Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vysoké učení technické v Brně (VUT) si 17. listopadu připomnělo Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. 17. listopad je oslavou svobody a demokracie. Letos již po pětatřicáté jsme si připomněli jeden z největších milníků v naší historii. Tento den je nejen silnou vzpomínkou na odvahu studentů, kteří položili své životy, ale i připomínkou hodnot, o které je třeba stále usilovat – svobody, tolerance a demokracie. Univerzity hrají v demokratické společnosti nezastupitelnou roli – jsou místem, kde se rodí a sílí kritické myšlení, kde mají studenti prostor formovat své názory, diskutovat a růst. Studenti byli před 35 lety hlavní hybnou silou boje za demokracii, a proto si Vysoké učení technické v Brně každoročně připomíná jejich odvahu i oběti, které v tomto boji podstoupili.
17. listopad: VUT si připomnělo 35 let svobody a demokracie | Autor: Václav KoníčekRektor univerzity Ladislav Janíček se spolu s předsedou Studentské komory Akademického senátu (SK AS VUT) Danielem Janíkem 17. listopadu zúčastnil programu pietních akcí v Praze. Ty začaly na Hlávkově koleji, kde byla v roce 1939 provedena nacistická razie a kde se každým rokem scházejí ti, kteří si symbolickým obřadem, květinami, slovem a hudbou chtějí připomenout památku studenta lékařství Jana Opletala, ale i dalších studentů a všech, kteří již v počátcích okupace roce 1939 položili za naši svobodu svůj život. Za studující VUT zde měla projev místopředsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol a studentka VUT, Katarína Rovenská, která vyzdvihla důležitost aktivního zapojení mladých lidí ve společnosti pro udržení demokratických hodnot nejen v budoucnosti, ale také v přítomnosti. Pietním aktem u Hlávkovy koleje si lidé letos připomněli 85 let ode dne, kdy nacisté v okupovaném protektorátu Čechy a Morava uzavřeli všechny vysoké školy. Tento vzpomínkový akt organizuje nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, která v předvečer Mezinárodního dne studentstva rovněž předávala ocenění nadaným studujícím.
Rektor univerzity Ladislav Janíček se spolu s předsedou Studentské komory Akademického senátu (SK AS VUT) Danielem Janíkem 17. listopadu zúčastnil programu pietních akcí v Praze. | Autor: Martin HorváthPoté se průvod odebral do Žitné ulice, kde v místě památníku, kde se v roce 1939 odehrála tragická střelba do průvodu demonstrujících studentů, a kde vyhasl život Václava Sedláčka a kde zasažen střelbou o pár dní později na následky zranění zemřel také student 4. ročníku medicíny na Karlově univerzitě, Jan Opletal, účastníci uctili jejich památku a připomněli si historickou roli studentek a studentů hájících akademické svobody a lidská práva v milnících novodobé československé a české historie. Na Vyšehradě si následně připomněli protesty z let 1939 a 1989. Akademici a studenti zde hovořili také o tématech současné společnosti.
Rektor univerzity Ladislav Janíček se spolu s předsedou Studentské komory Akademického senátu (SK AS VUT) Danielem Janíkem 17. listopadu zúčastnil programu pietních akcí v Praze. “Připomínat si významné milníky národní historie a nezapomínat na události, které měly zásadní význam pro sebevědomí a sebeurčení našeho národa by mělo být neopominutelnou součástí našeho společenského života. Je tomu tak i v souvislosti se zlomovými a často i tragickými dějinnými událostmi v naší novodobé historii. Jsou jimi právě ty, které se udály letech 1939 či 1989, a které se nesmazatelně zapsaly do paměti našeho národa. Mezinárodní den studentstva je jediný celosvětový svátek českého původu. Byli to právě naši studenti, kteří svou spontánností a smyslem pro spravedlnost tehdy neváhali vyjádřit svůj postoj a odvážně vstoupit do společenského dění vždy, kdy docházelo k ohrožení svobody, demokracie a jejich hodnot. Tento boj se pro mnohé z nich stal osudným. Životem v tomto boji zaplatili Jan Opletal a Václav Sedláček a 8 dalších studentů v roce 1939. Byly to první oběti těchto událostí a jako takové se staly symbolem za všechny, které posléze jejich osud následovali. Važme si toho, že studenti a mladí lidé dokáží takto s odvahou vystoupit na obranu svobody a demokratických hodnot a nebo nastavovat zrcadlo dění, které jejich podstatu ohrožují. Zaslouží si naši důvěru a respekt. Naslouchejme proto jejich hlasu a dávejme jim patřičný prostor k jejich projevu na našich univerzitách i ve společnosti.” vyjádřil svůj názor rektor VUT, Ladislav Janíček.
„Svoboda, kterou jsme vybudovali, není samozřejmost – pojďme ji společně chránit a posilovat.“ Tak zní motto letošního ročníku festivalu Brněnský sedmnáctý. Do toho se i v letošním roce zapojilo Vysoké učení technické V Brně.
Položením věnců uctili památku padlých studentů v boji za svobodu a demokracii Martin Očko za SK AS VUT a prorektorka Iveta Šimberová. | Autor: Václav KoníčekHodnotu svobody je nezbytné si uvědomovat, a i skrze vzpomínkové akce a oslavy, si ji připomínat. V Brně se první vzpomínkový akt uskutečnil v Rooseveltově ulici u památníku 1., 2., a 3. odboje v Brně. Klíčové události z let 1939 a 1989 si spolu se zástupci univerzity připomněli studenti VUT. Položením věnců uctili památku padlých studentů v boji za svobodu a demokracii Martin Očko za SK AS VUT a prorektorka Iveta Šimberová.
Poté následoval program na náměstí Svobody, kde zástupci VUT spolu s ostatními uctili památku a položili věnce k morovému sloupu. V rámci hudebního programu vystoupila zpěvačka Aneta Langerová, zpěvák a písničkář Thom Artway, slovenský Orchester Jeana Valjeana, cimbálová muzika Jánoch i nejdéle hrající česká beatová skupina Synkopy 21, která patřila v 60., 70. a 80. letech ke špičce naší populární hudby. V 17:11 se centrem Brna tradičně rozezněla Modlitba pro Martu a poté česká i slovenská státní hymna. Festival nabídl také projekci dokumentárního filmu Prezidentka o Zuzaně Čaputové v divadle Husa na provázku. Hlavní program na náměstí Svobody zakončil koncert skupiny Zrní.
Na náměstí svobody zástupci VUT spolu s ostatními uctili památku a položili věnce k morovému sloupu. | Autor: Václav Koníček„Jsou události, na které se nesmí zapomenout, mezi ně patří ty listopadové, které se odehrály právě před 35 a 85 lety. Jedině pravidelným opakováním a připomínkami těchto událostí, souvisejících lidských osudů a historie, si můžeme uvědomovat hodnoty svobodného a demokratického světa, ve kterém žijeme a nutnost o svobodu bojovat, protože není samozřejmá. Je naší morální povinností navázat na činy a snahy našich předchůdců, kteří za svobodu v řadě případů položili svůj život a předávat ji dalším generacím,“ řekl předseda SK AS VUT Daniel Janík.
17. listopad je oslavou svobody a demokracie a letos po 35 připomněl jeden z nejvýznamnějších milníků naší historie. | Autor: Martin HorváthHistorické události z let 1939 a 1989 se nesmazatelně zapsaly do československých dějin a postavily studenty do role těch, kteří byli schopni postavit se za pravdu a svobodu i tváří v tvář represím. Jejich odhodlání a víra ve svobodu nenávratně změnila dosavadní chápání odvahy. VUT si spolu s dalšími univerzitami každoročně připomíná, že svoboda není samozřejmostí a že odvaha jednotlivců dokáže ovlivnit běh dějin.
Svoboda a demokracie jsou středem univerzitního prostředí a přirozenou součástí akademického života. Památka studentů, kteří za ně bojovali, nám připomíná, že silná občanská společnost stojí na odvaze svých členů a na neustálém úsilí o lepší svět.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková