Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FASTZkratka: BPC-APSAk. rok: 2023/2024
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0731P010002
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 9.6.2020 - 9.6.2030
Profil programu
Profesně zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
4 roky
Garant programu
Ing. arch. Tomáš Pavlovský, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :Ing. arch. Tomáš Pavlovský, Ph.D.Člen interní :MgA. Václav Kočí, Ph.D.prof. Ing. arch. Alois Nový, CSc.Bc. Sabina Pilcovádoc. Ing. arch. Antonín Odvárka, Ph.D.Ing. Josef Remeš, Ph.D.RNDr. Jana Slaběňákovádoc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D.doc. Ing. arch. Juraj Dulenčín, Ph.D.doc. Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D.prof. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cílem studia čtyřletého bakalářského programu Architektura pozemních staveb je získání uceleného základu nezbytných teoretických vědomostí, všeobecných, technických, odborných a praktických poznatků a dovedností v oblasti vzdělávání Architektura a urbanismus. Cílem studia je, aby jeho absolvent: - nalezl plnohodnotné uplatnění ve vystudovaném programu, - dokázal tvůrčím způsobem uplatnit získané vědomosti, - obstál v konkurenci absolventů obdobných studijních programů vzdělávacích institucí nejen v regionu ČR ale také v zemích EU, - mohl být po předepsané délce praxe autorizován podle zákona č. 360/1992 Sb. jako autorizovaný architekt, - disponoval potřebnou jazykovou vybaveností, - mohl studovat v navazujících magisterských studijních programech na všech architektonicky zaměřených fakultách v ČR a v zahraničí. Smyslem je připravit absolventa k uplatnění se v praxi na přiměřených středních a vyšších úrovních technických a manažerských funkcích v podnikatelské sféře v projekčních kancelářích a ve veřejné správě. Po úspěšném vykonání státní závěrečné zkoušky je absolvent oprávněn používat titul „bakalář“ (ve zkratce Bc. před jménem).
Profil absolventa
Ve shodě se zákonem č.111/1998 Sb., o vysokých školách je tento profesně zaměřený bakalářský studijní program Architektura pozemních staveb charakterizován záměrem poskytnout základní univerzální vzdělání v architektuře, odpovídající v rámci strukturovaného studia prvnímu, tj. bakalářskému stupni. Studijní profil absolventa potom vychází z Nařízení vlády č. 274/2016 Sb., o standardech pro akreditaci ve vysokém školství, Nařízení vlády č. 275/2016 Sb., o oblastech vzdělávání ve vysokém školství, Směrnice Evropského parlamentu 2005/36/ES, odd. 8, čl. 46, o uznávání odborných kvalifikací ze dne 6. 7. 2005, ze zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a z Autorizačního řádu České komory architektů v rozsahu, který odpovídá bakalářskému stupni studia. Je determinován jeho uplatnitelností v praxi i předpokládaným postavením na trhu práce. Je kompatibilní s bakalářskými programy ostatních architektonických škol při českých technických univerzitách. V duchu Boloňské deklarace umožňuje absolventovi pokračovat v dalším odborném studiu magisterských studijních programů architektury nejen na českých vysokých školách, ale i na univerzitách v zahraničí. V praxi nalezne absolvent uplatnění především v projekčních kancelářích.
Charakteristika profesí
Absolvent bakalářského studijního programu Architektura pozemních staveb má osvojeny nejnovější vědecké i technické poznatky v komplexu jejich vzájemných souvislostí. Získané znalosti v jednotlivých předmětech je schopen aplikovat v problematice dané studijní specializace. Je schopen zastávat funkce vyžadující samostatné řešení složitějších stavebně technických nebo manažerských problémů. Absolvent, který je také schopen se samostatně a odpovědně rozhodovat, nalezne uplatnění: - na stavebních úřadech, - na úřadech památkové péče, - v orgánech ochrany přírody a krajiny, - ve vedení realizace jednoduché stavby, - v zastupování stavebníka, popřípadě navrhovatele při územním, stavebním nebo kolaudačním řízení, - jako autorizovaný architekt po splnění odborné praxe pod dohledem a po složení zkoušky odborné způsobilosti nebo v kanceláři autorizovaného architekta. Jeho vybavení znalostmi cizích jazyků v oblasti své odbornosti je předpokladem i pro eventuální působení v zahraničí.
Podmínky splnění
Splnil všechny studijní povinnosti předepsané studijním plánem studijního programu, získal předepsaný počet kreditů (240 kreditů) a odevzdal ve stanoveném termínu bakalářskou práci. Úspěšně vykonal státní závěrečnou zkoušku Státní závěrečná zkouška v bakalářském studijním programu Architektura pozemních prací se skládá z těchto částí: - obhajoby bakalářské práce, - ústní státní zkoušky, která sdružuje tři tematické okruhy.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů se řídí: - zákonem o vysokých školách, - nařízením vlády č. 274/2016 Sb., o standardech pro akreditaci ve vysokém školství, - Doporučenými postupy pro přípravu studijních programů (materiál NAU 8/2017), - Metodickými materiály pro přípravu a hodnocení žádostí o akreditaci studijního programu (materiál NAU) - Řádem studijních programů VUT, - Pravidly systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činnosti a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností VUT, - Studijním a zkušebním řádem VUT (dále jen „SZŘ“), - Směrnicí Standardy studijních programů VUT, - dalšími dokumenty a také platnou Směrnicí děkana Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Objednávky povinně volitelných předmětů se řídí platným Pokynem děkana Přihlašování studentů do studijních zaměření a objednávky povinně volitelných předmětů. V SZŘ a ve Směrnici děkana Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně je podrobně specifikováno studium ve studijních programech, specifikují akademický rok a jeho časové členění a dobu studia, studijní plány, kreditový systém, způsob výuky a její zabezpečení, dokumentaci předmětu, studijní poradenství, způsob zakončení studia předmětu, ověřování studijních výsledků, zápočet a klasifikovaný zápočet, kolokvium a zkoušku, klasifikační stupnici, vážený studijní průměr, průběžnou kontrola studia a podmínky pro pokračování ve studiu, zápis do studia a zápis do dalšího roku studia, přerušení studia, uznávání zkoušek nebo splnění jiných studijních povinností, zanechání studia, ukončení studia pro nesplnění požadavku vyplývajícího ze studijního programu, řádné ukončení studia, státní závěrečnou zkoušku, zkušební komisi pro státní závěrečné zkoušky, bakalářskou práci a její obhajobu, hodnocení státní závěrečné zkoušky, celkové hodnocení studia, pravidla o organizaci studia, dokumentaci o studiu, zveřejňování závěrečných prací, postup při odhalení plagiátorství, překážky ve studiu, ukončení studia, pochvaly a ocenění, zdravotní způsobilost a komunikaci prostřednictvím informačního systému VUT, průkaz studenta atd. Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredit vyjadřuje 1/60 průměrné roční zátěže studenta při standardní době studia. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných SZŘ, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu.
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na Fakultě stavební VUT je v současné době zajištěn bezbariérový přístup do všech výukových místností. Studenti však musí být zdravotně způsobilí pro získání kvalifikace stavebního inženýra. Při prakticky orientované laboratorní výuce musí být schopni samostatné obsluhy měřicích přístrojů a obdobného laboratorního vybavení, aniž by tím ohrožovali sebe nebo své okolí. VUT poskytuje podporu studentům se specifickými potřebami, podrobnosti jsou uvedeny ve Směrnici č. 11/2017 (www.vutbr.cz/uredni-deska/vnitrni-predpisy-a-dokumenty/-d141841/uplne-zneni-smernice-c-11-2017-p147551). K podpoře zajištění rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání má VUT v organizační struktuře začleněno Poradenské centrum „Alfons“, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT a jeho posláním je poskytovat poradenství a podpůrné služby uchazečům a studentům se specifickými vzdělávacími potřebami. Specifickými vzdělávacími potřebami se rozumí poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronické somatické onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti a psychické onemocnění (alfons.vutbr.cz/o-nas). Studentům jsou poskytovány informace týkající se přístupnosti studijních programů vzhledem ke specifickým potřebám uchazeče, informace o architektonické přístupnosti jednotlivých fakult a součástí univerzity, o možnostech ubytování na kolejích VUT, o možnostech adaptace přijímacího řízení a adaptaci samotného studia. K dalším službám centra pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami pak také patří tlumočnický a přepisovatelský servis, či asistenční služby – průvodcovské, prostorové orientace s cílem umožnit těmto studentům především prokázat své dovednosti a znalosti stejně jako ostatní studenti. Děje se tak prostřednictvím tzv. adaptace studia, tedy vhodnou úpravou studijního režimu, což však nelze chápat jako zjednodušení obsahu studia či úlevy studijních povinností.
Návaznost na další typy studijních programů
Na bakalářský studijní program Architektura pozemních staveb navazuje navazující magisterský studijní program Architektura a rozvoj sídel. Absolventi také mohou pokračovat studiem jiného obdobně zaměřeného navazujícího magisterského studijního programu na jiné fakultě nebo jiné vysoké škole.