Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Celkem 3402 studentů oborů informačních a komunikačních technologií zahájilo na dvou fakultách Vysokého učení technického v Brně (VUT), Fakultě informačních technologií, Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií, nový akademický rok. V Jihomoravském kraji mají přímou návaznost na IT firmy, které se silně profilují v oblasti kyberbezpečnosti, správy sítí, SaaS či e-commerce.Zájem o studium ICT je skutečně velký a nabídka možností studia na VUT je široká. | Autor: Jitka Janů
„Zájem o studium ICT je skutečně velký a nabídka možností studia na VUT je široká. Na VUT mohou zájemci studovat informační technologie se zaměřením na vývoj programových aplikací, počítačové sítě, kyberbezpečnost nebo třeba umělou inteligenci. Nabízíme ale také studia v oblasti vývoje hardware a síťových a komunikačních technologií, robotiky, mikroelektroniky a polovodičových technologií včetně vývoje chipů nebo třeba i v oblasti řízení informačních systémů. Výuka staví na silném výzkumném zázemí a výsledcích výzkumné činnosti na VUT v oblasti IT,“ přibližuje rektor VUT Ladislav Janíček.
Z aktuální Datové zprávy inovačního ekosystému #brnoregion, kterou vydává Jihomoravská inovační agentura JIC, vyplývá, že podíl studentů ICT na všech vysokoškolských studujících v kraji dlouhodobě roste. V roce 2022 dosáhl 9,7 %, což se přibližuje podílům v evropských zemích s nejvyšším zastoupením ICT studentů, jako je Finsko (9,9 %) nebo Estonsko (10,1 %). Průměr zemí EU přitom činil v roce 2020 jen 4,9 %, celá ČR se držela nad tímto průměrem s hodnotou 6,3 %, Praha vykázala podíl 8,3 %.
Více než čtvrtina všech studentů ICT v Česku studuje v Brně, kde jich nejvíce podle dostupných statistik z databáze SIMS MŠMT bylo právě na Vysokém učení technickém v Brně (3 355) a na Masarykově univerzitě (2 252). „Absolventi VUT nacházejí okamžité uplatnění v praxi. Mnozí z nich jsou v kontaktu s firmami už během studia, ať už v rámci spoluprací, které má univerzita navázané pro výuku, nebo přímo jako stážisti či zaměstnanci. Je to způsob, jak vytěžit maximum z kvalitního vzdělávání, které jim nabízíme,“ říká rektor VUT Ladislav Janíček.
Ještě před ukončením studia našel uplatnění v regionu i Adam Ludes, absolvent oboru Informační bezpečnost na Fakultě elektrotechniky a informatiky VUT v Brně. „V průběhu studia jsem absolvoval dvouletou stáž ve společnosti Red Hat, kde jsem mohl pokračovat. Přijal jsem ale nabídku přímo z oboru kyberbezpečnosti, což mě lákalo. Aktivně jsem hledal práci už 2 měsíce před státnicemi, protože jsem během léta očekával zvýšený zájem absolventů,“ říká 24letý inženýr, který chtěl po studiu zůstat v Brně.
Z Datové zprávy JICu také vyplývá, že IT specialisté jsou nejlépe mzdově ohodnocenou skupinou specialistů v regionu. Medián hrubé měsíční mzdy programátorů počítačových aplikací přesahuje 78 tisíc korun, vývojářů software 74 tisíc korun.
#brnoregion je označení pro inovační ekosystém Jihomoravského kraje. Firmy a instituce touto značkou zvyšují povědomí o regionu z hlediska inovací, technologií, vědy a výzkumu. Strategii marketingu inovačního ekosystému má na starost JIC na základě Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Právě JIC každoročně vydává datovou zprávu. www.data.brnoregion.com www.brnoregion.com. Další informace najdete na webu inovačního ekosystému #brnoregion.
Odpovědnost: Mgr. Kamila Šmídková