Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Třináct osobností oceněných Cenami města Brna 2023, včetně tří zástupců VUT | Autor: Marie SchmerkováZastupitelé města Brna v úterý 30. ledna ocenili osobnosti, které výrazným a pozitivním způsobem ovlivňují některou z oblastí veřejného života a přispívají tak k dobrému jménu města. Mezi 13 oceněnými byli také tři zástupci Vysokého učení technického v Brně. Z rukou primátorky Markéty Vaňkové převzali Cenu města Brna matematik Josef Diblík, fyzička Ilona Müllerová a architekt Marek Štěpán.
Profesor RNDr. Josef Diblík, DrSc. patří k nejvýraznějším tvůrčím vědeckým a pedagogickým osobnostem VUT, kde působí od 80. let. Byl vedoucím Ústavu matematiky a deskriptivní geometrie Fakulty stavební VUT, je činný na Ústavu matematiky FEKT a na CEITEC VUT. Jeho výzkum spadá do oblasti aplikované matematiky se specializacemi na oblasti důležité pro technické obory – stabilitu řešení systémů modelovaných rovnicemi různých typů, jejich řiditelnost a stabilizaci. Významně přispívá k propojování aplikované matematiky s technicky orientovanými oblastmi, například se systémy automatického řízení. Výsledky výzkumu publikuje ve špičkových světových časopisech. Za vědecké výsledky byl mnohokrát oceněný, mimo jiné je nositelem medaile M. M. Bogoljubova za vynikající matematické výsledky.
Matematik Josef Diblík byl dlouholetým vedoucím Ústavu matematiky a deskriptivní geometrie Fakulty stavební VUT. Ocenění získal za přínos pro oblast přírodní vědy | Autor: Marie SchmerkováFyzička, absolventka Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) a členka Vědecké rady VUT Ing. Ilona Müllerová, DrSc. získala cenu za přínos v oblasti technické vědy. Téměř deset let byla ředitelkou Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR. V současnosti působí jako místopředsedkyně Akademické rady AV ČR, kde se mimo jiné soustředí na koordinaci transferu znalostí a technologií do aplikační sféry a spolupráci s komerční sférou. Dlouhodobě se zabývá zejména rastrovací elektronovou mikroskopii s pomalými a velmi pomalými elektrony a problematikou návrhu elektronově optických systémů. V roce 2012 získala cenu Československé mikroskopické společnosti za celoživotní přínos pro mikroskopii.Ilona Müllerová je absolventkou FEKT a členka Vědecké rady VUT. Cenu získala za přínos pro oblast technické vědy | Autor: Marie SchmerkováSoučasný pedagog na Fakultě architektury VUT a tvůrce světově uznávaných sakrálních staveb Ing. arch. Marek Jan Štěpán získal ocenění za přínos pro oblast architektura a urbanismus. Mezi jeho nejznámější práce patří kostel sv. Ducha v Ostravě nebo kostel bl. Restituty v Brně-Lesné. Navrhuje také občanské a obytné stavby. Je například autorem koncepce nízkonákladových Freedomků, vily Vnitřní krajina, která získala cenu Stavba roku 2021, ale také návrhu areálu papežské mše pro 150 000 lidí. Do roku 2012 pracoval jako poradce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. O jeho pojetí architektury můžete zjistit více v rozhovoru na zvut.cz nebo v podcastu Technicky vzato.
Marek Štěpán je pedagog na FA VUT a tvůrce světově uznávaných sakrálních staveb. Ocenění získal za přínos pro oblast architektura a urbanismus | Autor: Marie SchmerkováNa udělení Ceny města Brna za rok 2023 bylo podáno celkem 83 návrhů. Již v listopadu z nich na svém zasedání brněnští radní vybrali 13 nominovaných osobností. Jejich přehled a oblasti, za které jim byly uděleny ceny, najdete na webu Brna.V předchozím ročníku ceny převzali dva zástupci VUT – architektka a urbanistka Zdeňka Vydrová a fyzik Tomáš Šikola. Ceny města Brna se udělují od roku 1993 a mezi dřívějšími oceněnými je řada dalších osobností z VUT, například informatik Jan Černocký, chemik Josef Jančář nebo matematik Miloslav Druckmüller.
Všem oceněným gratulujeme!
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková