Course detail

Základy práva životního prostředí a stavebního práva

FAST-BXA006Acad. year: 2024/2025

Not applicable.

Language of instruction

Czech

Number of ECTS credits

5

Mode of study

Not applicable.

Department

Právnická fakulta (PF MU)

Aims

Not applicable.

Rules for evaluation and completion of the course

Not applicable.

Study aids

Not applicable.

Prerequisites and corequisites

Basic literature

JANČÁŘOVÁ, Ilona. Automobilová doprava a koncepční nástroje na ochranu kvality ovzduší. In Ilona Jančářová, Jakub Hanák. Auta, auta, auta ... a životní prostředí. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2019. s. 44-58. Scientia 663. ISBN 978-80-210-9408-6 (CS)
KLIKOVÁ, Alena. NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON Č. 283/2021 SB. A JEHO ZMĚNY. In Ing. Michal Křižák, Ing. Albert Bradáč, Ph.D. ExFoS 2023, Expert Forensic Science 2023. 1. vyd. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství, 2023. s. 191-195. ISBN 978-80-214-6133-8 (CS)
PRŮCHA, Petr. Veřejnoprávní souhlasy v režimu stavebního zákona. Acta Universitatis Carolinae, Iuridica. 2020, roč. 66, č. 2, s. 37-50. ISSN 0323-0619. doi:10.14712/23366478.2020.10 (CS)
VOMÁČKA, Vojtěch. Dělení a scelování pozemků v judikatuře správních soudů. Soudní rozhledy. Nakladatelství C.H. Beck, 2022, roč. 28, č. 1, s. 3-8. ISSN 1211-4405 (CS)
ŽIDEK, Dominik. Odnímání půdy z chráněných režimů z důvodu plánované výstavby. In Tkáčiková Jana; Vomáčka, Vojtěch; Žídek, Dominik a kol. Půda v právních vztazích – aktuální otázky. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2020. s. 168-181. Spisy Právnické fakulty Masarykovy univerzity, řada teoretická, Edice Scientia, sv. č. 690. ISBN 978-80-210-9695-0 (CS)

Recommended reading

Not applicable.

Classification of course in study plans

  • Programme BPC-ENI Bachelor's 1 year of study, summer semester, compulsory

Type of course unit

 

Lecture

26 hod., optionally

Teacher / Lecturer

Syllabus

1. Právo životního prostředí – základní pojmy, předmět, metoda právní regulace, systém, principy, prameny. Mezinárodně právní a unijní souvislosti ochrany životního prostředí. 2. Ústavní základy práva životního prostředí. Subjekty práva životního prostředí. Organizace činnosti veřejné správy v oblasti životního prostředí. Úloha veřejnosti při ochraně životního prostředí – přehled. 3. Právní režim ochrany zemědělské a lesní půdy. 4. Právní režim ochrany vod a vodních zdrojů. Právní režim ochrany ovzduší. 5. Právní režim ochrany přírody a krajiny. 6. Posuzování vlivů záměrů a koncepcí na životní prostředí (EIA, SEA). Integrované povolování. 7. Územní plánování. Nástroje územního plánování, jejich závaznost a vzájemné vztahy. Vztah k realizační fázi záměru. Požadavky na výstavbu. 8. Územní plánování a ochrana životního prostředí. Vyhodnocování vlivů na udržitelný rozvoj území, strategické posuzování vlivů, posuzování vlivů koncepcí na oblasti NATURA 2000. 9. Ochrana kulturních památek a archeologických nálezů. Ochrana před hlukem. 10. Právní podmínky realizace záměrů a odstraňování staveb. Právní nástroje na ochranu životního prostředí v procesech podle stavebního řádu. 11. Povolování záměrů s posuzováním vlivů na životní prostředí a se závažným vlivem na oblasti NATURA 2000. 12. Odpovědnost v právu životního prostředí. 13. Ochrana před změnou klimatu.

Guided consultation in combined form of studies

15 hod., optionally

Teacher / Lecturer

Exercise

26 hod., compulsory

Teacher / Lecturer

Syllabus

1. Úvodní informace o kurzu. Cíle a způsob práce. Podmínky pro udělení zápočtu. Úvod do práva životního prostředí – význam a aplikace základních pojmů a principů. Přehled a význam pramenů právní úpravy, práce s informačními databázemi na národní, unijní i mezinárodní úrovni. Význam a podmínky aplikace mezinárodní a unijní právní úpravy na ochranu životního prostředí. 2. Ústavní základy práva životního prostředí. Postavení a role subjektů práva životního prostředí. Organizace činnosti veřejné správy v oblasti životního prostředí. Úloha veřejnosti při ochraně životního prostředí. 3. Právní režim ochrany zemědělské a lesní půdy. 4. Právní režim ochrany vod a vodních zdrojů. Právní režim ochrany ovzduší. 5. Právní režim ochrany přírody a krajiny. 6. Kontrolní písemná práce. Zpracování případové studie dle zadání, vysvětlení správných odpovědí a souvisejících otázek. Demonstrace analytického přístupu k řešení právních otázek. 7. Posuzování vlivů záměrů a koncepcí na životní prostředí (EIA, SEA). Určování záměrů, které podléhají posuzování vlivů. Způsoby naplňování principů procedury EIA/SEA. Význam integrované povolování (IPPC), aplikace principů IPPC na konkrétních příkladech. 8. Ochrana životního prostředí v procesu územního plánování – zapojení subjektů a vymezení jejich rolí, možnosti obrany. Vyhodnocování vlivů na udržitelný rozvoj území, strategické posuzování vlivů – předmět, cíle posuzování vlivů koncepcí na oblasti NATURA 2000. Význam a jednotlivé etapy územního plánování. Nástroje územního plánování, jejich závaznost a vzájemné vztahy a nároky. Vztah k realizační fázi záměru. Význam zákonných požadavků na výstavbu a souvisejících dokumentů. 9. Ochrana kulturních památek a archeologických nálezů. Ochrana před hlukem. 10. Identifikace právních podmínek realizace záměrů a odstraňování staveb na příkladech konkrétních situacích. Vymezení konkrétních právních požadavků na ochranu životního prostředí v procesech podle stavebního řádu na praktických příkladech. 11. Procvičování procesu povolování záměrů s posuzováním vlivů na životní prostředí a se závažným vlivem na oblasti NATURA 2000. 12. Kontrolní test (60 minut), seznámení s řešením, diskuse (40 minut). 13. Odpovědnost v právu životního prostředí.