Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPC-EMSAk. rok: 2022/2023
Předmět se zabývá technickými prostředky pro automatizaci měření. Jsou vysvětleny základní řešení měřicích systémů sestavených jak ze specializovaných měřicích přístrojů, tak i z univerzálních komponent. Pozornost je věnována zejména návrhu systému splňujícího zadané požadavky, výběru vhodných komponent a problematice softwarové implementace.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
- praktický test - komunikace s přístroji pomocí SCPI - až 6 bodů,
- projekt - měřicí systém na platformě NI DAQmx - až 12 bodů.Zápočet je podmíněn minimálním bodovým ziskem z hodnocených aktivit ve cvičení - alespoň 15 bodů.Až 70 bodů za závěrečnou zkoušku, zkouška obsahuje teoretické otázky (40%) a praktické příklady (60%), přičemž pro úspěšné ukončení předmětu je zapotřebí získat alespoň 50% bodů ze zkoušky.
Osnovy výuky
2. Teoretické základy automatizace měření - typická struktura měřicího řetězce, obvody pro úpravu signálu v měřicím řetězci, vzorkování a jeho vazba na strukturu měřicího řetězce, aliasing efekt a možnosti jeho potlačení.
3. Spohlehlivost (měřicích) systémů.
4. A/D a D/A převodníky pro měřicí systémy.
5. Vícekanálové měřicí systémy, stanovení fázového posuvu v měřicím systému, měřicí ústředny. Digitální linky v měřicích systémech , vlastnosti a konstrukce přepínačů signálů.
6. Specializované přístroje pro použití v měřicích řetězcích a jejich typické vlastnosti sledované při návrhu měřicího systému, možnosti jejich zapojení do automatizovaných měřicích systémů, jazyk SCPI a model komunikace.
7. Sběrnice používané pro automatizaci měření (RS-232, RS-422/423, EIA-485, USB, GPIB, Ethernet, PCI a PCIe).
8. Metrologie a normy související s automatickými měřicími přístroji a systémy (ČSN EN 60359), aplikace automatizovaných měřicích systémů ve zkušebnictví.
9. Softwarové prostředky pro automatizaci měření, virtuální instrumentace a její filozofie, jednoduchý měřicí hardware NI USB a softwarové ovladače DAQmx.
10. Modulární měřicí systémy, základní historický přehled, systémy PXI, proprietární systémy NI CompactDAQ a NI CompactRIO.
11. Pokročilé programování a algoritmizace v systémech NI cRIO. Přehled stěžejní látky předmětu.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení