Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Výrobu součástek pro ochranné štíty prostřednictvím 3D tiskáren na VUT nahradila na začátku dubna rychlejší technologie vstřikolisu. Díky ní bylo možné navýšit denní produkci až na dva tisíce kusů a vybavit více těch, kteří působí v první linii. Do 3D tisku se zapojila většina fakult VUT a také CEITEC VUT, který sloužil jako logistické místo pro shromažďování vyrobených ochranných pomůcek. Vzhledem k vysoké poptávce jak ze strany zdravotníků, tak i veřejnosti byla ve spolupráci s firmou ACAM Solution vyrobena forma pro vstřikovací lis. Na Fakultě chemické se vyráběly čelenky z polypropylenu, na které se nasazoval plexisklový kryt obličeje a popruh pro uchycení. Všechny díly byla pak společně s návodem umístěny do sáčku a dezinfikovány ozonem. Do přípravy štítů se zapojila i Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Fakulta strojního inženýrství, ale také Technické muzeum, FabLab a řada dalších komerčních partnerů a pracovišť.
Informatici z Fakulty strojního inženýrství VUT sestavili na zakázku germicidní zářič pro Fakultní nemocnici Brno. Germicidní zářiče nebo lampy jsou přístroje sloužící k dezinfekci vzduchu a povrchů. Využívají k tomu UVC záření, pro člověka neviditelnou část elektromagnetického spektra. Germicidní zářiče se používají všude tam, kde sterilizace klasickými metodami není vhodná nebo vzhledem k prostředí možná. Přístroje nacházejí využití ve zdravotnictví, potravinářském průmyslu nebo při úpravě vody. Aktuální epidemie způsobila, že germicidní zářiče jsou na trhu nedostatkovým zbožím.
Laborant založí zkumavky se vzorky, aktivuje systém a vše ostatní se už děje automaticky. S takovýmto řešením pro biohazard laboratoře přišli výzkumníci z Ústavu automatizace a informatiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Robotické pracoviště nazvané openTube vzniklo na poptávku FN Brno, která plánuje jeho pilotní nasazení a testování. Jedním z možných využití je příprava vzorků odebraných pacientům s podezřením na COVID-19.
Potřebu co nejrychleji vyrábět materiály zejména pro zdravotníky v době pandemie může nabídnout 3D tisk. Tato technologie má však své limity zejména co se týče možností dezinfekce. Řešení se snaží nalézt odborníci z Fakulty stavební, kteří společně s Fakultní nemocnicí u sv. Anny testují nanášení antimikrobiálních povlaků.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková