Detail předmětu

Typologie budov

FAST-BHA021Ak. rok: 2024/2025

Metodika projektování obytných staveb s využitím znalostí základních typologických, provozně dispozičních a objemových požadavků. Umístění objektu na pozemku. Požadavky na plochy místností, prostorové a provozní návaznosti jednotlivých místností. Doporučená orientace obytných místností ke světovým stranám a jejich základní zařízení, vybavení v souvislosti s ergonomií.
Základní informace o dispozičních, stavebně konstrukčních a architektonických zásadách navrhování veřejných staveb podle jejich druhovosti.
Respektování platných vyhlášek, předpisů, norem. Osvojení zásad architektonického a konstrukčního navrhování pozemních staveb. Uplatnění současných požadavků na ekonomii, energetickou náročnost staveb a na ochranu životního prostředí. Požadavky na bezbariérové řešení staveb a přístupnosti k nim. 
Osvojení si jednotlivých zásad, předpisů a norem v navazujících cvičeních.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav pozemního stavitelství (PST)

Vstupní znalosti

Všeobecné znalosti o provozu v obytných a občanských budovách.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Úspěšné zakončení předmětu vyžaduje:

  • absolvování cvičení s povinnou účastí a s udělením zápočtu,
  • úspěšné vykonání písemné zkoušky (po získání zápočtu).

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Získání znalostí o typologických základech projektování obytných staveb a některých vybraných občanských staveb. Absolvent předmětu bude schopen koncepční práce při návrhu obytných a občanských budov s ohledem na požadavky výtvarné a kompoziční. Student si osvojí akceptování typologických a ergonomických zásad provozního a objemového řešení, tvorby prostoru, požadavků na bezbariérové řešení interiérů i exteriérů staveb při dodržování platných norem, vyhlášek a předpisů.

Základní literatura

ČSN 73 4301 Obytné budovy, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2009 (CS)
NEUFERT, Ernst and Peter: Architects data, Oxford and Northampton: The Alden Group Ltd., 2003 (EN)
Parlament České republiky: Zákon o územním plánování a stavebním řádu č. 183/2006 Sb., 2006 (CS)
ŠTÍPEK, Jan a kol.: Základy nauky o stavbách, Praha: ČVUT, 2009 (CS)
Vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2009 (CS)
Vyhláška č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbarierové užívání staveb, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2009 (CS)

Doporučená literatura

REID, Esmond: Understanding Buildings, London: Addison Wesley, 1996 (EN)
BLANC, Alan: Mitchells Internal Components, London: Longman, 1998 (EN)
FILIPIOVÁ, Daniela: Projektujeme bez bariér, Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí, 2002 (CS)
NEUFERT, Ernst: Navrhování staveb, Consultinvest Praha, 2000 (CS)
REMEŠ, Josef a kol.: Stavební příručka, Praha: Grada, 2014 (CS)
ŠTÍPEK Jan, PAROUBEK Jiří: Stavby pro bydlení, Praha: ČVUT, 2006 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-EVB bakalářský 1 ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod - závislost prostoru na fyziologii uživatele. Obytné budovy - dispozičně provozní vztahy, zónování, orientace ke světovým stranám z hlediska požadavků na vnitřní prostředí, umístění na pozemku. 2. Obytné místnosti. Příslušenství. Domovní vybavení. Domovní komunikace horizontální a vertikální. 3. Zásady navrhování vstupních prostorů, šaten, ložnic, dětských pokojů a souvisejících úložných prostorů. 4. Ergonomické zásady navrhování hygienického zařízení, technického vybavení. 5. Zásady ergonomie v kuchyni, navrhování jídelny a obývacího pokoje. 6. Bezbariérové řešení staveb (vnější i vnitřní prostředí). 7. Navrhování parkování, parkovací systémy a parkovací garáže. 8. Základy navrhování staveb pro přechodné ubytování . 9. Zásady navrhování budov pro veřejné stravování. 10. Navrhování školských budov – mateřské školy, základní školy – provozní řešení. 11. Základy navrhování administrativních budov. 12. Navrhování budov pro obchod a služby, polyfunkční domy – obecné zásady provozního a typologického řešení. 13. Základy navrhování staveb pro sport a tělovýchovu.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1.–12. týden:
Zadání 1: Vypracujte rešerši na libovolný rodinný dům, který si vyberete na www.archiweb.cz a posuďte minimálně z pěti hledisek: např. umístění na pozemku, orientaci ke světovým stranám, architektonické začlenění do okolní zástavby. Rozeberte provozní vazby, posuďte plochy jednotlivých místností, popř. kubaturu, vypočtěte a vyhodnoťte osvětlení, zvažte ergonomii řešení jednotlivých funkčních celků (kuchyň, koupelna, komunikační prostory, šatna …) a zhodnoťte dostatek úložných prostorů jednotlivých místností,. Doplňte obrázky, případně náčrty, výpočty. Porovnejte s normou ČSN 73 4301 Obytné budovy, s vyhl. 268/2009 Sb. O technických požadavcích na stavby.
Zadání 2: Vypracujte rešerši na zadanou veřejnou stavbu a posuďte z hlediska provozu, orientace ke světovým stranám, vhodnosti umístění na parcele, bezbariérovosti interiéru i exteriéru… Doplňte obrázky, případně náčrty, výpočty. Porovnejte s příslušnými normami a požadavky.
Výstup: Každé zadání bude odevzdáno jako samostatná písemná práce doplněná půdorysy, fotodokumentací, případně vlastními návrhy, skicami. Vypracováno na formátu A4 svázané do složky s vázací lištou.
13. týden – Zápočet