Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FP-FieKAk. rok: 2021/2022
Předmět Mezinárodní ekonomie navazuje na předměty Makroekonomie I a Makroekonomie II. Cílem předmětu je rozšířit znalosti studentů získané v základním a středně pokročilém kurzu makroekonomie o pokročilé modely mezinárodního obchodu, obchodní politiky, měnového kurzu a vnější ekonomické rovnováhy. Student absolvováním předmětu bude schopen vysvětlit východiska a principy fungování vybraných modelů mezinárodního obchodu a aplikovat tyto modely v kontextu soudobého ekonomického vývoje .
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Výuka probíhá formou přednášek a cvičení, které mají charakter výkladu a diskuse o klíčových tématech daného předmětu.
Způsob a kritéria hodnocení
Studenti budou hodnoceni na základě výsledků 1) písemné zkoušky (70% váha na celkovém hodnocení) a 2)seminární práce (30% váha na celkovém hodnocení).
Osnovy výuky
Cílem předmětu „International Economics“ je rozšířit znalosti studentů získané v základním kurzu makroekonomie o pokročilé teorie mezinárodního obchodu a seznámit je s nástroji mezinárodní obchodní politiky, teoriemi vnější ekonomické rovnováhy a měnového kurzu a s rolí institucí při regulování mezinárodních ekonomických vztahů. Student/studentka absolvováním předmětu bude schopen/schopna vysvětlit východiska a principy fungování vybraných modelů mezinárodního obchodu a aplikovat tyto modely v kontextu soudobého ekonomického vývoje.Přehled témat:1. International Trade Theories – Classical Country-Based Trade Theories 2. The Heckscher-Ohlin Model. 3. The Standard Trade Model.4. External Economies of Scale and the International Location of Production. 5. Trade Policy I: Tariffs and Import Quotas. 6. Trade Policy II: Export Subsidies and Other Instruments of Trade Policy.7. The political Economy of Trade Policy - Sothisticated Arguments for Restricting International Trade. 8. International Movement of Labour and Capital. 9. Prices for International Transactions: Real and Nominal Exchange Rates. Theory of Exchange-Rate Determination based on Purchasing-Power Parity. 10. Optimum Currency Areas and the European Experience 11. Equilibrium in the Open Economy: Money, Interest Rates, and Exchange Rates. 12. Fiscal and Monetary Policy in a Small Open Economy.13. International Negotiations and Trade Policy.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na výuce je nepovinná.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor
Osnova