Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Autor: ShutterstockVysoké učení technické v Brně vydalo deklaraci, kterou upravuje využívání nástrojů generativní umělé inteligence (AI) pro oblast vzdělávání, tvůrčí činnosti, ale i pro administrativně-provozní oblast. Univerzita vnímá nástroje generativní AI jako technologie, které mohou být užitečné pouze jako asistenční a konzultační nástroje.
Univerzita také deklarací potvrzuje důležitost otevřeného přístupu k využívání nové technologie, ale současně stanovuje i zásady a doporučení, kterými se má řídit.
Mezi hlavními zásadami najdeme kromě vymezení AI jako asistenčního nástroje také důraz na její využívání především k hledání řešení sloužících ke zlepšování kvality života, udržitelnosti a aktuálních společenských potřeb.
Deklarace rovněž pro využívání AI stanovuje zásady k ochraně autorských práv, soukromí, obchodního tajemství nebo soulad s obecnými etickými principy a zásadami obsaženými v Etickém kodexu Vysokého učení technického v Brně.
V samostatných podkapitolách se pak dokument věnuje konkrétním praktickým doporučením ve třech specifických oblastech: vzdělávání, tvůrčí činnosti a administrativně-provozní oblasti.
„VUT jako moderní technická univerzita sleduje aktuální světové trendy. Mezi ně patří využívání nástrojů generativní AI, jedna z nejrychleji se rozvíjejících oblastí s velkým potenciálem, ale také s některými riziky. Postoj univerzity k těmto technologiím je proto otevřený, ale na druhou stranu limitovaný základními zásadami platnými pro akademickou obec i další zaměstnance univerzity. Osobně věřím, že nástroje generativní AI, pokud jsou využívány řádně a odpovědně, mohou pozitivně přispět k chodu univerzity a optimalizaci procesů, stejně tak mohou být přidanou hodnotou při studiu či výkonu výzkumné a umělecké činnosti,“ uvedl k vydání deklarace kancléř VUT Kamil Gregorek.
Celý text deklarace
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková