Detail předmětu

Pohybové aktivity 2

CESA-SPA2Ak. rok: 2024/2025

Předmět se věnuje formám cvičení s vlastním tělem nebo s využitím pomůcek, které jsou zaměřené na rozvoj kondice (např. atletika, plavání, kanoistika, fitness a wellness, TRX, kondiční trénink, nordik walking, H.E.A.T. Program, sebeobrana aj.) nebo kompenzaci jednostranného zatížení (rozvoj silových, silově rychlostních a silově vytrvalostních schopností). V rámci předmětu je zařazena i problematika organizace a provozu monitorovacích zařízení v oblasti fitness a dalších pohybových aktivit.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

Vstupní znalosti

Znalosti získané v předmětu Pohybové aktivity 1. 

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Zápočet je udělován na základě:

- aktivní přítomnosti ve výuce 80% docházky (maximálně 2 neomluvené absence),

- ústní prezentování jednoho (maximálně 4 roky starého) vědeckého článku (max 3-5 min) na zadané téma v oblasti sportovních technologií (co měřili, čím to měřili a co vyzkoumali), a to přímo ve výuce u daného vyučujícího, 

- absolvování zápočtového testu min nad 50 %.

 

 

Učební cíle

Zdokonalit dovednosti i znalosti v oblasti rozvoje a udržení kondice vedoucí k dosažení optimálního stavu fyzické zdatnosti včetně jejího monitorování a pochopit formy a možnosti kompenzace sedavého způsobu zaměstnání nebo jednostranného zatížení prostřednictvím individuálních pohybových aktivit kondičního charakteru.
Po absolvování předmětu Pohybové aktivity 2 se bude student orientovat v pohybových aktivitách podporujících udržení a rozvoj kondice a osvojí si znalosti a dovednosti potřebné pro udržování a rozvoj kondice prostřednictvím pohybových aktivit a informace o využití monitorovacích sportovních technologií při skupinových i individuálních tréninkových lekcích zaměřených na svalový i kardiorespirační aparát.
Absolvent předmětu bude schopen posoudit vhodnost využití monitorovacích sportovních technologií při kondičním cvičení (např. individuální i skupinové snímání tepové frekvence, velikost zátěže).
Písemným testem budou ověřeny získané znalosti.

Základní literatura

APPELT, T. a kol. Názvosloví pro cvičitele. 1. vydání, Praha: Olympia, 1990 (CS)
LAUREN, Mark a Joshua CLARK. Tělo jako posilovna: bible posilovacích cviků vlastní vahou. Bratislava: Timy Partners, 2013, 179 s. ISBN 978-80-89311-36-1. (CS)
NELSON, Arnold G a Jouko KOKKONEN. Strečink na anatomických základech. Druhé, přepracované vydání. Praha: Grada Publishing, 2015, 223 stran. Sport extra. ISBN 978-80-247-5485-7. (CS)
ŠVEJCAR, Pavel a Martin ŠŤASTNÝ. Moderní fyziotrénink. Vyd. 1. Praha: Plot, 2013, 178 s. ISBN 978-80-7428-183-9. (CS)
TLAPÁK, Petr. Posilování kloubní kondice: centračně-stabilizační cvičení. Praha: ARSCI, 2014, 356 s. ISBN 978-80-7420-037-3. (CS)

Elearning

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-STC bakalářský 2 ročník, letní semestr, povinný