Detail předmětu

Příprava diplomové práce M1 – Prostorová tvorba – výzkum a realizace

FA-DP1-AAk. rok: 2025/2026

V předmětu student připravuje architektonicko-urbanistické řešení zadané diplomové práce. Důraz je kladen také na správné teoretické zdůvodnění návrhu – diplomová práce povinně obsahuje písemnou, teoretickou a/nebo kritickou část včetně studované literatury v rozsahu určeném zadáním diplomové práce.
Témata modulu Prostorová tvorba – výzkum a realizace jsou volena zejména ve spolupráci s municipalitami a občanskými spolky. Formou smluvního výzkumu a dalších partnerských forem jsou ověřovány konkrétní problémy v různých měřítcích od urbanistických detailů, drobné stavby až po interiér nebo scénografii. Jsou voleny metody research by design (ověření problému pomocí architektonicko-urbanistických studií) a design/build (realizace vybraných objektů), včetně vzájemných průniků těchto metod. Uplatňuje se mezioborová spolupráce s dalšími uměleckými obory (socha, fotografie, umělecká řemesla a další).

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

30

Zajišťuje ústav

Ústav prostorové tvorby (UPT)

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Pro absolvování předmětu je nutné včasné odevzdání úplné práce podle zadání a podle vnitřní normy Pravidla pro studium na FA.
Konkrétní obsahovou specifikaci definuje zadání diplomové práce, předané studentovi písemnou formou. Diplomová práce zpravidla obsahuje:
  • teoretickou část v rozsahu stanovenou zadáním diplomové práce
  • textovou průvodní část
  • urbanistický kontext
  • architektonické a provozní řešení
  • stavebně konstrukční řešení
  • fyzický model

Povinná účast na jedné konzultaci týdně dle specifikace vedoucího práce a na průběžných kritikách. Povinné je odevzdání projektu splňujícího podmínky blíže specifikované v zadání diplomové práce a dodržení termínu odevzdání (předem stanoveného v zadání diplomové práce).
V případě omluvy lze se souhlasem vedoucího práce nahradit osobní účast v prezenční výuce online účastí ve výuce.

Učební cíle

Cílem předmětu je připravit diplomový projekt. Diplomový projekt prokazuje nabytí nutných dovedností, schopností a znalostí v souladu s profilem absolventa. Zároveň diplomový projekt adekvátně svému významu prezentuje připravenost studenta vstoupit do praxe a dalšího stupně své odborné přípravy ve smyslu získání autorizace ČKA.
  • Vypracováním a obhajobou diplomové práce student prokáže dovednosti, schopnosti a znalosti v souladu s profilem absolventa.
  • Vypracováním a obhajobou diplomové práce student prokáže připravenost vstoupit do praxe a dalšího stupně své odborné přípravy ve smyslu získání autorizace ČKA.
  • Vypracováním a obhajobou diplomové práce student prokáže schopnost navrhovat zcela samostatně architektonické a provozní řešení staveb v celé škále nároků a požadavků na provoz, konstrukci a/nebo urbanistické vazby.
  • Vypracováním a obhajobou diplomové práce student prokáže schopnost aplikace všech souvisejících zákonných a normových požadavků na architektonický/urbanistický návrh.
  • Vypracováním a obhajobou diplomové práce student prokáže schopnost řádného teoretického zdůvodnění svého návrhu.

Prerekvizity a korekvizity

Základní literatura

Česká architektura (ediční řada). Praha: Prostor. (CS)
DOUCET, Isabelle; JANSSENS, Nel (Eds.): Transdisciplinary Knowledge Production: Towards Hybrid Modes of Inquiry in Architecture and Urbanism. Zurich: Springer 2011. ISBN: 978-94-007-0103-8 (EN)
HAYS, Michael (Ed.) Architecture Theory Since 1968. Cambridge - MA: MIT Press, 1998. ISBN 978-0262581882. (EN)
IMHOF, Barbra; GRUBER, Petra (Eds.). Build to Grow. Zurich: Springer, 2016. (EN)
MALLGRAVE, Harry Francis. Architectural Theory: Volume I – An Anthology from Vitruvius to 1870. Oxford UK: Blackwell Publishing, 2006. ISBN 978-1405102582. (EN)
NEUFERT, Ernst a Peter NEUFERT. Navrhování staveb: zásady, normy, předpisy o zařízeních, stavbě, vybavení, nárocích na prostor, prostorových vztazích, rozměrech budov, prostorech, vybavení, přístrojích z hlediska člověka jako měřítka a cíle. 2. české vyd., (35. něm. vyd.). Praha: Consultinvest, 2000, 618 s. : il., plány. ISBN 80-901486-6-2. (CS)
NORBERG-SCHULZ, Christian, Petr KRATOCHVÍL a Pavel HALÍK. Genius loci: krajina, místo, architektura. 2. vyd. Praha: Dokořán, 2010, 219 s. : il., mapy, plány ; 25 cm. ISBN 978-80-7363-303-5. (CS)
SCHLAFFEROVÁ, Hannelore. City: Život v ulicích plánovaného města. Zlín: Archa, 2017. ISBN 978-80-87545-48-5. (CS)
SIMON, Herbert A. The Sciences of the Artifitial. Cambridge, MA: The MIT Press, 1969. ISBN 978-0262691918. (EN)
TICHÁ, Jana, Rostislav ŠVÁCHA a Milena SRŠŇOVÁ (eds.). Euroamerické architektonické myšlení 1936-2011. Praha: Zlatý řez, 2018. ISBN 978-80-88033-03-5. (CS)
Vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. (CS)
Vyhláška č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb (CS)
Vyhláška č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území. (CS)
Zlatý řez (časopis). Praha: Zlatý řez. ISSN 1210-4760. (CS)

Doporučená literatura

Centre for Design Research (webpage). URL: http://designresearch.no (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program N_A+U magisterský navazující 2 ročník, letní semestr, povinně volitelný
    specializace --- (do 2022) , 2 ročník, letní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Ateliér

104 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor