Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Další rozvoj spolupráce mezi Vysokým učením technickým v Brně a korejskými firmami a institucemi potvrdily podpisy tří memorand, které proběhly 20. září během návštěvy korejské delegace v čele s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem v České republice. Memoranda pokrývají výzkum v oblasti tepelných procesů, vývoj bateriových technologií a rozšíření již existující spolupráce v jaderné oblasti.Memorandum o spolupráci v oblasti tepelných procesů, zleva: generální manažer POSCO Europe Steve Kang, ministři průmyslu Koreje a ČR An Dok-kun a Josef Síkela za rektor VUT Ladislav Janíček. | Autor: Archiv VUT„Bylo působivé a symbolické podepisovat memoranda v rámci Česko-korejského fóra v Praze a posléze v Plzni za přítomnosti prezidenta Jižní Koreje a premiéra ČR. Spolupráce s Jižní Koreou, která patří ke světovým technologickým velmocem, je pro univerzitu velkou výzvou, kterou je nezbytné aktivně uchopit,“ sdělil Ladislav Janíček, rektor VUT.
Úvodní memorandum vychází z dvacetileté spolupráce v oblasti tepelných procesů mezi korejskou firmou POSCO (Pohang Iron and Steel Company) a VUT. „Na brněnské technice se zaměřujeme především na experimentální výzkum přenosu tepla za vysokých teplot a vývoj speciálních tepelných výměníků. Právě otázky řízeného chlazení za vysokých teplot jsou hlavním tématem spolupráce v oblasti zvýšení kvality a efektivity výroby kontinuálního lití ocelí a jejich válcování. Podepsaná dohoda povede ke zintenzivnění výzkumu jednak povrchových vlastností materiálů, a pak také možnosti zvýšení účinnosti Li-ion baterií,“ uvedl Miroslav Raudenský z Laboratoře přenosu tepla a proudění na Fakultě strojního inženýrství VUT, který je odborným garantem spolupráce.
Součástí spolupráce jsou také dlouhodobé stáže nebo školení doktorských studentů a zaměstnanců VUT ve firmě POSCO a naopak stáže pracovníků firmy v laboratořích VUT.
Po podpisu memoranda o spolupráci v oblasti baterií, zleva: prezident KETI Heedong Shin, prezident KEIT YoonJong Chun, ministři průmyslu An Dok-kun a Josef Síkela, zástupci ČBK a VUT Tomáš Kazda a rektor Ladislav Janíček. | Autor: Archiv VUTNa strategickou oblast bateriových technologií se zaměřuje dokument, pod kterým jsou kromě VUT podepsáni zástupci Českého bateriového klastru, KEIT (Korea Planning & Evaluation Institute of Industrial Technology) a KETI (Korea Electronics Technology Institute).
„Jižní Korea jednoznačně patří ve výzkumu a vývoji bateriových technologií k nejdůležitějším zemím na světě. Memorandum počítá se společnými česko-korejskými aktivitami v této oblasti včetně vzdělávacích aktivit a sdílení výzkumné infrastruktury,“ vysvětlil Tomáš Kazda, z Ústavu elektrotechnologie na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT) a také předseda Českého bateriového klastru, který sdružuje tuzemské organizace napříč hodnotovým řetězcem v oblasti baterií, včetně VUT.
K představení dalšího dokumentu týkajícího se česko-korejské spolupráce v oblasti jaderných technologií se zástupci VUT přesunuli do Plzně, do továrny společnosti Doosan Škoda Power, kde také pokračovala návštěva jihokorejského prezidenta v ČR a kam byli pozváni i zástupci dalších českých technických vysokých škol, které vzdělávají jaderné odborníky. Právě v Plzni mají v budoucích letech vznikat turbíny pro nové bloky elektrárny Dukovany, pro jejíž dostavbu byla v tendru vybrána korejská KHNP.
Memorandum pro jadernou oblast v továrně Doosan Škoda Power, zleva: prezident Jížní Koreje Jun Sok-jol, prezident univerzity KINGS Chang-lak Kim, rektor VUT Ladislav Janíček a premiér ČR Petr Fiala. | Autor: Archiv VUTTato největší investiční akce v dějinách ČR bude vyžadovat nejen průmyslové kapacity, ale také velké množství vysoce kvalifikovaných odborníků a VUT na tuto společenskou poptávku reaguje. „Nově jsme otevřeli výuku dvouletého průmyslově orientovaného magisterského programu Jaderná energetika a spolu s dlouholetým partnerem, univerzitou KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) nyní formou memoranda deklarujeme záměr založit na FEKT VUT Czech-Korean Nuclear Collaboration Centre (NCC),“ představil nejnovější jaderné aktivity Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT a také koordinátor univerzitních jaderných aktivit.
„V rámci NCC plánujeme koordinovat výměnné pobyty a stáže českých studentů na korejských vysokých školách a ve firmách, pořádat zimní a letní školy v ČR i v Koreji. Cílem je také pořádání odborných přednášek na téma jaderných technologií APR, managementu v jaderném průmyslu nebo jaderné a radiační bezpečnosti. Zaměříme se také na podporu praktických forem vzdělávání, například prostřednictvím simulátorů provozu jaderných elektráren a budeme podporovat vývoj perspektivních jaderných technologií, jako jsou malé modulární reaktory,“ dodal Karel Katovský.
„S vysokou školou KINGS nás spojuje tradiční spolupráce. V současné době zde na magisterském programu studuje 5 studujících z VUT a máme již 20 absolventů výměnných pobytů. Věříme, že tato spolupráce se bude v souvislosti s investicí do rozšíření bloků jaderné elektrárny v Dukovanech významně posilovat,“ doplnil rektor VUT a pokračoval: „Kromě oblastí uvedených v memorandech předpokládáme budoucí rozvoj spolupráce s korejskými partnery i v dalších oblastech, jako jsou polovodičové technologie, elektromobilita, vodíkové technologie, v umělé inteligenci nebo kyberbezpečnosti,“ uzavřel rektor Janíček.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková