Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Na základě zpětné vazby založené na tisku používání masky BUTMask-H1 komunitou nadšenců pro 3D tisk a také díky konzultacím s experty v oboru představujeme podstatným způsobem inovovanou masku. Inovovaná verze s označením BUTMask-H2 přináší několik vylepšení.
Pokud jste zjistili, že pro vás byla původní verze nepohodlná, určitě vyzkoušejte novou verzi.
Stovkám uživatelů, kteří se nám ozvali s připomínkami a náměty na vylepšení děkujeme. Vaše náměty, pokud to bylo možné, byly postupně zapracovávány. V rámci vývoje byly vytvořeny desítky pracovních verzí.
Originální řešení s návlekem z rukavice má oproti pouhému 3D výtisku následující výhody:
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
Ochrana, kterou tato maska (nebo rouška či respirátor obecně) poskytuje, závisí v první řadě na těsnosti při dosednutí na obličej a až následně na filtračních schopnostech média použitého jako filtr. I improvizovaná filtrační média fungují, byť poskytují jen částečnou ochranu. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž.
Tato maska je určena pro neprofesionální použití jako náhrada netěsnících roušek a nedostupných respirátorů. Polomaska neobsahuje výdechový ventilek. Vydechovaný vzduch prochází filtrem. Během používání se tak na filtračním médiu hromadí vlhkost a podobně jako u roušek či respirátorů bez ventilu zde vzniká prostředí, ve kterém by se mohly množit bakterie. Filtr je nutné po použití vysušit a dezinfikovat, nebo vyměnit za nový.
Vytištěnou masku je možné do určité míry individuálně přizpůsobit tvaru konkrétního obličeje. Možnosti přizpůsobení závisí na materiálu, ze kterého je maska vyrobena. Pro přizpůsobení postupujte takto:
Tělo masky a držák filtru je nutno vytisknout a zbavit ostrých výstupků, které by mohly poškodit rukavici (např. pomocí brusného papíru). Těsnění (D-profil) se nalepí dle obrázku vpravo.Na tělo masky se následně navlékne jednorázová rukavice, která se zastřihne tak, aby obalovala celé tělo masky a vytvořila „tunel“. Do prolisu v těle masky je po nasazení rukavice potřeba vložit několik gumiček. Pomocí gumiček dojde k pevnému spojení obou vytištěných částí masky.
Jako improvizovaný filtr lze využít materiály používané na výrobu roušek, filtrační medium z domácích čističek vzduchu a podobně. Je možné rovněž kombinovat několik filtračních materiálů. Při volbě materiálů je nutno přihlédnout k jejich celkové propustnosti, tedy zhodnotit komfort dýchání přes tyto materiály. Pro snadné určení tvaru filtru nabízíme k vytištění šablonu, s jejíž použitím lze obkreslit tvar na požadované filtrační médium.
Kryt filtru s nasazeným filtremFiltr se vloží do držáku filtru a držák se následně sesadí s tělem masky. Gumičky na lemu těla by měly zajistit pevné spojení těla masky a držáku s filtrem. Nezbytný počet gumiček se odvíjí od jejich tloušťky.
Na držák filtru se navléknou provázky nebo guma pro fixaci na hlavě. Délku je nutno zvolit individuálně dle velikosti hlavy. Doporučujeme takový úvazek, kdy spodní popruh je veden křížem před ušima přes temeno hlavy. Je však možné zvolit i jinou polohu
Detailní postup dezinfekce je uveden zde.
Odpovědnost: Ing. Václav Kaczmarczyk, Ph.D.