VUT a Krajské vojenské velitelství Brno podepsaly memorandum o spolupráci
(TZ, Brno, 15. 4.) Vysoké učení technické v Brně (VUT) a Krajské vojenské velitelství Brno (KVV) uzavřely memorandum o vzájemné spolupráci. Jeho hlavním cílem je nabídnout studentům a studentkám VUT možnost zapojit se do činnosti aktivních záloh Armády ČR. Armáda nabízí zájemcům z řad studujících možnost branného výcviku. Univerzita je zase studujícím připravena poskytnout podmínky, které jim umožní účast na potřebných vojenských výcvikových soustředěních. Memorandum vyjadřuje vzájemné porozumění společenské odpovědnosti za připravenost mladé generace k zajištění bezpečnosti státu.
Memorandum otevírá studentkám a studentům VUT možnost zapojit se do služby v aktivních zálohách Armády ČR. Tato možnost je zcela dobrovolnou volbou studujících motivovanou jejich zájmem seznámit se s tématy obrany státu a krizového řízení a získat výcvik pro zvládání potenciálních krizových situací spojených s obranou státu, ale třeba i s poskytováním organizované pomoci při různých mimořádných situacích vyžadujících zapojení Armády ČR. Příslušnost k aktivním zálohám poskytuje studentkám i studentům především příležitost připravit sami sebe. VUT považuje bezpečnost státu za důležitou součást své společenské odpovědnosti a naplňuje podporou této spolupráce svoji třetí, společenskou roli. Umožní proto studentům a studentkám, kteří se rozhodnou zpestřit si svůj studentský život touto činností, účastnit se krátkých soustředění potřebných k jejich vojenské přípravě.
Studujícím v aktivních zálohách se dostane podpory i finanční kompenzace
Ačkoliv by bezpečnost a obrana státu, jakož i osobní připravenost ke zvládání potenciálních krizových situací, měla být samozřejmostí pro každého občana, armáda spolu s profesionální průpravou poskytuje za službu ve svých zálohách jejím účastníkům zajímavou finanční kompenzaci, která může být příjemným finančním přilepšením ke studentskému životu.
Studujícím zapojeným v aktivní záloze bude pro účast na vojenských cvičeních poskytnuta omluva z výuky v požadované délce. Celková délka soustředění je přibližně dva až tři týdny v roce s možností volby jeho načasování. Cvičení je možné přerušit nebo rozdělit i do několika termínů během semestru, zkouškového období nebo prázdnin, aniž by se účastí na něm zásadně ohrozilo plnění studijní povinnosti. Ti, kdo se rozhodnou pro službu v aktivních zálohách a splní minimální dobu účasti na soustředěních za rok, dostanou jednak náborový příspěvek a také další stanovené finanční odměny za účast na výcvikových soustředěních. Studenti a studentky, kteří se zapojí, tak získají nejen zajímavou akční zkušenost, ale i pěkný přivýdělek.
VUT podporuje bezpečnostní vzdělávání
Memorandum zahrnuje také podporu lektorské a přednáškové aktivity k branně bezpečnostní tématice, kde studující získají informace o službě v armádě. V oborech, které se prolínají s působností v armádě, Krajské vojenské velitelství podpoří studenty při psaní závěrečných prací i případné absolvování odborných praxí uznatelných jako plnění studijních povinností v takových oborech studia. Zatím nepředpokládáme za službu v aktivních zálohách udělovat kredity, byť do budoucna jednání o takové možnosti v rámci systému svobodných předmětů nevylučujeme.
Memorandum zároveň otevírá prostor pro výzkum, jehož výsledky mohou najít praktické uplatnění a přispět k rozvoji obranných schopností České republiky. Nejnovější technologie pomáhají armádě zvyšovat efektivitu, chránit vojáky, posilovat kybernetickou bezpečnost a získávat strategickou výhodu. Krajské vojenské velitelství má tak rovněž proto velký zájem o odborníky z technických oborů, zejména v oblasti zpracování a analýzy dat, kyberbezpečnosti, umělé inteligence, autonomních systémů, leteckých a kosmických technologií včetně dronů a dalších moderních technologií.

Příkladem takových technologií může být například ROJ, který by se již brzy mohl stát cenným pomocníkem české armády pro průzkum terénu. Na vývoji multiagentního systému dronů a robotů řízeného umělou inteligencí pracují od roku 2022 odborníci z FEKT VUT spolu s Univerzitou obrany. Celkem 14 exponátů z VUT, které nejen posouvají vývoj obranné a bezpečnostní techniky vpřed, ale i pomohou zvýšit bezpečnost kritické infrastruktury České republiky, bude letos k vidění na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.
Univerzita se dlouhodobě angažuje v bezpečnostním výzkumu a podpis memoranda s Krajským vojenským velitelstvím je potvrzením záměru podporovat studenty se zájmem o obranu státu. VUT tímto krokem vytváří příležitost propojit akademické působení s praxí, včetně té přispívající k posílení obranyschopnosti České republiky.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/media/f19527/d287597 |
Odpovědnost: Mgr. Kamila Šmídková