Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FASTZkratka: GAKAk. rok: 2009/2010
Program: Geodézie a kartografie
Délka studia: 3 roky
Akreditace od: 11.7.2001Akreditace do: 20.7.2005
Profil
Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie (Ph.D.) navazuje při tomto studiu na magisterský stupeň oboru geodézie a kartografie. Obor nabízí dvě hlavní specializace Geodézii a Kartografii. Doktorand musí absolvovat v rámci studia požadované penzum rozšířeného teoretického matematicko-fyzikálního základu. Tyto předměty jsou dle specializace doplněny předměty odborného aplikovaného základu pokrývající metody měření, zpracování a analýzy geodetických a kartografických dat, fyzikální geodézie, družicové a kosmické geodézie, geografických a kartografických informačních systémů aj. Podle zaměření disertační práce jsou voleny další předměty dle specializace. Jedná se především o oblasti geodetických základů, inženýrské geodézie, globálních navigačních systémů, fotogrammetrie a dálkového průzkumu Země, katastru nemovitostí, digitální kartografie a dalších. Absolvent si v průběhu doktorského studia osvojí metodiku vědecké práce a je vybaven hlubokými teoretickými a jazykovými znalostmi, umožňujícími samostatnou tvůrčí odbornou činnost. Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie nachází uplatnění ve vývojové a výzkumné základně příslušného zaměření oboru a rovněž jako akademičtí pracovníci vysokých škol.
Garant
doc. Ing. Josef Weigel, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Tématem práce je řešení procesu automatizace geodetických měření s využitím elektronických geodetických měřících přístrojů, např. elektronických nivelačních přístojů, elektronických totálních stanic, družicových stanic GPS, popř. jiných měřících přístrojů nebo zařízení využívaných ke geodetickým měřením. Cílem je vytvoření platformy automatizovaného měřícího sytému s využitím prvků integrovaného sběru a databázového ukládání měřených dat a řízení měřicího procesu dálkovou správou s využitím internetu a jejich možností poskytování do externích datových struktur.
Školitel: Bureš Jiří, doc. Ing., Ph.D.
Poznání pohybových tendencí v Boskovické brázdě může zásadním způsobem přispět k vymezení rizikových zón a oblastí z hlediska poškození životního prostředí i podmínek bydlení
Školitel: Pospíšil Lubomil, doc. RNDr., CSc.
Cílem práce bude navrhnout metadatový model pro datový sklad GIS VUT vhodný pro popis map a dokumentů jejich rychlou a jednoznačnou identifikaci. Návrh musí zohlednit heterogenní formáty dat a možnost propojení datového skladu GIS na vzorek dat z ISKN.
Školitel: Bartoněk Dalibor, doc. Ing., CSc.
Cílem je navrhnout koncepci automatizovaného systému pro jednoduché vkládání a rychlé vyhledávání mapových děl a dokumentů se zaměřením na mapy velkého měřítka v návaznosti na ISKN.
Přesná tíhová měření realizovaná absolutním a relativními gravimetry vykazují velké množství systematických efektů. Tématika bude zaměřena na vybrané environmentální efekty.
Školitel: Weigel Josef, doc. Ing., CSc.
Zpracování GIS informací pro řízení veřejné správy v malých obcích představuje jeden z neaktuálnějších úkolů v současnosti. Propojení environmentálních, urbanistických a územních dat na katastr nemovitostí, a daší registry veřejné správy umožní komplexní a aktuální přístup k řízení a rozhodování v krizových situacích