Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-SUE-PAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: X00000000000
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 24.9.2024 - 24.9.2034
Profil programu
Profesně zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
doc. Ing. Pavel Rudolf, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Pavel Rudolf, Ph.D.Člen interní :Ing. David Štefan, Ph.D.prof. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.doc. Ing. Jaroslav Katolický, Ph.D.Člen externí :doc. Ing. Petr Koňas, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cíle studijního programu "Výpočtové simulace pro udržitelnou energetiku" jsou zaměřeny na poskytnutí komplexního vzdělání, které studentům umožní řešit současné a budoucí výzvy v oblasti udržitelné energetiky a vybavit je znalostmi a dovednostmi potřebnými pro úspěšnou kariéru v průmyslové sféře, výzkumných institucích a veřejném sektoru. Hlavní cíle programu zahrnují: 1. Získání hlubokého porozumění udržitelné energetice včetně všech procesů s ní souvisejících. Studenti se seznámí s klíčovými principy a koncepty udržitelné energetiky, včetně zdrojů, technologií, systémů a jejich vlivu na životní prostředí. Zákonitosti energetiky chápou uceleně a v souvislostech. Studijní program vychovává studenty k nezávislému kritickému myšlení a schopnosti identifikovat, formulovat a řešit složité inženýrské problémy v oblasti udržitelné energetiky pomocí výpočetních simulací. 2. Solidní zvládnutí mechaniky (mechanika tekutin, termomechanika, dynamika, pružnost a pevnost) s aplikací na energetické stroje a systémy a pro kvalifikovanou práci v oblasti výpočtových simulací. 3. Získání pokročilých dovedností v oblasti numerického modelování, výpočetních nástrojů a softwarových prostředků používaných pro simulaci a analýzu energetických strojů, procesů a systémů. 4. Získat solidní vědomostní a dovedností bázi pro další učení a adaptaci v rychle se měnícím technologickém prostředí, která podpoří a umožní celoživotní vzdělávání. Studenti aplikují teoretické znalosti na praktické problémy v oblasti udržitelné energetiky prostřednictvím projektové práce, stáží a odborných praxí u průmyslových partnerů, které jsou podstatnou částí studia. Studijní program poskytuje studentům příležitost k zapojení do průmyslových projektů, stáží a výzkumných aktivit ve spolupráci s energetickými společnostmi, výzkumnými institucemi a průmyslovými firmami v energetickém sektoru pro získání praktických dovedností a zkušeností a lepší start profesní kariéry. Studijní program nabízí možnosti pro mezinárodní pobyty na univerzitách i ve firmách, spolupráci na projektech a společný výzkum s mezinárodními partnery, aby studenti získali globální perspektivu v oblasti udržitelné energetiky, naučili se práci v mezinárodním prostředí. Studijní program zdůrazňuje význam měkkých dovedností, jako jsou týmová práce a spolupráce, komunikační schopnosti, řízení projektů, efektivní práce v multidisciplinárních týmech a komunikace s odborníky z různých oborů v tuzemsku i zahraničí.
Profil absolventa
Profil absolventa nově navrhovaného studijního programu "Výpočtové simulace pro udržitelnou energetiku" zahrnuje následující klíčové znalosti, dovednosti a způsobilosti: 1. Odborné znalosti: Absolventi prokazují široké znalosti v oblasti energetiky (klasické, obnovitelných zdrojů, jaderné) s důrazem na principy udržitelnosti, efektivity a minimalizace environmentálního dopadu. Důraz je kladen na porozumění možnostem, podmínkám a omezením využití teorií, konceptů a metod oboru v praxi. Absolventi budou mít pokročilé znalosti v oblasti numerického modelování a softwarových nástrojů pro simulaci energetických systémů a procesů. 2. Odborné způsobilosti: Absolventi na základě svých znalostí umí optimalizovat design a provoz energetických systémů s ohledem na efektivitu a udržitelnost. Absolvent umí vyhledat, utřídit a interpretovat informace relevantní pro řešení vymezeného problému. Umí analyzovat a optimalizovat složité energetické systémy využitím výpočtových simulací, identifikovat oblasti pro zlepšení a navrhovat řešení pro zvýšení energetické efektivity strojů, zařízení a technologických procesů, snížení emisí a optimalizaci zdrojů. 3. Obecné způsobilosti: Absolventi jsou schopni samostatně a odpovědně řešit komplexní problémy spojené s udržitelnou energetikou na základě interdisciplinárního přístupu, který integruje znalosti z energetiky, mechaniky, výpočtového a experimentálního modelování a matematické optimalizace. Absolvent ovládá inovační a výzkumné dovednosti ve smyslu aplikace existujících znalostí a technologií, ale také je schopen s podstatným využitím výpočtových simulací rozvíjet nové přístupy a řešení v oblasti udržitelné energetiky. Absolventi jsou schopni koordinovat činnost týmu a nést odpovědnost za jeho výsledky. Kromě technických dovedností budou absolventi vybaveni klíčovými "měkkými dovednostmi" (soft skills): komunikační a prezentační dovednosti, adaptabilita a flexibilita, projektový management, týmová práce a spolupráce, analytické a inovační myšlení. Absolventi jsou schopni jednat v rámci svých odborných znalostí, dovedností a způsobilostí v anglickém jazyce.
Charakteristika profesí
Česká republika má tradičně silné postavení nejen ve strojírenství obecně, ale také ve výrobě energetických zařízení a celků. Transformace energetiky bude celosvětově znamenat zvýšenou poptávku po zařízeních pro produkci, transport a akumulaci energie. Je důležité, aby v ČR vznikaly produkty s vysokou přidanou hodnotou, tj. vysokou mírou inovace, kvality a spolehlivosti, což si vyžaduje inženýra, který má nejen odborné znalosti z oblasti energetiky, ale také dokáže expertně modelovat energetické procesy a transformace, ovládá simulační nástroje pro návrh energetických strojů a zařízení, má přesah do oblasti informatiky (programování, umělá inteligence, zpracování signálů a dat) a matematických metod optimalizace. Ze strany zaměstnavatelů je registrován zájem o studenty, kteří mají nejen solidní znalosti odborné, ale také jsou schopni používat pokročilé simulační nástroje, mají základy projektové práce a pokud možno i schopnosti týmové spolupráce. Tento zájem je dokladován Smlouvami o spolupráci při vzdělávání z oblasti firem v klasické i udržitelné energetice, firem zaměřených na výpočtové simulace v energetice a souvisejících oborech.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Státní závěrečná zkouška se skládá z následujících částí: - obhajoba diplomové práce, - obecná rozprava. Při obhajobě diplomové práce se hodnotí kvalita předložené práce, její prezentace a schopnost odpovídat na dotazy položené k tématu práce. Obecná rozprava je věnována ověření úrovně znalostí nabytých při studiu programu, důraz je kladen zejména na předměty teoretického a profilujícího základu. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě, nutný pro úspěšné ukončení magisterského studia a odevzdal diplomovou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Z hlediska návaznosti na bakalářské studijní programy jsou to především studijní programy Základy strojního inženýrství (specializace Základy strojního inženýrství) a Energetika. Předpokládá se, že většina studentů bude přicházet z těchto studijních programů. Nicméně studijní program Výpočtové simulace pro udržitelnou energetiku je otevřen i zájemcům z dalších bakalářských studijních programů po úspěšném splnění přijímacích zkoušek. Po absolvování studijního programu mohou studenti pokračovat v doktorském studijním programu, zde se jim mj. nabízí studijní program zaštiťovaný primárně Energetickým ústavem Energetické inženýrství.