Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V pátek 11. října skončil 65. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) a Vysokému učení technickému v Brně přinesl několik úspěchů. Mezi šesti exponáty, kterým odborná komise udělila Zlaté medaile MSV, jsou dva, na kterých se podílelo VUT. Jedná se o elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů a stavebnicový systém pro budování cyklostezek. Třetí Zlatou medaili, která nese stopu VUT, převzal za celoživotní tvůrčí technickou práci profesor Přemysl Janíček.Expozice VUT na 65. Mezinárodním strojírenském veletrhu. | Autor: Václav KoníčekAditivní výroba kovových dílů, která je založena na postupném přidávání vrstev materiálu, se potýká s jednou zásadní nevýhodou – nižší kvalitou povrchu výrobku. Oceněná technologie elektrochemického leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů, na které spolupracovali výzkumníci Fakulty strojního inženýrství VUT (FSI VUT), CEITEC VUT a firmy ONE3D, tento problém řeší. Významně zefektivňuje proces vyhlazení povrchu výrobků se složitým tvarem a díky tomu je cenově výhodnější než konkurenční technologie. Zlatou medaili MSV pro uvedenou technologii převzal výzkumník Daniel Koutný z Ústavu konstruování FSI VUT v kategorii Mimořádný výsledek spolupráce při výzkumu a vývoji mezi akademickou a průmyslovou sférou.Další informace o oceněné technologii a také o Zlaté medaili za celoživotní práci pro profesora Přemysla Janíčka z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT najdete v samostatném článku.Oceněná technologie elektrochemického leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů, na které se podílelo VUT. | Autor: Václav KoníčekZlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci převzal v zastoupení profesor Přemysl Janíček. | Autor: BVVV kategorii Inovace v transportu a logistice byl Zlatou medailí oceněný exponát flexibilní stavebnicový systém pro budování cyklostezek na nevyužívaných železničních tratích, který je výsledkem česko-slovenské meziuniverzitní spolupráce. Na projektu se podílejí Strojnická fakulta Slovenské technické univerzity v Bratislavě (STU), Fakulta stavební VUT a FSI VUT spolu se soukromými společnostmi. Modulární stavebnicový systém se skládá z kompozitních betonových panelů a speciálních spojek. Tyto panely se montují na již existující kolejnice, aniž by bylo nutné demontovat železniční infrastrukturu, což umožňuje snadnou přeměnu nevyužívaných tratí na cyklostezky. Exponát byl součástí expozice na stánku STU.
Model ukládání panelů flexibilní stavebnicového systému pro budování cyklostezek na nevyužívaných železničních tratích. | Autor: TrailpanelMezi nominovanými projekty bylo také řešení AI.FLUIDIK, které za účelem přemisťování průmyslových součástek do potřebné polohy inovativně využívá místo obvyklých vibračních stolů stlačený vzduch. Technologii vyvinul v rámci své diplomové práce student FSI VUT.Premiér Petr Fiala si na stánku VUT prohlíží inovativní řešení AI.FLUIDIK. | Autor: Václav KoníčekCelkem si mohli návštěvníci stánku VUT v pavilonu A1 prohlédnout dvacítku exponátů ze dvou fakult a jednoho ústavu. Kromě FSI VUT, zde vystavovali vědci a vývojáři z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a CEITEC VUT.
Stánek VUT také přivítal nejvyšší státní představitele, prezidenta republiky Petra Pavla a premiéra Petra Fialu. Český prezident si před večerní debatou se studentkami a studenty VUT prohlédl vystavený systém bezpilotních dronů a pozemních robotů řízený umělou inteligencí. Premiér se o den dříve zastavil u již zmíněných technologií nominovaných na Zlaté medaile – u oceněné technologie elektrochemického leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů a dále u řešení AI.FLUIDIK.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková