Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: PK-KAMAk. rok: 2018/2019
Program: Elektrotechnika a komunikační technologie
Délka studia: 4 roky
Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 31.12.2020
Profil
Cílem doktorského studijního programu se zaměřenínm na kybernetiku,měření a řízení je vychovat vysoce kvalifikované odborníky pro výzkum,vývoj i specializované technické provozy.
Klíčové výsledky učení
Absolvent má obecné znalosti oboru na vysoké teoretické úrovni. Speciální znalosti určuje téma doktorské disertační práce. Téma disertační práci určuje úzkou oblast, ve které disertant vypracoval svou práci. Současně je však schopen pracovat na kvalifikačně nejvyšších místech i v obecnějším měřítku. Vedení výzkumných a vývojových skupin,řídicí pracovník průmyslových jednotek.
Profesní profil absolventů s příklady
Absolvent má rozsáhlé znalosti oboru na vysoké odborné úrovni podložené znalostmi teoretických základů na kterých je obor vystavěn. Navíc má hluboké speciální znalosti v oblasti zaměření své disertační práce. Absolvent oboru je schopen provádět samostatnou vědeckou tvůrčí činnost v oblasti výzkumu a vývoje s využitím nejnovějších teoretických znalostí. Absolvent je rovněž připraven řídit tým odborných pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje.
Garant
prof. Ing. Pavel Václavek, Ph.D.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Měření průtoku dvoufázových médií patří mezi náročné problémy, se kterými se můžeme setkat ve výrobních technologiích. Vhodné snímače jsou obvykle založené na optickém, kapacitním nebo triboelektrickém principu. Další možností je využít metody akustické emise, kdy je měřen ultrazvukový signál generovaný při nárazu pevných částic na překážku. Cílem práce je najít a ověřit model popisující náraz částic a na základě modelu pak navrhnout snímač umožňující například měření rychlostního profilu, hmotnostního průtoku nebo stanovení granulometrie pevných částic.
Školitel: Beneš Petr, doc. Ing., Ph.D.
Téma je zaměřeno výzkum nových modelů speciálních bezpečnostních funkcí pro funkční bezpečnost strojů, ale taky do oblasti procesní bezpečnosti. Cíle práce spočívají v důkladné analýze současných dostupných modelů bezpečnostních funkcí, zkoumání vlivu komunikačních prostředků, především průmyslového Ethernetu. Na základě provedené analýzy student navrhne nové modely a bude vyvíjet nové algoritmy pro verifikaci příslušných bezpečnostních logických funkcí bezpečnostních prvků pro stroje a bezpečnost procesů. Řešení tématu bude probíhat v návaznosti na projekty realizované ve spolupráci s aplikační sférou.
Školitel: Štohl Radek, Ing., Ph.D.