Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Posádka Apollo 11, která 20. 7. 1969 přistála na Měsíci, Kennedy Space Center Visitor Complex, Orlando, Florida | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaKoncem ledna se uskutečnila mise zástupců české podnikatelské a akademické obce zaměřená na oblast vesmírných technologií a smart mobility, kteří do Spojených států amerických doprovodili ministra dopravy ČR. Mise pořádaná Ministerstvem dopravy a Hospodářskou komorou ČR s podporou velvyslanectví ČR v USA cílila vedle prezentace technologického potenciálu České republiky na propojení a navázání obchodní a akademické spolupráce s tamějšími průmyslovými podniky a také akademickými a vládními institucemi v dané oblasti. VUT bylo na misi zastoupeno rektorem Ladislavem Janíčkem, který se účastnil programu a jednání v oblasti vesmírných technologií ve významných centrech amerického aerokosmického průmyslu ve Washingtonu, Houstonu a Orlandu. O unikátní zkušenost se podělil v následujícím textu.
Možnost nahlédnout do ekosystému vesmírného průmyslu v jeho aerokosmických technologických hubech jako jsou Houston či Orlando byla inspirací a ukazuje v podmínkách USA unikátní souhru průmyslového a akademického sektoru, stejně jako souhru malého a středního podnikání s tím velkým. Mezi významnými podniky, které patří mezi technologické lídry a producenty v aerokosmickém průmyslu USA účastníci mise navštívili:
Rektor VUT ve společnosti Lockheed Martin, Washington, D.C. | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaV průběhu podnikatelské mise proběhly však i další setkání plná inspirace s vládními agenturami nebo se společnostmi zabývajícími se zprostředkováváním a propojováním subjektů do dodavatelských řetězců aerokosmického průmyslu v rámci celého aerokosmického ekosystému v USA. Jednou z vládních agentur byla Information Technology Industry Council (Washingtonu, D.C.), která svou činností reflektuje také řešení nedostatku technologicky kvalifikované pracovní síly v USA „a critical technology workforce shortage”, jak konstatují programové dokumenty této iniciativy, kterému Spojené státy čelí. V tomto smyslu je situace velmi podobná situaci v České republice, která rovněž čelí nedostatku kapacit v technických oborech a stagnaci nebo poklesu zájmu o technické vzdělávání v řadě oborů. Agentura ITI zprostředkovává technologická partnerství, vyhledávání talentů a propojuje průmyslové podniky a vzdělávací instituce včetně univerzitních pro poskytování technického vzdělávání.
Další takovou agenturou je Space Florida (Orlando, Florida), jejímž posláním je posilovat pozici Floridy jako globálního leadera v aerokosmickém výzkumu, vývoji, investicích a obchodu. Kromě propojování průmyslových podniků, univerzit a výzkumných organizací v rámci aerokosmického ekosystému na Floridě plní rovněž funkce inovačního centra, které zprostředkovává kontakty, investice a rizikový kapitál s cílem podporovat rozvoj podnikání a přispívat k budování konkurenčního prvenství Floridy v oblasti vesmírného průmyslu.
Prohlídka ve společnosti Sierra Space, Washington, D.C. | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaOd začátku mise bylo zcela zřejmé, že rozhodně není jednoduché dostat se do dodavatelských řetězců a ke spolupráci s předními americkými podniky v oblasti vesmírných technologií, či ke spolupráci s NASA, přesto se to mnohým z účastníků mise již minulosti podařilo a za to jim patří velké uznání a obdiv. Koneckonců úsilí prosadit se se svými produkty a technologiemi, najít místo a způsob, kudy a jak vstoupit do této prestižní technologické oblasti, vlastně naplňovalo smysl celé mise. A vskutku, některé produkty a technologie vyvinuté českými subjekty jsou pro svou jedinečnost svědectvím obrovského intelektuálního potenciálu našich českých lidí, ale i těch ze Slovenska, kteří se mise zúčastnili.
Česká republika je pro aerokosmický průmysl respektovaným partnerem
Česká republika má v každém případě co nabídnout a nepochybně zcela jistě v oblasti vesmírných technologií stejně jako v oblasti leteckého průmyslu neřekla svoje poslední slovo. Je až s podivem, kolik skvělých technologií a produktů v této oblasti bylo možné jen během mise navnímat a kolik jich ještě může naše „malá země“ nabídnout. O to více byla tato cesta zajímavá pro univerzity, které byly v misi zastoupeny jednak Vysokým učením technickým v Brně, ale také partnerským Českým vysokým učením technickým v Praze, děkanem Fakulty dopravní ČVUT. Během mise se podařilo projednat nebo alespoň nadřeknout zájem o technologickou výzkumnou a vývojovou spolupráci s řadou subjektů. Ukazuje se, že VUT patří v aerokosmickém segmentu v České republice kromě své akademické role, spočívající ve vzdělávání specialistů pro aerokosmický průmysl, bezesporu také k předním výzkumným organizacím v této oblasti a je pro tento průmysl v ČR respektovaným partnerem.
Model projektu automatické zásobovací kosmické lodě Dream Chaser ve společnosti Sierra Space, Washington, D.C. | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaTradiční spolupráce na vývoji malých satelitů sahá na VUT až do 80. let minulého století a v poslední době i produkce nano (cube) satelitů a souvisejících technologií řadí v této oblasti VUT mezi přední české subjekty. Zde lze mimo jiné zmínit i studentskou iniciativu zabývající se vývojem cube satelitů, spolek Yspace, kterému se, věříme, snad podaří v nejbližší době s podporou naší univerzity a některých sponzorů z řad podnikatelských subjektů v této oblasti na oběžnou dráhu vyslat i vlastní studentský nanosatelit. Dalšími oblastmi, kde má VUT respektované výsledky je vývoj senzorů, satelitních komunikačních systémů a přístrojů pro vesmírné aplikace, včetně vývoje technologií a aplikací v oblasti kyberbezpečnosti a umělé inteligence nebo ve zpracování satelitních dat včetně obrazu a kosmické fotografie. Neopomenutelnou oblastí, ve které má VUT nejen špičkové postavení, ale již i reálné vesmírné aplikace, je kosmická tribologie. Ta se zabývá technickými řešeními, jež mají zajistit spolehlivost funkce pohyblivých částí kosmických zařízení na kosmických lodích, satelitech či vesmírných stanicích, ve smyslu například spolehlivého vysouvání slunečních panelů, antén, pohybu robotických ramen atd., včetně jejich mazání. Jejich mechanické selhání v kosmu, například v důsledku přetížení nebo vibrací může zhatit obrovské investice i úsilí mnoha lidí. VUT v poslední době realizovala nebo aktuálně realizuje sedm projektů podporovaných Evropskou vesmírnou agenturou. Také s NASA se rozvíjí úspěšná spolupráce v oblasti zpracování obrazu. Významnou je pro VUT spolupráce s průmyslovým sektorem formou smluvního výzkumu, například se společností Honeywell, která má v Brně jednu ze svých výzkumných a vývojových základen, mimo jiné právě v oblasti leteckých a kosmických technologií. S hrdostí lze prohlásit, že mezi českými produkty a technologiemi v oblasti vesmírných aktivit tyto výsledky patří k technologické špičce. A hrdost na ně je zcela oprávněná.
Setkání účastníků mise v Czech Center Museum Houston, Texas. Akce se zúčastnil (na fotce s mikrofonem) také starosta Houstonu John Whitmire | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaJe potěšující, kolik probíhajících i skončených úspěšných spoluprací mezi firemními účastníky mise a VUT na sebe upozornilo a kolik dalších potenciálních budoucích spoluprací či konzultací se podařilo předjednat. Potěšující bylo také zjištění, kolik účastníků mise se ukázalo být absolventy VUT a nebo s VUT úzce a dlouhodobě spolupracuje v oblasti aerokosmické, ale i v dalších souvisejících oborech, například v oblasti polovodičových technologií. V tomto smyslu mise umožnila zmapovat aerokosmický segment v ČR a přinesla řadu velmi zajímavých kontaktů, které věříme, že vytvoří předpoklad a hlavně příležitost pro další a užší zapojení VUT do vesmírného programu nejen v ČR.
Vesmírné vzdělávání a výzkum na VUT
Potřeba budovat ekonomiku postavenou na znalostech a inovacích, ekonomiku s přidanou hodnotou, to je pro Českou republiku cesta ke konkurenceschopnosti. Intelektuální potenciál, který má naše země ve schopnostech našich lidí a dosažených výsledcích v oblasti vesmírných technologií, to dosvědčuje. Vesmírné technologie jsou pro nás velkou, ale rozhodně ne nedosažitelnou výzvou. Technická řešení pro vesmír jsou pro nás inspirací i motivací současně a nesporně mohou být významným atraktorem pro uchazeče o technická studia. VUT dnes nabízí a dává možnost takového studia v inženýrském programu Space Applications na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií, který je uskutečňovaný ve spolupráci s Leteckým ústavem Fakulty strojního inženýrství v anglickém jazyce. Tento program, známý také jako Master of Space Applications je vlajkovou lodí VUT v oblasti kosmického inženýrství a v současné době je jediným studijním programem svého druhu v České republice.
Další možností studia kosmických technologií je na Leteckém ústavu Fakulty strojního inženýrství inženýrský program Letecká a kosmická technika. Ve specializaci Stavba letadel nabízí předměty, jako jsou konstrukce kosmické techniky, mechanika kosmického letu či technologie kosmické techniky. Tento program je dostupný v českém i v anglickém jazyce pod názvem Aerospace Technology. Program má rovněž možnost pokračování na úrovni Ph.D. studia. V rámci programu Letecká a kosmická technika se konstrukce kosmické techniky a mechanika kosmického letu učí i ve specializaci Technologie provozu letadlové a letištní techniky. Spolu s bakalářským programem Profesionální pilot, tak patří VUT k předním evropským univerzitám poskytujícím prestižní vysokoškolské technické vzdělání v oblasti leteckých a kosmických technologií.S programem vesmírného vzdělávání a výzkumu na VUT je možné se seznámit v připojené prezentaci.
Jednání na velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D.C. Vlevo ministr dopravy Martin Kupka, vpravo velvyslanec ČR v USA Miloslav Stašek | Autor: Archiv Ladislava JaníčkaJe třeba ocenit roli, osobní nasazení, zájem i snahu hledat cesty, jak věcem pomoci na straně politické reprezentace, zejména ministra dopravy Martina Kupky a jeho týmu. Ten reprezentovali Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy a současně předseda správní rady Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze a také Ondřej Šváb, vedoucí Oddělení kosmických aktivit uvedeného odboru Ministerstva dopravy. Poděkování patří i představitelům Hospodářské komory, jejímu víceprezidentovi, Radkovi Jakubskému a celému organizačnímu týmu a v neposlední řadě i velvyslanectví České republiky v čele s velvyslancem Miloslavem Staškem, kterými byla mise i cesta dokonale připravena a zorganizována.
Chtěl bych poděkovat za příležitost se této mise zúčastnit. Současně děkuji všem účastníkům mise za možnost vidět, seznámit se a promluvit o skvělých technologických výsledcích jejich práce a řešeních pro kosmické aplikace. Rovněž si vážím příležitosti upevnit spolupráci a zejména nalézt cestu ke vzájemné podpoře, díky které můžeme jako Česká republika společně uspět na tomto prestižním poli aerokosmických technologií.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková