Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vážené dámy a pánové, vážení akademičtí kolegové a kolegyně, drazí hosté,
dovolte mi, abych vám stručně představil pana profesora inženýra Václava Klause a zdůvodnil udělení čestné vědecké hodnosti „doktor honoris causa“ Vysokého učení technického v Brně.
Václav Klaus získal vysokoškolské vzdělání na Vysoké škole ekonomické a ekonomie se stala jeho oborem na celý život. Relativního uvolnění poměrů v šedesátých letech minulého století v tehdejším Československu využil k příležitosti studovat v Itálii (1966) a v USA (1969). Jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV absolvoval vědeckou aspiranturu a v roce 1968 dosáhl hodnosti kandidáta ekonomických věd. V roce 1970 byl v rámci tehdejších čistek z Akademie věd vyhozen a z politických důvodů na dlouhá léta pracoval na podřadných místech ve Státní bance československé. Odtud se koncem roku 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. Ihned po 17. listopadu 1989 vstoupil do politiky, ale kontakt se světem ekonomické vědy neztratil. Dále příležitostně přednášel i publikoval a v roce 1991 se na Univerzitě Karlově habilitoval jako docent v oboru ekonomie. V roce 1995 byl jmenován profesorem pro obor financí na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Dne 28. února 2003 byl zvolen prezidentem České republiky a dne 15. února 2008 byl zvolen prezidentem České republiky pro druhé funkční období.
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Profesor Klaus publikoval přes 40 knih s tématy obecně společenskými, politickými a ekonomickými, je nositelem mnoha mezinárodních cen a čestných doktorátů z univerzit z celého světa. Práce profesora Václava Klause ovlivnily výrazně nově tvořené ekonomické studijní programy na VUT po roce 1989. Zejména bych zde zdůraznil využití jeho teoretických a hlavně praktických názorů na reálnou transformaci českého hospodářského systému, ve výuce makroekonomie na VUT. Jeho dlouhodobý tlak na uplatnění matematických metod v ekonomických disciplínách, který si osobně pamatuji ještě z devadesátých let, též přispěl k rozvoji klasických metod operační analýzy a metod umělé inteligence zejména na Podnikatelské fakultě VUT.
Na názorech a na metodách řešících složité celospolečenské a makroekonomické problémy po roce 1989 v hospodářském systému bych zdůraznil systémový přístup profesora Klause, což je rys, který je společný nejenom špičkovým ekonomům, ale který je typický i pro kvalitní techniky.
Osobně na panu profesorovi Klausovi oceňuji jeho konzistentnost v jeho názorech, která jej často staví do role kontroverzní osoby vystupující ze šedi většiny české společnosti. Pan profesor je ve svých názorech často osamocen a obvykle až čas prokáže pravdivost a předvídavost jeho názorů. Již mnohokráte došlo k naplnění jeho ekonomických prognóz a vizionářských úvah, ale ne vždy se dočkal satisfakce a určitého veřejného uznání ze strany společnosti. Toto tvrzení lze prokázat např. na jeho konzistentním a skeptickém postoji k procesu přijetí eura jako české měny. Ještě zhruba před rokem byl v České republice tiskem a dalšími masmédii a zejména částí podnikatelů osočován ze ztrátového lpění na monetární suverenitě České republiky a dnes jen málokdo řekne – ano, profesor Klaus měl tehdy pravdu, když odmítal ukvapený přechod české měny na euro.
Ale nejenom ve vědě, ale i v politické rovině lze nalézt řadu obdobných osamocených a velmi prozíravých postojů. Veřejně je známo jeho (možná až sympaticky tvrdohlavé) prosazování českých zájmů oproti evropským byrokratickým experimentům. Možná, že leckdo najde i zkratku či chcete-li určitou paralelu v přístupu evropských velmocí k Československu v období Mnichova a v přístupu evropských byrokratů např. k zavádění víz českým občanům ze strany Kanady.
A na závěr bych si nechal jednu z nejdůležitějších rolí, kterou pan profesor Klaus zastává. Je to role prezidenta republiky, který dlouhodobě hájí národní zájmy České republiky v rámci společné Evropy a mimo jiné pravidelně připomíná českým lidem historii národa. Tato role je nezastupitelná a jako občan této republiky mohu říci, že ji profesor Klaus beze sporu plní. Jsem přesvědčen, že pan profesor Klaus je dlouhodobým vzorem i pro naše studenty a mladé postdoktorandy v tom, že člověk se má držet svých názorů, o jejichž správnosti je přesvědčen a má prosazovat své strategické vize a to i na vzdor názorů okolí. Pokud naši posluchači spojí tuto svoji zdravou tvrdohlavost v oblasti vědecké a veřejné práce s pracovitostí a pílí, která je pro pana profesora tak typická, možná, že příští budoucí premiér vlády nebo budoucí prezident republiky dnes existuje mezi našimi 24 000 posluchači na Vysokém učení technickém.
Profesor Klaus je bezesporu vyhraněná osobnost evropského a světového formátu, který přispěl nejenom k metodologii změnového managementu autokraticky řízeného ekonomického hospodářství na pružný ekonomický systém, jež je založen na principu soukromého vlastnictví, ale který svými, mnohdy vyhraněnými názory, výrazně ovlivnil společenský, hospodářský a politický rozvoj střední a východní Evropy v posledních dvaceti letech.
Ze všech výše uvedených důvodů byl návrh na udělení čestné doktorské hodnosti panu profesoru inženýru Václavu Klausovi vědeckou radou VUT přijat.
Děkuji vám za pozornost.
prof. Ing. Karel Rais, CSc., MBA, dr. h. c.rektor VUT v Brně
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková