Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Ocenění studující VUT (zprava) s rektorem Ladislavem Janíčkem (uprostřed) | Autor: Hlávkova nadaceOslavám Mezinárodního dne studentstva a připomínce sametové revoluce každoročně předchází udělování cen Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových (zkráceně Ceny Josefa Hlávky) pro talentované studenty do 33 let. Letošní předávání cen, které proběhlo 16. listopadu na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic, se týkalo také zástupců Vysokého učení technického v Brně. Ocenění spojené s příspěvkem 25 000 Kč získalo šest studujících nebo absolventů VUT, kteří se věnují náročným vědeckotechnickým oborům, v kterých dosahují mimořádných výsledků.
O udělení Cen Josefa Hlávky rozhoduje správní rada nadace na návrh rektorů vysokých škol. Na základě návrhu rektora VUT si ceny převzali:
Zvláštní Cenu profesora Daniela Mayera, která je udělována prostřednictvím Hlávkovy nadace nejlepším studentům elektrotechnických fakult na návrh jejich děkanů, získal Karel Juřík (FEKT).
Karel Juřík z FEKT (první zprava) s rektorem VUT při převzetí Ceny profesora Daniela Mayera | Autor: Hlávkova nadaceJakub Vrábel je studentem doktorského studijního programu Advanced nanotechnologies and microtechnologies na CEITEC VUT, kde působí v Laboratoři laserové spektroskopie. Ve svém výzkumu se zaměřuje na propojení fyziky se strojovým učením. Cílem je využití fyzikálních principů a modelů k interpretaci umělých neuronových sítí a také využití informace o fyzice studovaných problémů ke zlepšení používaných algoritmů pro vědecká data.
Tereza Zemánková je absolventkou navazujícího magisterského studijního programu Fyzikální inženýrství a nanotechnologie na FSI. Během studií dosáhla vysoké úrovně experimentálních znalostí a dovedností z optiky a kvantové mechaniky. Ty zúročila v diplomové práci, v které se zabývá optickou levitací dielektrických nanočástic a chlazením jejich tepelného pohybu.
Jan Blahut je absolventem navazujícího magisterského studijního programu Chemie a chemické technologie na FCH. V diplomové práci se věnuje optickým vlastnostem tenkých vrstev perovskitů, které patří k materiálům budoucnosti například v oblastech vysokorychlostní komunikace nebo obnovitelné energie.
Oldřich Panáček je absolventem bakalářského studijního programu Biomedicínská technika a bioinformatika na FEKT. Ve své bakalářské práci se zaměřením na analýzu diagnostických parametrů srdce využil technické, medicínské, matematické a programátorské přístupy. Aktuálně pokračuje ve studiu na navazujícím magisterském oboru Bioinženýrství, kde se zaměřuje na studium medicínské techniky, zpracování signálů a zpracování medicínských dat.
Michal Kučera je doktorský student na Ústavu stavební mechaniky a absolvent studijního programu Stavební inženýrství, oboru Konstrukce a dopravní stavby na FAST. Ve své diplomové práci a následujícím výzkumu se soustředí na moderní metody modelování porušování a lomových procesů v betonu s důrazem na vliv proměnlivosti materiálových charakteristik.
Karel Juřík (Cena profesora Daniela Mayera) je doktorský student na Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky FEKT. Věnuje se výzkumu elektromagnetických rezonátorů pro energetické čerpání iontových motorů a jejich použití v satelitech na velmi nízké oběžné dráze Země.
„Gratuluji našim studentům a děkuji Nadaci, která svými cenami umožňuje vyzdvihnout nejlepší talentované studentky a studenty, kteří svými výsledky ve studiu či výzkumu, věřím, že míří mezi budoucí platné odborníky ve svých oborech. Jsme velmi poctěni, že pan Josef Hlávka, tento významný podporovatel českého vysokého školství, ve svém velkorysém odkazu v poslání Nadace pamatoval i na naše Vysoké učení technické, tehdy jedinou českou vysokou školu v Brně a umožnil, aby se tak dnes i naši studenti mohli ucházet o nadační ocenění spolu s českými vysokými školami v Praze. Jsem přesvědčen, že ocenění studenti našich technických studií se po svém absolvování a vstupem do praxe stanou významným a tolik potřebným přínosem pro český průmysl,“ uvedl Ladislav Janíček, rektor VUT, který se slavnostního předávání cen také zúčastnil.
Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových, obecně známé jako Hlávkova nadace, je nejstarší existující česká nadace, založená 25. ledna 1904 významným architektem a stavitelem Josefem Hlávkou. Po roce 1953 mohla nadace rozhodnutím komunistické vlády existovat pouze formálně. Svou činnost plně obnovila díky společenským změnám po roce 1989. Posláním Nadace je podporovat vědecké, literární a umělecké snahy českého národa, přispívat k uspokojování jeho kulturních potřeb a podporovat potřebné a nadané studující na českých veřejných vysokých školách v souladu s vůlí zakladatele Nadání. Cena Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy se uděluje na návrh rektorů studentům a absolventům pražských veřejných vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným pracovníkům Akademie věd České republiky.
Související aktualita: Ceny Josefa Hlávky za rok 2022
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková