janíčka na Akademickém shromáždění VUT 19. 9. 2023 při příležitosti 124. výročí univerzity. Projev rektora VUT, ve kterém vyhodnotil uplynulý akademický rok a zahájil akademický rok 2023/2024, přinášíme v plné verzi pro celou akademickou obec VUT.
Vaše magnificence, páni rektoři, dámy prorektorky a páni prorektoři,
spectabiles, páni děkani, honorabiles, ctění hosté,
studentky a studenti,
absolventky a absolventi,
vážené dámy a vážení pánové,
Setkáváme se tu u tradiční příležitosti výročního shromáždění akademické obce naší univerzity, abychom si připomněli a bilancovali uplynulé období, vyzdvihli mimořádné výsledky a udělili ocenění těm, kteří se o ně zasloužili. Scházíme se tu přesně v den výročí založení naší univerzity, kdy před 124 roky byla ve Vídni podepsána zakládací listina c.k. České vysoké školy technické.
Když jsem uvažoval o tom, jak v kontextu aktuální doby charakterizovat uplynulé období na naší univerzitě a jak současně oslovit období budoucí, přicházela mi na mysl stále jedna a táž myšlenka – myšlenka propojování, budování sounáležitosti, spolupráce a spojování se jako cesty k budování konkurenceschopnosti a dosahování excelence. Myslím, že můžeme plným právem říci, že jestli nastala v životě univerzity nějaká změna, pak právě v tom, že jsme začali možná více než kdy předtím a mnohem usilovněji budovat „mosty“ – a to jak ty spojující univerzitu s vnějším světem, tak i ty uvnitř univerzity – vytvářející spolupráci mezi našimi fakultami, ústavy a součástmi.
Mosty jsou úžasná a monumentální díla. Spojují břehy řek, klenou se přes údolí nebo se jako estakády vinou nad terénem, aby překonaly jeho nerovnosti a překlenuly všemožné překážky. Jsem hrdý, že takové mosty na naší univerzitě naše studenty učíme projektovat a jako výzkumníci a znalci se podílíme i na jejich reálných stavbách. Mosty jsou však také symboly – symboly spojení a dohody. Propojují a zkracují vzdálenosti mezi místy a také mezi lidmi. Spojují strany a umožňují komunikaci. A tak se vydejme po těchto pomyslných mostech na krátkou výpravu v čase, který uplynul od posledního akademického shromáždění.Téma první. Internacionalizujeme a zviditelňujeme univerzitu v Evropě
Téma druhé. Účastníme se aktivně dění na univerzitním poli v České republice a budujeme vztahy s reprezentacemi vysokých škol, Ministerstvem školství, Parlamentem i Vládou ČR
Téma třetí. Profilujeme oblast vzdělávání. Budujeme nové formy a novou dimenzi vztahů na poli vzdělávání v České republice
Téma čtvrté. Spolupráce s průmyslovými partnery
Téma páté. Strategickou prioritou se stal transfer znalostí
Téma šesté. Rozvinuli jsme aktivní vnější politiku v oblasti výzkumu a umělecké činnosti na národní i mezinárodní úrovni provázenou řadou kvalitativních vnitřních opatření směřujících k posunu v hodnocení univerzity v rámci Metodiky 17+
Téma sedmé. Udržitelnost
Kdo jiný než technická univerzita má potenciál vyvíjet technologie šetrné k životnímu prostředí? Otázkami spojenými s odpovědností za životní prostředí a klima na naší planetě se zabýváme nejen v podobě vzdělávání, výzkumu a tvůrčí činnosti, ale i v podobě praktické ve stavebně investiční a provozní oblasti. Posílili jsme energetický management, vyhodnotili jsme aktuální kapacity i potenciál pro další rozšíření a využití obnovitelných zdrojů energie, aktualizovali jsme energetické audity. Na všech našich stavbách a rekonstrukcích uplatňujeme principy DNSH (Do Not Significant Harm) a nZEB (nearly Zero energy Buildings), nastavili jsme principy šetrné údržby travnatých ploch aj. Naši činnost koordinujeme s ohledem na 17 cílů udržitelného rozvoje a v rámci meziuniverzitního projektu UNILEAD. Aktivně se účastníme iniciativ města Brna v oblasti elektromobility, energetiky a využití vodíkových technologií. Jako technologický partner antarktického výzkumného programu se nám dostalo na konec listopadu i pozvání Senátu ČR prezentovat čisté technologie nejen pro Antarktidu. Věříme, že se nám podaří toto naše úsilí promítnout do ocenění Udržitelná univerzita, na jehož získání usilovně pracujeme.
Téma osmé. Vedle mostů propojujících kapacity a odbornost fakult budujeme mosty mezi fakultami a rektorátem
Téma deváté, poslední, ale o to důležitější. Největším bohatstvím naší univerzity jsou naši lidé
A teď se dostanu k tomu, proč to všechno děláme?
Svět přeje nejlepším. Přeje těm, kterým o něco jde, kteří o něco usilují, kteří mají vizi a v duchu hodnot jdou za svým cílem. Ale znovu…
Proč to všechno děláme?
Dámy a pánové, jsme obklopeni vnějším světem, který někam směřuje a jsme tu my, kteří čelíme jeho výzvám a něco chceme. Věřím, že společně dosáhneme cílů, které naši univerzitu vynesou do společenství předních evropských univerzit určujících trendy v oblasti technického vzdělávání a výzkumu.
Chtěl bych vyjádřit poděkování děkanům fakult a ředitelům ústavů a dalších součástí za úspěšné vedení, všem vedoucím fakultních ústavů, akademickým a vědeckým pracovníkům i doktorským studentům, kteří svou prací, výkony a jejich kvalitou přispívají k budování prestižního postavení naší technické univerzity v Evropě, jakož i všem neakademickým a technickým pracovníkům, kteří jejich práci podporují.
Zvláštní poděkování patří i všem studentům, kteří svou aktivitou reprezentují a podporují dobré jméno naší univerzity.
Děkuji.
Současně prohlašuji, že ač nabádán, tento projev nezvnikl ani v nejmenším s podporou nástrojů umělé inteligence. I proto byl trochu delší. Však mne znáte.
Ještě jednou děkuji.
Ladislav Janíček
rektor VUT
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková