Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
METODIKA 2017+ slouží jako důležitý podklad pro kvalitní řízení vědy a výzkumu v ČR a jako jeden z důležitých podkladů pro rozdělení institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj organizací.
Na rozdíl od předchozích systémů hodnocení, kdy byl za každý typ vědeckého výsledku přidělen instituci určitý počet bodů, se Metodika 2017+ snaží především o zohlednění kvality vědeckých výsledků a potažmo i celé instituce.
Hodnocení dle Metodiky 17+ je rozděleno do pěti modulů:
Zatímco v modulech 1 a 2 probíhá hodnocení každoročně a zajišťuje jej Úřad vlády, hodnocení v modulech 3 až 5 probíhá jednou za pět let a zajišťuje jej poskytovatel podpory na vědu a výzkum, za VUT tedy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Hodnocení provádí Mezinárodní evaluační panel složený převážně ze zahraničních odborníků.
Výsledkem kompletního hodnocení ve všech modulech v pětiletých cyklech je zařazení výzkumné organizace v rámci čtyřstupňové škály. O tomto zařazení je rozhodnuto na jednání tripartity (MŠMT, Rada pro výzkum, vývoj a inovace, Česká konference rektorů) na základě výsledků jednotlivých ročních hodnocení v Modulech 1 a 2 (výsledné škálování v těchto modulech navrhuje komise složená ze zástupců poskytovatele, zástupců Rady pro výzkum, vývoj a inovace a (místo)předsedů panelů s možností přizvat další experty) a na základě známky navržené instituci Mezinárodním evaluačním panelem pro moduly 3-5.
Obrázek 1 Obecné schéma hodnocení na národní úrovniZdroj: Metodika hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací
Poslední škálování výzkumných organizací proběhlo na základě hodnocení v roce 2020. Více informací naleznete zde. Příští národní evaluace je plánována na rok 2025.
Další užitečné odkazy:
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková