Detail předmětu
Strategický management
FP-smaPAk. rok: 2024/2025
Strategické řízení firmy v tržním - konkurenčním prostředí lze označit za životně důležitý aspekt potenciálního úspěchu firmy. Rozhodnutí o strategii firmy, má-li zvolená strategie přivést firmu k požadovanému cíli, musí vycházet z důkladné strategické analýzy. Teprve na jejím základě lze generovat možná řešení, vybrat a implementovat optimální variantu. V rámci procesu strategické řízení pak management firmy hodnotí faktory jako jsou disponibilní zdroje, poslání a cíle a externí a interní prostředí firmy. Takto pojímaná a vytvořená strategie, se může stát solidním základem konkurenceschopnosti firmy.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Detailní souhrn podmínek a instrukcí je uveden také v e-learningu - "Course Booklet"
Pro absolvování předmětu je rozhodující počet bodů získaných ze cvičení a v rámci zkoušky. Body se sčítají a výsledná klasifikace se odvíjí od celkového počtu získaných bodů (zpracování dílčích úkolů a zkouška) a je v souladu s ECTS. Body z jednotlivých částí mají v rámci finálního hodnocení stejnou váhu.
Hodnocení cvičení
Zpracování 3 dílčích úkolů zpracovaných rámci týmové práce – maximálně 15 bodů za úkol, tj. až 45 bodů za zpracování dílčích úkolů – informace o termínech, obsahu a způsobu hodnocení viz dále.
- Tým a firmu pro zpracování dílčích úkolů je třeba nahlásit nejpozději do konce 4. týdne semestru. Každá firma může být řešena pouze jednou v rámci semestru. Velikost týmu je tři až osm studentů.
- Nahlášení přes e-learning.
- Pro získání zápočtu je třeba získat alespoň 20 bodů.
Zkouška a její hodnocení
Zkouška probíhá formou obhajoby strategického projektu, který se zpracovává v týmech. Projekt se zpracovává zpravidla ve stejném týmů jako dílčí úkoly na cvičení. Pokud se rozhodnete zpracovat projekt v jiném týmu, je třeba toto dohodnout s přednášejícím. Projekt zpracováváte pro firmu, pro kterou řešíte jednotlivé dílčí úkoly. Při zkoušce je možné pracovat s následujícími podklady:
- Zpracovaný strategický projekt.
- Zpracované úvodní přestavení projektu
Zkouška probíhá formou týmové diskuse zaměřené na zpracovaný týmový projekt. V rámci obhajoby studenti musí prokázat znalost projektu a řešeného problému a znalost odpovídající teorie. Opravné termíny zkoušek se řídí studijním a zkušebním řádem.
Průběh zkoušky
- Týmy, se přihlašují na vypsané termíny zkoušek prostřednictvím jednoho zástupce.
- Při obhajobě mohou být diskutovány všechny oblasti projektu, tj. všechny body části A až E – viz struktura projektu uvedena dále. Oblasti volí zkoušející.
- Otázky zahrnují jak znalost projektu, tak znalost odpovídajících teoretických témat a postupů.
- Zkouška pro jeden tým trvá zpravidla 60 minut.
- Na začátku bude mít tým pět minut na představení projektu (vysvětlení způsobu řešení, způsob získávání informací apod.).
- Z průběhu zkoušky je zpracován zápis shrnující otázky a odpovědi.
Studenti s individuálním studijním plánem
Studenti s ISP musí zpracovat tři dílčí úkoly, dle podmínek jako prezenční studenti s termínem odevzdání nejpozději do konce 13. týdne semestru a absolvovat závěrečnou zkoušku v rozsahu jako studenti kombinovaného studia. Studenti s ISP tak absolvují ústní zkoušku a s písemnou přípravou:
- Zkouška pro ISP je ústní s časem na písemnou přípravu. Písemná příprava – 30 minut. Následují ústní formou skupinové diskuze – 3 – 5 studentů. V rámci písemné přípravy bude možné využít podklady z přednášek a vlastní poznámky v off-line podobě.
- Zadání bude obsahovat dva otevřené úkoly s dílčími otázkami – každý úkol maximálně 50 bodů, tj. celkový počet bodů z je 100.
Studenti s ISP v prezenčním studiu si mohou po dohodě s vyučujícím zvolit i standardní formu zkoušky pro prezenční studium s projektem, který mohou zpracovávat individuálně nebo týmově.
Učební cíle
Cílem kurzu je seznámit studenty s procesem strategického řízení firem v tržním a konkurenčním prostředí. Důraz je kladen na vysvětlení principu analytických metod a možností jejich aplikace a tvorbu strategie a její realizace.
Studenti budou seznámeni s procesem strategického řízení ve firmě a principy strategického myšlení. Budou seznámeni s analytickými postupy pro strategickou analýzu interních i externích faktorů. Naučí se postupu pro formulaci strategií založeném na hierarchické struktuře strategií - corporate, business, a funkční strategie. Naučí se jak postupovat při výběru, realizaci a hodnocení strategie.
Základní literatura
JOHNSON, G. - SCHOLES, K. Cesty k úspěšnému podniku. Přel. Z. Strnad. 1. vyd. Praha: Computer Press, 2000. 803 s. Přel. z: Exploring Corporate Strategy. ISBN 80-7226-220-3
ZICH, R. Koncepce úspěchuschopnosti Konkurenceschopnost - vítězství, nebo účast v soutěži?. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2012. 125 s. ISBN: 978-80-7204-818- 2.
Doporučená literatura
KOTLER, P. Marketing Management. 10. vyd. Praha: Grada Publishing, 2001. 720 s. ISBN 80-247-0016-6.
MALLYA, T. Základy strategického řízení a rozhodování. 1.vyd., Praha: Grada Publishing, a.s., 2007. 246 s. ISBN 978-80-247-1911-5.
MINTZBERG - QUINN - GHOSHAL The Strategic Management Process. Revised European Edition. Prentice Hall Europe 1998, 1036 p. ISBN 0-13-675984-X.
PORTER, MICHAEL E. Competitive Advantage. First Free Press Export Edition: Free Press 2004. 557 s. ISBN: 0-7432-6087-2.
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
2. Strategické cíle, vazba cílů na vizi, misi, firemní, business a funkční strategii.
3. Vymezení a analýza tržního prostředí. Identifikace relevantních faktorů obecného a oborového okolí. Analýza konkurenčního prostředí. Identifikace zákazníků a konkurentů. Analýza konkurenčních vztahů.
4. Analýza interních faktorů konkurenční výhody na základě funkčního přístupu. Aplikace hodnotového řetězce jako nástroje pro analýzu a rozvoj konkurenční výhody.
5. Aplikace pojetí založeného na zdrojích a koncepce základních kompetencí v procesu identifikace a rozvoje konkurenční výhody.
6. Definice business strategie. Konkurenční charakter business strategie. Využití business modelu pro vymezení business strategie.
7. Formulace vize a mise. Firemní strategie v kontextu diversifikace. Restrukturalizační opatření. Firemní strategie v kontextu rozvoje strategické konkurenceschopnosti.
8. Hierarchie firemní strategie v kontextu internacionalizačních aktivit firmy.
9. Strategický rozvoj prostřednictvím externí spolupráce. Strategické aliance a sítě. Strategické dopady fúzí a akvizic.
10. Implementace strategie. Organizační aspekty implementace strategie. Strategická kontrola. Strategické vůdcovství a role managementu v implementaci strategie.
Cvičení
Vyučující / Lektor
Osnova
Řešení případových studií
Prezentace projektů
Elearning