Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Pokud pozorujete na někom něco neobvyklého či podezřelého, zdá se Vám zkrátka nesvůj, promluvte si s ním, pokud je Vám daný člověk blízký, nebo to sdělte komukoliv z vyučujících, kterým důvěřujete nebo se obraťte na Linku psychologické podpory (116 123) nebo na psychologickou podporu ICV VUT.Zvláště pokud člověka neznáte nebo se Vám zdá jeho chování skutečně nezvyklé, kontaktuje raději jakéhokoliv zaměstnance školy.
Na VUT není tolerována žádná z forem nežádoucího chování - všechny formy diskriminace, sexuální obtěžování, nedovolený nátlak, šikana - a to jak mezi vyučujícími, jinými zaměstnanci/zaměstnankyněmi a studujícími, tak mezi studujícími navzájem. Prioritou VUT je, aby na univerzitě panovala kolegiální atmosféra a aby byl dodržován Etický kodex VUT. Pokud se stanete objektem či svědkem jakéhokoliv nežádoucího jednání, máte možnost se účinně bránit či pomoci ochránit ostatní dle závažnosti jednání a role agresora (studující/ vyučující/ jiný zaměstnanec či zaměstnankyně) pomocí kontaktních osob a poradních orgánů.
V případě závažného porušení Etického kodexu VUT je možno se obrátit přímo na Etickou komisi VUT, jejímiž členy/ členkami jsou nově také:
Zaměstnanci/zaměstnankyně primárně poskytují psychologické či jiné poradenství a v případě okolností, které vyplynou ze setkání se stávají kontaktními osobami. Nemají ovšem oprávnění podněty řešit, ale předávají je s vaším svolením Koordinátorce pro oblast sociálního bezpečí na VUT.Poradenské centrum poskytuje psychologické poradenství - odbornou psychologickou pomoc pro studující, kteří se ocitli v nesnadné situace.Pro domluvu termínu konzultace využijte náš formulář níže, případně volejte na naše číslo 771 279 841, nebo nás kontaktujte přímo na e-mail viz. Kontakty. Telefonní linka je obsluhována v maximální možné míře v pracovní dny mezi 8 a 16 hodinou.
Poradenské centrum Alfons nabízí studujícím poradenství a pomoc s úspěšným zvládnutím studia. Nabízí poradenství pro studující se zdravotním znevýhodněním/ omezením:
Šikana je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit, ponižovat nebo zastrašovat jiného člověka či skupinu osob. Šikana je závažnou agresivní poruchou chování vyskytující se v sociálním prostředí, je věkově neomezená.Pro šikanu je charakteristické:
Bossing - Za šikanu ze strany nadřízeného (bossing, z angl. boss – „nadřízený, šéf“) může být považováno:
Mobbing - Pro šikanu ze strany kolegů/kolegyň (z angl. mob – „dotírat, napadat, obtěžovat, obvykle skupinou lidí“) je charakteristická skrytost, rafinovanost a zákeřnost. Za mobbing lze považovat pouze chování, které se objevuje alespoň 1× týdně po dobu minimálně 6 měsíců. Někdy bývá pod mobbing zařazováno i sexuální obtěžování na pracovišti. Cílem mobbingu je poškození druhého za účelem jeho následného propuštění ze zaměstnání.
Mobbing není občasný konflikt, ale opakovaný a záměrný proces ničení vyhlédnuté oběti. Mobbing vypadá jako neškodné naschvály, legrácky, kanadské žertíky – ale jen oběť ví, že nejsou ojedinělé ani náhodné, ale naopak pravidelnou součástí pracovní doby. Když vám denně kolega např. neodpoví na pozdrav, má pro vás jen pohrdavé pohledy, pravidelně vás pomlouvá, kritizuje a očerňuje u nadřízených, jedná se o mobbing.
Sexuální obtěžování je jakákoliv forma nevyžádaného verbálního, neverbálního nebo fyzického jednání sexuální povahy, jehož cílem nebo důsledkem je zásah do důstojnosti člověka, obzvlášť když vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážlivé prostředí. Pod pojem sexuální obtěžování můžeme zařadit sexuální nátlak, nežádoucí sexuální pozornost a sexistické chování (uplatňování genderových stereotypů). Na akademické půdě k němu může docházet mezi studujícími navzájem, mezi vyučujícími, ze strany vyučujících vůči studujícím nebo ze strany studujících vůči vyučujícím. Každý člen a každá členka akademické obce se podílí na vytváření bezpečného, respektujícího a důstojného prostředí bez projevů sexuálního obtěžování.
Podoby sexuálního obtěžování ve vysokoškolském prostředí:
Časté dopady sexuálního obtěžování na jeho oběti
Stalking je způsob nevhodného chování, které se projevuje tím, že se pachatel (anglický výraz stalker lze přeložit jako „pronásledovatel“) zaměří na nějakého člověka (svoji oběť), která ale o jeho zájem nestojí a neustále a dlouhodobě ho pronásleduje a obtěžuje (nevyžádanými esemeskami, e-maily, na Skype, různými druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi), porušuje jeho osobní svobodu, vyhrožuje mu a tím u něj vyvolává pocity strachu.
Stalking je od roku 2010 i v České republice trestným činem, je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Pokud je oběť v ohrožení, může požádat i o krátkodobou policejní ochranu.
Projevy stalkingu
Stalkerem může být:
Odpovědnost: Ing. Bohdana Šlégrová