Facility Management

Strategie Facility Managementu


Facility Management nevnímáme pouze jako správu a údržbu nemovitostí, ale přistupujeme k němu z širší perspektivy, jejímž cílem je zajistit každému, kdo na VUT vykonává nějakou činnost, aby k tomu měl efektivně zajištěny veškeré podmínky. Vycházíme při tom z metody 5P, která zaměřuje svou pozornost na Pracovníky, Procesy, Prostory, Planetu a Prosperitu.

Správa a provoz

Úspory energie


Při plánování i provozu naší infrastruktury se maximálně snažíme o co nejúspornější využití energií. Nastavujeme praktická opatření, která mají napomoci k energetické nezávislosti a redukci envirornmentální zátěže budovy. Konkrétně lze uvést např. rekonstrukci rozvodů teplovodního vytápění, výměnu žárovkových a zářivkových světelných zdrojů za úsporné LED žárovky a trubice, nebo např. využití nízkoenergetického chlazení.

Odpadové hospodářství


Odpadové hospodářství je realizováno v souladu se zákonem o odpadech. V praxi to znamená, že řídíme svoz komunálního i nebezpečného odpadu, odpad třídíme (nejčastěji na komunální odpadd, papír, plast a sklo, v některých případech i bioodpad. Z kolejí a menz se sváží jedlé tuky a biologicky rozložitelný odpad z jídelen a kuchyní. Koleje a menzy založily environmentální projektovou kancelář GreenKaM VUT, která pomáhá s řešením udržitelnosti v provozu a pro všechny uživatele jejich služeb vypracovali mapu s rozmístěním nádob pro tříděný odpad.
Při prořezu stromů, likvidaci starého nábytku a při stavebních pracích objednáváme velkoobjemové kontejnery pro odpovědný odvoz odpadu.
Zářivky, vyřazenou elektroniku a drobné elektrozařízení vracíme průběžně do sběren ke zpětnému odběru.
Na pozemcích VUT nemáme žádné černé skládky.

Péče o zeleň


Snažíme se o přirozený rozvoj a udržitelnost travnatých ploch, které mají nezastupitelnou roli při adaptaci na klimatické změny a vhodná péče o ně představuje nedílnou součást opatření proti suchu. Proto pečlivě rozlišujeme funkce zelených prostranství a dle toho přizpůsobujeme jejich údržbu. Intenzivně využívané trávníky (místa s častým průchodem osob, okolí komunikací a plochy určené pro sport či další volnočasové aktivity) sečeme častěji a udržujeme na nich společenstva monokulturních rostlin. Pestré květnaté trávníky jsou velmi prospěšné pro hmyz a další menší živočichy, lépe zadržují vodu i prach. Jejich údržba proto není tak náročná a seč se provádí mozaikováním, aby se živočichové mohli přesouvat z posečené plochy na tu neposečenou. U bezúdržbových ploch klademe důraz na jejich samostatný vývoj, který umožňuje přirozený rozvoj fauny.

Hospodaření s vodou


Analyzujeme možnosti redukce spotřeby pitné vody z vodovodního řadu formou úspor a krytím části spotřeby dešťovou či šedou splaškovou vodou, užitkovou vodou, popř. vodou ze studny. Při plánování rekonstrukcí a nové výstavby klademe na oblast hospodaření s vodou velký důraz. Cílem jej nejen udržitelné hospodaření s tímto zdrojem, ale také maximalizace podílu zeleně a ochrarna i rozvoj biodiverzity v rámci univerzity a jejího okolí. Věnujeme pozornost zadržování srážkových vod s cílem maximalizace retence vody na pozemku a budově za účelem zachování malého vodního cyklu, menší zátěže kanalizační sítě, snížení rizika lokálních povodní a omezení přehřívání zastavěných ploch. Do budoucna plánujeme zbudování retenčních nádrží.

Ekologická drogerie

Pro univerzitní provoz zajišťujeme nákup ekologické drogerie pomocí dynamického nákupního systému.

Inteligentní budovy

CAFM


V roce 2023 probíhá testovací provoz dvou SW pro CAFM (Computer-aided Facility Management) na objektech Fakulty strojního inženýrství. Na základě tohoto testování vypracujeme analýzu a rešerše CAFM za účelem zjištění výhod/nevýhod těchto systémů pro potřeby univerzity a pro zpracování veřejné zakázky na výběr digitální aplikace. Při testování a implementaci software aktivně spolupracujeme se studenty Fakulty stavební.

Pasportizace pozemků a budov


Aktivně řešíme digitalizaci pasportizace pozemků VUT, testujeme možnosti pasportizace objektů a do budoucna uvažujeme i o pasportizaci technologií. Digitální pasportizace by měla napomoci transformaci řízení budov do digitálního světa jako prvního podpůrného kroku pro nasazení SW pro CAFM.

Building Management System


BMS (Building Management System VUT) je systém pro monitoring a ovládání veškerých technologií vnitřního vybavení budov VUT. Svým rozsahem je BMS VUT jednou z největších instalací v Evropě realizované na platformě Honeywell. Je postaven na systému EBI (Enterprise Building Integrator). Po jeho plánovaném upgradu poskytne BMS dostatečné technické zázemí k nasazení systému pro aktivní energetický management, který nám umožní lépe sledovat spotřebu energií a vody, a také nabídne zvýšení komfort uživatelům z hlediska regulace parametrů vnitřního prostředí.

Energetický management


V rámci nakládání s energiemi klademe velký důraz na zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie (OZE). Ty jednak snižují provozní náklady, ale také vedou k určité energetické nezávislosti a redukci envirornmentální zátěže budovy. U nových stavebních projektů VUT uplatňujeme princip "Do No Significant Harm" a standard "nearly Zero Energy Building". Na základě provedeného auditu zaměřujeme naši pozornost na možnosti instalace a využití fotovoltaiky (FVE). Přestože by její využití mělo minimální dopad na celkovou roční spotřebu, vnímáme její velký potenciál v environmentální oblasti a možnostech rozvoje v oblasti obnovitelných zdrojů. Plánujeme vypracování studie proveditelnosti instalace FVE a vhodnosti jejího využití pro pozemky, areály a budovy VUT. FVE panely jsou již nyní osazeny na několika budovách VUT, ovšem jedná se o menší množství sloužící spíše k výukovým a výzkumným účelům. Veškerá energie z těchto panelů je spotřebována pro vlastní provoz a účely výuky.

Facility služby

Doprava


Na základě analýz potřeb pro mobilitu našich studentů a zaměstnanců nastavujeme principy pro udržitelnou dopravu. Budovy a areály univerzity jsou situovány převážně v části Brno-střed. Tato oblast má omezené možnosti parkování a proto uvažujeme nad alternativními možnostmi dopravy oproti osobním automobilům. V areálu rektorátu jsme vybudovali kolárnu s nabíjecími stanicemi pro různé typy elektrokol.
U obnovy vozového parku osobních automobilů zvažujeme i auta s alternativními pohony.

IT infrastruktura


Pořizování IT techniky a spotřebního materiálu probíhá tak, abychom při jejím provozu zohlednili jak energetickou úsporu, tak i co nejmenší ekologickou zátěž.
Řešíme nejen spotřebu energie, ale také použité materiály (jejich recyklovatelnost, netoxické složení), možnost prodloužené záruky a dostupnosti náhradních dílů po určité období od pořízení techniky. Při obnově serverů a diskových polí preferujeme ty, které jsou energeticky méně náročné, ale současně výkonnější. Díky tomu můžeme počet serverů zredukovat a ušetřit tak nejen energii potřebnou pro jejich provoz, ale také chlazení.
Za každý kus zakoupené elektroniky hradíme recyklační poplatek a po ukončení životnosti necháváme výrobek ekologicky zlikvidovat.

Pitná voda


Za účelem omezit spotřebu vody dodávané v plastových lahvích využíváme napříč VUT automaty na filtrovanou vodu z kohoutku. Zájemci si mohou vybrat mezi perlivou a neperlivou variantou, u některých zařízení i mezi chlazenou a teplou. Doplnit tekutiny je možné do vlastních lahví, případně využít ekologicky šetrné kelímky.

 

Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková