studijní program
Teleinformatika
Fakulta: FEKTZkratka: DKC-TLIAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: doktorský
Kód studijního programu: P0714D060011
Udělovaný titul: Ph.D.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 28.5.2019 - 27.5.2029
Forma studia
Kombinované studium
Standardní doba studia
4 roky
Garant programu
Oborová rada
Předseda :
prof. Ing. Zdeněk Smékal, CSc.
Člen interní :
doc. Ing. Radim Burget, Ph.D.
prof. Ing. Jiří Mišurec, CSc.
doc. Ing. Vladislav Škorpil, CSc.
doc. Ing. Jiří Hošek, Ph.D.
prof. Ing. Jaroslav Koton, Ph.D.
Člen externí :
doc. Ing. Otto Dostál, CSc.
prof. Ing. Boris Šimák, CSc.
prof. Ing. Ivan Baroňák, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Oblast | Téma | Podíl [%] |
---|---|---|
Elektrotechnika | Bez tematického okruhu | 100 |
Cíle studia
Doktorand se naučí tvůrčím způsobem využívat teoretické znalosti získané jak studiem vybraných kurzů, tak vlastní tvůrčí činností. Tyto poznatky je schopni efektivně využití při následném návrhu vlastních a inovátorských řešení v rámci dalšího experimentálního vývoje a aplikačního výzkumu. Důraz je tak kladen na získání jak teoretických, tak i praktických dovedností, dále samostatnost v rozhodování, formulování vědecko-výzkumných hypotéz pro přípravu projektů základního až aplikovaného výzkumu, schopnost hodnocení výsledků a jejich prezentace ve formě vědeckých textů a prezentací před vědeckou komunitou.
Profil absolventa
Doktorský studijní program "Teleinformatika" je zaměřen na přípravu špičkových vědeckých a výzkumných specialistů, kteří budou mít hluboké znalosti principů a technik využívaných v komunikačních a datových drátových i bezdrátových sítích a s tím souvisejících oblastí jako je i vlastní sběr, zpracování a zpětná reprezentace užitečných uživatelských dat na úrovni aplikační vrstvy. Hlavní části studia tvoří oblasti teoretické informatiky a komunikační techniky. Absolvent má široké znalosti komunikačních a informačních technologií, datových přenosů a jejich zabezpečení. Absolvent se orientuje v operačních systémech, počítačových jazycích a databázových systémech, jejich užití včetně návrhu vhodného software a uživatelských aplikací. Je schopen navrhovat nová technologická řešení komunikačních zařízení a informačních systémů určených pro pokročilý přenos informací.
Charakteristika profesí
Absolventi programu "Teleinformatika" se uplatňují zejména ve výzkumných, vývojových a projekčních týmech, v oblasti odborné činnosti ve výrobních nebo obchodních organizacích, v akademické sféře a v dalších institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi, ve všech oblastech společnosti, kde dochází k aplikaci a využití komunikačních systémů a přenosu informace datovými sítěmi.
Uplatnění naši absolventi nalézají zejména při analýze, návrhu, tvorbě nebo správě komplexních systémů pro přenos a zpracování dat, a také při programování, integraci, podpoře, údržbě nebo prodeji těchto systémů.
Podmínky splnění
Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu, který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. V individuálním studijním plánu jsou specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění. Student si zapíše a vykoná zkoušky z povinných předmětů, minimálně dvou povinně volitelných předmětů ohledem na zaměření jeho disertační práce, a dále minimálně dvou volitelných předmětů (Angličtina pro doktorandy, Řešení inovačních zadání, Vědecké publikování od A do Z).
Ke státní doktorské zkoušce se může student přihlásit až po vykonání všech zkoušek předepsaných jeho individuálním studijním plánem. Před státní doktorskou zkouškou student vypracuje pojednání k disertační práci, v němž detailně popíše cíle práce, důkladné zhodnocení stavu poznání v oblasti řešené disertace, charakteristiku metod, které hodlá při řešení uplatňovat. Obhajoba pojednání, které je oponováno, je součástí státní doktorské zkoušky. V další části zkoušky musí student prokázat hluboké teoretické i praktické znalosti v oblasti mikroelektroniky, elektrotechnologie, fyziky materiálů, nanotechnologií, elektrotechniky, elektroniky, teorie obvodů. Státní doktorská zkouška probíhá ústní formou a kromě diskuze nad pojednáním k disertační práci se také skládá z tematických okruhů týkajících se povinných a povinně volitelných předmětů.
K obhajobě disertační práce se student hlásí po vykonání státní doktorské zkoušky a po splnění podmínek pro ukončení, jakými jsou účast na výuce, vědecká a odborná činnost (tvůrčí činnost), a minimálně měsíční studijní nebo pracovní stáž na zahraniční instituci anebo účasti na mezinárodním tvůrčím projektu.
Vytváření studijních plánů
Studium doktoranda probíhá podle individuálního studijního plánu (dále jen ISP), který zpracuje v úvodu studia školitel doktoranda ve spolupráci s doktorandem. Individuální studijní plán je pro doktoranda závazný. Jsou v něm specifikovány všechny povinnosti stanovené v souladu se Studijním a zkušebním řádem VUT, které musí doktorand k úspěšnému ukončení studia splnit. Tyto povinnosti jsou časově rozvrženy do celého období studia, jsou bodově ohodnoceny a v pevně daných termínech probíhá kontrola jejich plnění. Průběžné bodové hodnocení všech aktivit doktoranda je vedeno v dokumentu „Celkové bodové hodnocení doktoranda“ a je součástí ISP. Při zahájení dalšího roku studia pak školitel do ISP zaznamená případné změny. Nejpozději do 15. 10. každého roku studia odevzdává doktorand vytištěný a podepsaný ISP na vědeckém oddělení fakulty ke kontrole a založení.
Během prvních čtyř semestrů skládá doktorand zkoušky z povinných, povinně volitelných anebo volitelných předmětů pro splnění bodových limitů ze Studijní oblasti, a současně se intenzivně zabývá vlastním studiem a analýzou poznatků v oboru stanoveném tématem disertační práce a průběžným publikováním takto získaných poznatků a vlastních výsledků. V dalších semestrech se doktorand již více soustřeďuje na výzkum a vývoj, který souvisí s tématem disertační práce, na publikování výsledků své tvůrčí práce a na vlastní zpracování disertační práce.
Do konce druhého roku studia skládá doktorand státní doktorskou zkoušku, kterou prokazuje široký rozhled a hluboké znalosti v oboru, souvisejícím s tématem disertační práce. K této zkoušce se musí přihlásit nejpozději do 30. dubna ve druhém roce svého studia. Státní doktorské zkoušce předchází zkouška z anglického jazyka.
Ve třetím a čtvrtém roce svého studia provádí doktorand potřebnou výzkumnou činnost, publikuje dosažené výsledky a zpracovává svoji disertační práci. Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci, což je nutné doložit nejpozději při odevzdání disertační práce.
Doktorandi ve čtvrtém roce studia předkládají do konce zimního zkouškového období svému školiteli rozpracovanou disertační práci, který ji ohodnotí. Disertační práci doktorand odevzdává do konce 4. roku studia.
Student prezenční formy doktorského studia je v průběhu studia povinen absolvovat pedagogickou praxi, tj. působit v procesu výuky. Zapojení doktoranda do pedagogické činnosti je součástí jeho vědecké přípravy. Pedagogickou praxí doktorand získává zkušenosti v předávání poznatků a zdokonaluje prezentační dovednosti. Skladbu pedagogických aktivit (cvičení, laboratorní cvičení, vedení projektů apod.) určí doktorandovi vedoucí daného ústavu po dohodě se školitelem. Povinnost pedagogické praxe se nevztahuje na doktorandy-samoplátce a na doktorandy v kombinované formě studia. Zapojení do výuky v rámci pedagogické praxe potvrdí po jejím splnění školitel v IS VUT.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
- Moderní přenosová media pro komunikační protokol Ethernet
Ačkoli je protokol Ethernet používám v každodenní praxi již po několik dekád, stále se rozvíjí jak z pohledu zvyšování přenosové rychlosti, tak i z pohledu adaptace na nové, netradiční a progresivní přenosová media. Cílem využití nových přenosových medií je zejména zlevnění protokolu Ethernet v oblastech, kde jeho přenosová kapacita není zcela využita. Předmětem doktorské disertační práce je výzkum možností zvyšování dosahu a přenosové rychlosti protokolu Ethernet na médiích, která jsou již využívána a standardizována, jako jsou např. polymerová vlákna nebo přenos dat po jednom páru metalických vodičů, tak i výzkum možnosti přenosu Ethernetu na dosud nevyužívaných přenosových mediích.
Školitel: Slavíček Karel, doc. Mgr., Ph.D.
- Nové metody detekce, klasifikace a parametrické analýzy objektů ve videosekvenci
Tato disertační práce je zaměřena na návrh nových metod umělé inteligence pro detekci, klasifikaci a analýzu objektů ve videosekvencích s důrazem na určování jejich kvantifikovatelných parametrů, jako jsou materiálové vlastnosti, míra opotřebení, volumetrické a další parametry. Práce se bude zabývat výběrem a optimalizací vhodných algoritmů pro segmentaci a klasifikaci objektů v digitálních obrazech, přičemž bude kladen důraz na metody zpracování obrazu a systematické určování a přípravu vhodných vstupních příznaků pro modely strojového učení. Testovány budou různé přístupy analýzy vizuálních dat s cílem určit přesnost a robustnost navržených modelů v kontextu reálných aplikací, například v oblasti průmyslové inspekce nebo automatického monitoringu různých materiálových či objektových skladů. Hlavní výzvou bude nalezení nových efektivních metod pro hodnocení objektů na základě omezených vizuálních informací a výpočetně efektivní implementace těchto metod. Výsledkem práce bude experimentální analýza různých přístupů a jejich srovnání z hlediska přesnosti, robustnosti a použitelnosti v praxi.
Školitel: Říha Kamil, doc. Ing., Ph.D.
- Nové metody vizuální interpretace mezivýsledků sítí hlubokého učení
Téma je zaměřeno a na vizualizaci dílčích výsledků a příznaků uvnitř procesů klasifikátorů využívajících sítí hlubokého učení. Cílem je porozumění příznakové analýzy a vizuální interpretace dílčích procesů, zejména pro klasifikátory objektů v obrazových datech. Vyprodukované metody by měly poskytnout obrazové výstupy pro umělecké i analytické využití. V uměleckém pojetí je cílem obrazová syntéza, analytické nástroje pak cílí na zmapování vnitřních procesů jednotlivých etap a jejich vlivu na výsledky.
Školitel: Říha Kamil, doc. Ing., Ph.D.
- Post-kvantové kryptografické protokoly
Téma se zabývá analýzou, návrhem a optimalizací moderních post-kvantových kryptografických (PQC) protokolů. Výzkum lze blíže orientovat na vybraný otevřený problém jako např. post-kvantová bezpečnost v blockchain technologii, post-kvantové metody ochrany soukromí, PQC na omezených zařízení, kvantově odolné hybridní metody, atd. Předpokládá se zapojení studenta do mezinárodních a národních výzkumných projektů.
Školitel: Malina Lukáš, doc. Ing., Ph.D.
- Prostorová analýza medicínských snímků pro optimalizaci ortognátních výkonů
Téma je zaměřeno na hledání nových automatizovaných metod pro analýzu struktury a prostorových poměrů na dolní čelisti zachycené v CT snímcích. Metody budou sloužit ke strojové asistenci při plánování ortognátních chirurgických výkonů. Základem bude automatická detekce mandibulárního kanálu v CT snímcích, následovaná strojovým stanovením nejvhodnější oblasti pro provedení osteotomie včetně identifikace míst rizikových z hlediska možného poranění n. alveolaris inferior a lokalit nevhodných pro rozdělení kosti z hlediska jejich materiálových či tvarových vlastností. Praktickým cílem tématu je zjednodušení a časově zefektivnění plánování těchto výkonů a snížení počtu pooperačních komplikací.
Školitel: Říha Kamil, doc. Ing., Ph.D.
- Výzkum nových metod analýzy prostorové informace v digitálních obrazech
Téma je zaměřeno na výzkum nových metod pro analýzu prostorové informace obsažené v digitálních obrazech, tedy v jejich časových nebo prostorových sekvencích, případně vyplývající z geometrie dané scény.
Školitel: Říha Kamil, doc. Ing., Ph.D.
Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DKC-ET1 | Elektrotechnické materiály, materiálové soustavy a výrobní procesy | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-EE1 | Matematické modelování v elektroenergetice | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-ME1 | Moderní mikroelektronické systémy | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-RE1 | Návrh moderních elektronických obvodů | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DKC-TK1 | Optimalizační metody a teorie hromadné obsluhy | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-FY1 | Rozhraní a nanostruktury | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-TE1 | Speciální měřicí metody | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-MA1 | Statistika. stochastické procesy, operační výzkum | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DKC-AM1 | Vybrané kapitoly řídicí techniky | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-VE1 | Vybrané statě z výkonové elektroniky a elektrických pohonů | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKX-JA6 | Angličtina pro doktorandy | en | 4 | Volitelný | drzk | Cj - 26 | ano | |
DKC-RIZ | Řešení inovačních zadání | cs | 2 | Volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-EIZ | Vědecké publikování od A do Z | cs | 2 | Volitelný | drzk | K - 26 | ano |
Zkratka | Název | J. | Kr. | Pov. | Uk. | Hod. rozsah | Sk. | Ot. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DKC-TK2 | Aplikovaná kryptografie | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-MA2 | Diskrétní procesy v elektrotechnice | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | S - 39 | ano | |
DKC-ME2 | Mikroelektronické technologie | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-RE2 | Moderní digitální bezdrátová komunikace | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-EE2 | Nové trendy a technologie výroby energie | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-TE2 | Numerické úlohy s parciálními diferenciálními rovnicemi | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-FY2 | Spektroskopické metody pro nedestruktivní diagnostiku | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-ET2 | Vybrané diagnostické metody, spolehlivost, jakost | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-AM2 | Vybrané kapitoly měřicí techniky | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKC-VE2 | Vybrané statě z elektrických strojů a přístrojů | cs | 4 | Povinně volitelný | drzk | K - 39 | ano | |
DKX-JA6 | Angličtina pro doktorandy | en | 4 | Volitelný | drzk | Cj - 26 | ano | |
DKC-CVP | Citování ve vědecké praxi | cs | 2 | Volitelný | drzk | K - 26 | ano | |
DKC-RIZ | Řešení inovačních zadání | cs | 2 | Volitelný | drzk | K - 39 | ano |