Detail předmětu

Elektromagnetická kompatibilita

FEKT-BKC-EMCAk. rok: 2023/2024

Základní pojmy a úkoly elektromagnetické kompatibility (EMC). Zdroje, přijímače a cesty přenosu rušivých signálů. Snižování úrovně a omezení rušivých signálů. Technické prostředky ke zlepšování odolnosti elektronických zařízení vůči přírodním a umělým rušivým signálům, elektrostatickým výbojům a průmyslovému rušení. Experimentální ověřování a testování elektromagnetické kompatibility, národní a mezinárodní normy, technické prostředky. Laboratorní měření elmag. rušení a testování odolnosti elektrických přístrojů. Výuka je doplněna exkurzí v profesionální zkušebně EMC.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Vstupní znalosti

Jsou požadovány znalosti na úrovni středoškolského studia.
Práce v laboratoři je podmíněna platnou kvalifikací „osoby poučené“, kterou musí studenti získat před zahájením výuky. Informace k této kvalifikaci jsou uvedeny ve Směrnici děkana Seznámení studentů s bezpečnostními předpisy.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Předmět Elekromagnetická kompatibilita je hodnocen následujícím způsobem: Pro získání zápočtu je nutné odměřit 1 laboratorní úlohu a odevzdat 7 domácích úloh. Laboratorní výuka je hodnocena v průběhu semestru a lze za ni získat max. 9 bodů. Za správné vypracování domácích úloh lze získat max. 21 bodů. Závěrečná zkouška se skládá ze dvou částí (písemné a ústní) a je celkově hodnocena 70 body. Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je třeba dosáhnout minimálního bodového hodnocení 35 bodů ze 70 možných.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními pojmy a úkoly elektromagnetické kompatibility (slučitelnosti) EMC. Zdroje, přijímače a cesty přenosu rušivých signálů. Snižování úrovně a omezení rušivých signálů. Technické prostředky ke zlepšování odolnosti elektronických zařízení vůči přírodním a umělým rušivým signálům, elektrostatickým výbojům a průmyslovému rušení. Měření a zajišťování EMC. Experimentální ověřování elektromagnetické kompatibility technických zařízení, národní a mezinárodní normy, technické prostředky. Laboratorní měření elmag. rušení a testování elmag. odolnosti elektrických přístrojů.
Absolvent předmětu je schopen (1) porozumět základním pojmům elektromagnetické kompatibility (slučitelnosti) EMC. Umí (2) identifikovat a klasifikovat zdroje, přijímače a cesty přenosu rušivých signálů. Dále umí (3) navrhnout řešení pro snížení a omezení úrovně rušivých signálů. Umí použít (4) technické prostředky ke zlepšování odolnosti elektronických zařízení vůči přírodním a umělým rušivým signálům, elektrostatickým výbojům a průmyslovému rušení. Absolvent je dále schopen (5) provádět měření a zajišťovat úrovně EMC a to včetně experimentálního ověřování elektromagnetické kompatibility technických zařízení dle národních a mezinárodních norem.

Základní literatura

DŘÍNOVSKÝ, J., FRÝZA, T., SVAČINA, J., KEJÍK, Z., RŮŽEK, V., ZACHAR, J. Elektromagnetická kompatibilita. MJ Servis s.r.o., Božetěchova 133, 612 00 Brno, ISBN: 978-80-214-4202-3 (CS)
PAUL, C. R. Introduction to Electromagnetic Compatibility. John Wiley, New York 1992 (EN)

Elearning

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BKC-SEE bakalářský 3 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
  • Program BKC-EKT bakalářský 3 ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky elektromagnetické kompatibility (EMC), základní pojmy a členění oboru EMC.
2. Rušivé signály a jejich zdroje, průmyslové zdroje rušení, zdroje napěťového přepětí, zdroje kontinuálního rušení, zvláštní zdroje rušení.
3. Vazební mechanismy přenosu rušivých signálů, galvanická vazba, kapacitní vazba, induktivní vazba, vazba vyzařováním.
4. Způsoby omezování rušení, odrušovací tlumivky, odrušovací kondenzátory a zásady jejich použití, odrušovací filtry.
5. Přepěťové ochranné prvky, prvky pro hrubou přepěťovou ochranu, prvky pro jemnou přepěťovou ochranu, obvodové zapojení přepěťových ochran.
6. Elektromagnetické stínění a jeho základní charakteristiky, účinnost elektromagnetického stínění, účinnost stínění ve vzdálené a blízké zóně pole, vliv otvorů na účinnost stínění, stínění koaxiálních kabelů.
7. Měření rušivých signálů s umělou sítí, s napěťovou sondou, s proudovou sondou, s absorpčními kleštěmi.
8. Měření rušivých signálů pomocí antén. Měření na volném prostranství, v elektromagnetických stíněných prostorech, v bezodrazových (absorpčních) prostorech. Přístroje pro měření rušení.
9. Elektromagnetická odolnost a její testování, kritéria odolnosti, metodika zkoušek odolnosti, zkušební signály, vazební obvody a sestava pracoviště pro zkoušky elektromagnetické odolnosti.
10. Normalizace v oblasti EMC, normalizační grémia a organizace, druhy norem EMC. Civilní normy, vojenské normy EMC, české normy EMC. Stručný obsah vybraných norem EMC.
11. Vybrané problémy EMC, kontrola a přidělování elektromagnetického spektra, biologické aspekty EMC.

Laboratorní cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Měření elektromagnetického rušivého pozadí s použitím měřicího přijímače a spektrální analyzátorů pro EMC.
Měření vedených rušivých signálů pomocí umělé sítě (LISN). Použití kvazi-špičkové a špičkové detekce a detekce střední hodnoty.
Testování elektromagnetické odolnosti TV přijímače vůči poklesům a krátkým přerušením napájecího napětí.
Testování odolnosti osobního počítače vůči nízkoenergetickým rychlým poruchám (transienty) a vůči vysokoenergetickému impulznímu rušení.
Demonstrace simulátoru elektrostatických výbojů (ESD) pro vzduchové a kontaktní výboje zkoušek odolnosti.
Exkurze do profesionální zkušebny EMC.

Elearning