Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Cyklus přednášek o architektuře s podtituly #Industriální konverze a #Matriarch, který vznikl ve spolupráci Turistického informačního centra Brno (TIC) a Fakulty architektury VUT (FA), bude pokračovat každou středu od 18:00 hodin. Nyní je cyklus přesně v polovině, když dosud proběhlo pět prezentací a dalších pět se připravuje. Závěrečné setkání se bude konat 29. listopadu. Akce je určena pro studenty i širokou veřejnost a po přednáškách je prostor k diskuzi.TIC i FA spojuje zájem rozšířit povědomí o (nejen) brněnské architektuře a otevřít diskuzi nad aktuálními tématy. Proto v jejich spolupráci vznikl cyklus Lekce architektury, který se těmto tématům věnuje. Přednášky se odehrávají jak na Fakultě architektury (Malá aula A118), tak v bývalých průmyslových prostorech, které nyní v Brně slouží ke kulturním účelům.V industriální galerii Schrott vystoupil ateliér Tsunami a prezentoval přestavbu bývalé elektrárny v Trutnově – Poříčí na centrum současného umění EPO1. Na stejném místě promluvil italský architekt Andrea Oliva o revitalizaci bývalé průmyslové oblasti Officine Reggiane, kterou po výhře v soutěži adaptoval na univerzitní inkubátor a laboratoře místních technologických firem. V Bochnerově paláci bývalé Vlněny představil Petr Všetečka proměnu Automatických mlýnů v Pardubicích.
Na Fakultě architektury potom hovořila Anna Beata Háblová o tzv. nemístech měst. V Lucembursku působící Marija Marić přednášela o architektuře, jejíž vznik je provázán s fikcemi vytvořenými realitním trhem.
Rádi bychom pozvali studenty i širokou veřejnost na další zajímavé přednášky:
Ve Fait Gallery promluví polský architekt Robert Konieczny o tom, jak v Ostravě z památkově chráněných jatek vznikla galerii současného umění Plato.
Luděk Rýzner představí humpoleckou kulturní zónu 8smička. Ta se nachází v industriálním areálu na půli cesty mezi Prahou a Brnem, který prošel proměnou na kulturní prostor. Architekt Antonín Novák se vrátí na místo činu – do bývalé továrny Vaňkovka, kde nyní sídlí Fait Gallery.
Na Fakultě architektury pak studio Ječmen představí olomoucký Telegraph, který propojuje umění, práci a kreativitu a Karolína Baric pohovoří o uhlíkové stopě budov.
Program:
15. 11., Humpolecká kulturní zóna 8smička – Luděk Rýzner (Fait Gallery)22. 11., Uhlíková stopa budov – Karolína Baric (FA VUT)29. 11., Ostravská galerie současného umění Plato (přeměna jatek) – Robert Konieczny (Fait Gallery)
Více informací o jednotlivých přednáškách naleznete na webových stránkách a sociálních sítích Fakulty architektury VUT.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková