Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FASTZkratka: PSTAk. rok: 2011/2012
Program: Stavební inženýrství
Délka studia: 4 roky
Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 1.8.2015
Profil
Studijní obor Pozemní stavby je obsahovou náplní studované problematiky členěn na čtyři zaměření: Pozemní stavitelství, Architektura v pozemním stavitelství, Technologie a řízení stavebních procesů, Technická zařízení budov. Studium je zaměřeno na rozvoj poznání v rámci oboru a na výchovu k samostatné vědecké práci orientované do specifických odborných oblastí konkrétního zaměření. V rámci studia povinných předmětů matematiky a fyziky získá student prohloubení svých vědomostí i schopnost komplexního teoretického přístupu k řešení a zdůvodnění stavebně technických problémů. Studiem vybraných povinně volitelných předmětů je zajištěno zvládnutí teoretických a vědních disciplin zaměření studia a tématu disertační práce. Během celého studia pod vedením školitele řeší student samostatně zadané odborné téma po stránce teoretické i experimentální a svoje výsledky obhajuje v rámci zpracované doktorské disertační práce. Absolvent doktorského studijního programu oboru Pozemní stavby je připraven pro předpokládané uplatnění ve výzkumné a vývojové činnosti v rámci daného zaměření oboru. Získané poznatky je schopen samostatně uplatnit při řešení náročných architektonických i konstrukčních problémů budov, technologie i managementu realizace budov a řešení problematiky jejich technického vybavení. Kvalifikace absolventa doktorského studijního programu je předurčuje absolventa rovněž i pro pedagogické působení na vysokých školách.
Garant
doc. Ing. Milan Vlček, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
"Ověření a analýza tepelně technických vlastností obvodových plášťů jednotlivých systémů dřevěných montovaných rodinných domů se zaměřením na řešení vybraných detailů prvků obvodového pláště z hlediska jejich tepelně technických vlastností. S ohledem na zjištěné a vyhodnocené výsledky měření budou navržena inovovaná konstrukčně technologická řešení pro provedení těchto vybraných detailů, s cílem dosáhnout jejich optimálních tepelně technických vlastností. "
Školitel: Kovářová Barbora, Ing., Ph.D.
"Vytvoření metodiky pro zpracování plánu údržby a oprav pozemních objektů s ohledem na intenzitu jejich užívání, typu pozemního objektu a životnosti použitých materiálů, včetně stanovení finančních nákladů na údržbu a opravy po dobu životnosti těchto stavebních objektů."
Školitel: Motyčka Vít, doc. Ing., CSc.
"Cílem tématu je návrh a posouzení stavebních konstrukcí s využitím progresivních materiálů z druhotných surovin v pasivních domech. Cíl je iniciován potřebou optimálního využití energie, druhotných surovin a trvale udržitelného rozvoje. Eliminace imperfekcí progresivních materiálů"
Školitel: Matějka Libor, doc. Ing., CSc. Ph.D., MBA
"Optimalizace čističek vzduchu především na bázi ultrafialových zářičů. Zkoumánno bude usazování částic, teplotní a rychlostní pole. Je předpokládáno použití teoreických metod výzkumu na bázi CFD simulací a metod experimentálních."
Školitel: Šikula Ondřej, prof. Ing., Ph.D.
"Cílem disertační práce je analyzovat dlouhodobé chování dodatečně zateplených konstrukcí objektu a vliv zateplení na životnost objektu. Součástí práce je i vytvoření návrhu závěrů pro stavební praxi, které budou vycházet z uvedené analýzy. "
Školitel: Mohapl Martin, Ing., Ph.D.
"Způsob hodnocení, verifikace a analýza rozsáhlého souboru dat s pomocí speciálního modelu pro vyhodnocení výsledků měření dynamických procesů jednotlivých stavebních částí a celých budov včetně technických zařízení a energetických systémů."
Školitel: Ostrý Milan, prof. Ing., Ph.D.
"Dynamické chování energetických zdrojů, zejména produkujících obnovitelnou energii, a jejich efektivní využití v budovách pro zajištění kvality vnitřního prostředí budov a s uvažováním vlivů na vnější prostředí budov."
Školitel: Hirš Jiří, prof. Ing., CSc.
"Matematická modelace dynamického průběhu teplot v podzákladí na základě reálně naměřených hodnot, stanovení tepelných ztrát u objektů dle modelu, porovnání výsledků s výp. dle ČSN EN ISO 13 370 a DIN, návrh nového modelu více respektujícího realitu."
Školitel: Čupr Karel, Ing., CSc.
"Modelování a simulace budov a inteligentních urbanistických celků. Efektivní využití a umístění prvků vzduchotechniky, vytápění a chlazení v budovách a jejich optimální řídící systém. Systémy, zařízení a strategie pro akumulaci energie."
"Modelování energetické bilance budov s využitím moderních výpočtových postupů. Analýza problematiky, tvorba matematického modelu, verifikace matematického modelu na reálných objektech. "
Školitel: Horák Petr, doc. Ing., Ph.D.
Vyjádření podkladů pro sestavování metodiky ke zpracování výsledků měření navlhacích křivek ve srovnání s EN 15026.
Školitel: Škramlik Jan, doc. Ing., Ph.D.
Při návrhu dvouplášťových větraných plochých střech pro jejich správnou funkci je rozhodující správný návrh provětrávání. V rámci řešení provětrávání bude využívána metoda CFD.
Školitel: Pěnčík Jan, prof. Ing., Ph.D.
"Analýza možností rekonstrukcí, oprav a sanací různých systémů panelových domů a návrh nových technologických postupů revitalizace těchto vybydlených stavebních objektů. "
Školitel: Henková Svatava, Ing., CSc.
V rámci řešení budou identifikovány charakteristické poruchy historických zděných konstrukcí s konstrukčně statickým řešením a návrhem metod sanace a jejich rozvojem.
Optimalizace návrhů NED dřevostaveb z pohledu požární bezpečnosti staveb. V rámci tématu bude řešeno navrhování tvarů a profilů nosných prvků dřevostaveb. Budou řešeny skladby jednotlivých konstrukcí.
Školitel: Novotný Miloslav, prof. Ing., CSc.
"Analýza mikroklimatu nízkoenergetických staveb. Zkoumání možností tvorby mikroklimatu v objektech tohoto typu. Technické řešení vzduchotechniky, vytápění a vzájemná interakce těchto systémů. "
Měření navlhacích křivek pomocí elektromagnetického mikrovlnného záření a jejich vyhodnocování pro výpočet součinitele kapilární vodivosti pro praktické uplatnění.
Vyhodnocení přínosu využití solárně aktivních fasádních a střešních systémů
Školitel: Mohelníková Jitka, prof. Ing., Ph.D.
Náplní disertační práce bude využití konstrukce solárních panelů pro ochranu budovy před účinky blesků.
Školitel: Formánek Marian, Ing., Ph.D.
"Vzhledem ke zvyšující se spotřebě energie a nutnosti udržitelné výstavby je třeba navrhovat stavební konstrukce v pasivních domech tak, aby byla snižována energetická náročnost se zkvalitněním vnitřního prostředí."
Školitel: Kalousek Miloš, doc. Ing., Ph.D.
"Téma je iniciováno absencí jednotné kategorizace vad a poruch stavebních objektů. Cílem je vytvořit souhrn imperfekcí stavebních objektů, s možností aktualizace. Kategorizace bude základem pro algoritmy vyšetřování vad a poruch. Bude zpracována digitálně s aplikací vhodného software"
"Technické systémy využívající obnovitelné zdroje energie. Optimalizace systémů k dosažení kladné energetické bilance budovy, využití přebytků energie, efektivní využití energie v budovách a regionech."
"Problematiku tepelné sanace řešili stavitelé již ve středověku. Práce by měla prověřit jejich účinnost, negativní vlivy na konstrukce i prostředí a jejich případné aplikace v současných tepelně technických vlastností budov."
Školitel: Vlček Milan, doc. Ing., CSc.
Popis kapilárního vedení kapalné vlhkosti při navlhání a vysoušení v kapilárním prostředí inertních stavebních hmot vyvíjených při použití druhotných surovin (Krischer).
Posuzování šíření vlhkosti v pórovitém prostředí podle Glasera a vyhodnocování ve vztahu ke vzniku kapalinových můstků nedestruktivní metodou (Krischer).
Využití poznatků o kapilární vodivosti při hodnocení vlhkostně technických parametrů stavebních materiálů (K. Kiessel) a vliv na vlastnosti konstrukcí z hlediska tepelně-izolační vlastnosti
"Jedná se o experimentální likvidaci biotických škůdců, jako jsou dřevokazný hmyz, dřevokazné houby případně plísně na stavebních prvcích prostřednictvím EMW záření. Jedná se o optimalizaci délky ozařování a jeho intenzitu."
Školitel: Šuhajda Karel, doc. Ing., Ph.D.
"Vliv společenských formací, životního stylu a technického pokroku na charakter bydlení."
Školitel: Košíčková Ivana, Ing. arch., Ph.D.
"Cílem práce bude teoretické a experimentální hodnocení vlivu nových typů reflexních izolací na tepelně technické vlastnosti obalových konstrukcí. Práce bude podpořena výrobcem reflexních izolací firmou DAPE, s.r.o."
Práce se zabývá výzkumem fyzikálních jevů souvisejících s vlhkostními parametry vnitřního mikroklima v budovách. Součástí práce budou teoretické a experimentální metody řešení s hledem na tvorbu vlkosti v budovách.
Školitel: Rubina Aleš, doc. Ing., Ph.D.
"Lamely, tkaniny, kontakt lepených spojů, zesílení ve smyku, NSMR, varianta předepnutá i nepředepnutá, zesilování pomocí vnějšího předpětí, zesilování převážně tlačených prvků ovinutím."
Školitel: Štěpánek Petr, prof. RNDr. Ing., CSc., dr. h. c.