Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-PDS-PAk. rok: 2019/2020
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0212A310002
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 14.7.2018 - 14.7.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Bakalářský studijní program Průmyslový design ve strojírenství spojuje teorii, dovednosti a praxi v oblasti průmyslového designu. Program připravuje studenty na navrhování sériově vyráběných produktů s důrazem na funkční, estetické, technické, ergonomické a bezpečnostní kvality. Základ studia tvoří profilující technické a odborné předměty spolu s oborovými dovednostmi a znalostmi v rámci širších společenských a enviromentálních kontextů. Výuka je založena na tradičních designérských postupech i na možnostech progresivních technologií. Rozvíjí komplexní přístup k řešení designu jako kontinuálního procesu od konceptu až po prezentaci návrhu prostřednictvím vizualizací, animací a modelové dokumentace. Cílem vzdělávacího procesu je formování tvořivých a schopných absolventů s vysokou mírou uplatnitelnosti na trhu práce.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu má znalosti z oblasti strojního inženýrství spolu s oborovými dovednostmi a znalostmi metod designérské tvorby. Je teoreticky i prakticky dobře vybaveným průmyslovým designérem, otevřeným inovátorem schopným samostatně řešit jednodušší průmyslové výrobky po stránce funkční, estetické, technické, ergonomické i bezpečnostní. Své návrhy přesvědčivě prezentuje formou kresebných skic, počítačových vizualizací i 3D modelů.
Charakteristika profesí
Díky svému jedinečnému profilu je designér se strojírenským základem na trhu práce dobře přijímaný. Nalezne uplatnění v průmyslové sféře na vývojových pracovištích velkých nebo středních firem, ale i ve specializovaných designérských a grafických studiích. Univerzálně vybavený absolvent je schopen přizpůsobit se práci v příbuzných oborech, zejména konstrukčního směru. Disponuje také potřebnými tvůrčími, technickými a metodickými dovednostmi pro další studium průmyslového designu v navazujícím magisterském stupni. Nadaní studenti jsou motivování a směřováni k doktorskému studiu.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, SMĚRNICE DĚKANA Č. 2/2020 Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Státní závěrečná zkouška je ústní a je plánována v pěti základních oblastech. 1) Oblast konstruování strojů. Zahrnuje tyto předměty: Základy konstruování, Konstruování, Konstruování strojů - strojní součásti, Konstruování strojů - převody, Konstruování strojů - mechanismy, 3D tisk a Solidworks. 2) Oblast mechaniky těles. Zahrnuje tyto předměty: Technická mechanika, Statika, Pružnost a pevnost. 3) Oblast dějin umění. Zahrnuje tyto předměty: Dějiny umění do 18. století, Dějiny umění 19. a 20. století, Dějiny designu. 4) Oblast teorie designu. Zahrnuje tyto předměty: Ergonomie, Pokročilé materiály v designu a Typografie. 5) Obhajoba bakalářské práce reflektuje praktické předměty, dovednosti a dosavadní zkušenosti v oblasti průmyslového designu. Součástí bakalářské práce je představení variantních návrhů i výsledného designu popisem tvarového řešení, konstrukčně-technologického řešení, ergonomického řešení, barevného a grafického řešení ve formě prezentace, textové práce, sumarizačního posteru i modelu ve zvoleném měřítku.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT – Směrnice č. 69/2017, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Č. 2/2020 Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi programu mohou pokračovat ve studiu průmyslového designu v navazujícím magisterském studijním programu M-PDS obor: Průmyslový design ve strojírenství.