Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FAST-BXA006Ak. rok: 2024/2025
Předmět poskytuje uvedení do právní úpravy na ochranu jednotlivých složek životního prostředí a vedle rámcového teoretického přehledu vybraných oblastí ochrany životního prostředí je zaměřen zejména na propojení konkrétních právních požadavků a omezení, která vyplývají z těchto tzv. složkových právních předpisů s požadavky stavebního zákona a dalších průřezových předpisů (zákon o posuzování vlivů, integrované povolování a další) v návaznosti na jednotlivé etapy přípravy a realizace záměrů v režimu stavebního zákona. Pojednány jsou rovněž vztahy odpovědnosti za protiprávní jednání. Hlavním cílem tohoto předmětu je vybavit studenty základními teoretickými poznatky o otázkách práva životního prostředí a se základy stavebního práva, poukázat na vzájemné souvislosti uvedených právních úprav a rovněž i naučit studenta praktickým dovednostem a schopností aplikovat získané znalosti na problémy praxe se zacílením na dobrou orientaci v právní regulaci a právních požadavcích na ochranu životního prostředí. Na konci tohoto předmětu bude seznámen s aktuální právní úpravou a aktuálními problémy. Student schopen porozumět podstatě a poslání práva životního prostředí, orientovat se ve složitém systému environmentálních právních předpisů v návaznosti na procesy dle stavebního zákona, řešit případové studie, zdůvodnit vybrané řešení případové studie.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Učební cíle
Cílem předmětu je vybavit studenty základními teoretickými poznatky o otázkách práva životního prostředí a se základy stavebního práva, poukázat na vzájemné souvislosti uvedených právních úprav a rovněž i naučit studenty praktickým dovednostem a schopností aplikovat získané znalosti na problémy praxe, se zacílením na dobrou orientaci v právní regulaci a právních požadavcích na ochranu životního prostředí. Na konci tohoto předmětu bude student schopen porozumět podstatě práva životního prostředí, orientovat se ve složitém systému environmentálních právních předpisů v návaznosti na procesy dle stavebního zákona, řešit případové studie a zdůvodnit vybrané řešení případové studie.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Výuka ve cvičeních bude založena na řešení praktických příkladů s využitím teoretických poznatků z přednášek a ze samostudia. Důraz bude kladen na aplikaci právních předpisů při řešení modelových i skutečných situací v rámci vybraných témat. Proto je nezbytná předchozí příprava v podobě vyřešení praktického příkladu/ů, která bude vyžadována na semináře dle zadání vyučujícího, stejně nutnost mít k dispozici předem zadané prameny práva. V rámci cvičení jsou zařazeny 2 kontrolní písemné práce (každá přibližně za 24 bodů) s možností využití vytištěných právních předpisů. Podmínkou udělení zápočtu je pravidelná a aktivní účast ve cvičeních, dodání všech zadaných úkolů a získání alespoň poloviny bodů z každé kontrolní práce. Studentům, kteří nesplní podmínky zápočtu, bude v průběhu prvních dvou týdnů zkouškového období umožněno napsat opravný test.
Forma zkoušek
Zkouška bude sestávat z písemné a ústní části. Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je podmínkou zvládnutí písemného testu a následné rozpravy. Hodnocení testu je provedeno standardním způsobem dle procenta správných odpovědí (0–50%…F, 51–60%…E, 61–70%…D, 71–80%…C, 81–90%…B, 91-100%…A).
• Písemná část
Písemná část trvá 60 minut. V písemné části bude zadána případová studie zaměřená na problematiku práva životního prostředí i stavebního práva v rozsahu odpřednášené materie. Studenti mají možnost používat právní předpisy v tištěné podobě. Elektronická zařízení nejsou povolena.
Pro postoupení k ústní části je nezbytné získat hodnocení A-E.
• Ústní část
K ústní části bude připuštěn student, který obdržel hodnocení A-E na písemnou část zkoušky. Součásti ústní části zkoušky je
a) vysvětlení postupu a zdůvodnění řešení případové studie. V opačném případě písemka nebude uznána a bude hodnocena za nula bodů.
b) teoretická otázka dle předem stanovených zkušebních okruhů.
Základem pro hodnocení je známka, získaná za vyřešení případové studie. Kvalita zodpovězení ústní části může výsledek písemné části o stupeň zlepšit či zhoršit. Úplná neznalost teoretické otázky u ústní zkoušky je hodnocena celkovou známkou F bez ohledu na výsledek písemné části zkoušky. Doplňujícím kritériem může být výsledek kontrolních písemných prací.
Prerekvizity a korekvizity
Základní literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Konzultace v kombinovaném studiu
Cvičení