Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail projektu
Období řešení: 01.09.2023 — 30.11.2026
Zdroje financování
Technologická agentura ČR - 1. veřejná soutěž programu SIGMA
- plně financující (2023-09-22 - 2026-11-30)
O projektu
Divadlo je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů umělecké tvorby v ČR. Důkazem je obrovský počet souborů, který se tomuto segmentu umění věnuje, i velký zájem široké veřejnosti, neporovnatelný s ostatními uměleckými disciplínami. Práce s prostorem je přitom to, co činí divadlo a architekturu vzájemně blízkým. Proto bude projekt realizován v oblasti umění a architektury. Nicméně v detailu propojí oblasti scénické realizace a scénického provozu (při vědomí historických souvislostí středoevropského a německého způsobu inscenování divadla, kde je hlavním nositelem identity divadelní instituce právě propojenost trvalého uměleckého souboru s prostorem, scénou), kulturní politiky a dalších veřejných politik včetně územního plánování, památkové ochrany a kritických přístupů soudobé architektonické tvorby pro divadlo a hrací prostory. Ve výzkumu se setkává tedy problematika divadelního provozu a architektury v širším kontextu veřejné politiky. Z tohoto pohledu je v rámci realizace projektu oblast SHUV zapojena stoprocentně. Samotné řešení projektu je inovací, nicméně jde dalším inovacím naproti. Umožní formulovat zadání projektových prací ve vztahu k divadlu či hracímu prostoru a zejména k jeho aktuálním potřebám divadelního provozu. Pokud řešitel (architekt, projektant) nemá k dispozici provozní zadání v souladu s nároky současného a budoucího uživatele, vytváří řešení, které jde proti potřebám současného transformačního procesu moderní divadelní tvorby. Pokud nemá vlastník a provozovatel divadla dostatečnou inspirační bázi pro inovaci svých prostorů, ještě více se zpomaluje už tak zkostnatělý proces spojený s udržitelným rozvojem samotného prostředí, který navíc nejde naproti potřebám umělecké tvorby. Nemůžeme také pominout praktický aspekt informační báze spojený s logistikou distribuce uměleckých scénických výstupů (hostování, koprodukce, festivaly).
Popis anglickyOur goal is to set up a methodical way of collecting data on theatres and spaces for theatre making and to create a comprehensive tool that would meaningfully provide data needed for decision-making and action by target groups. To validate the development of the tool on a suitably selected sample of data providers that encompasses the diversity of target groups. These groups are both suppliers of research data and users of future services, so the goal is to build mutual trust. The mission is to contribute to improving communication between owners, operators, architects and building designers and other active users of theatre making spaces and theatres in the country to sustainably develop professional conditions for the creation of artistic content and for artistic exchange.
Klíčová slovapasportizace; architektura divadel a scénických prostor; divadelní technologie;divadelní provoz; veřejné a kulturní služby; kulturní dědictví
Klíčová slova anglickypassporting, architecture of theatre buildings and venues, theatre technologies, theatre operation, public cultural service, data-driven decision-making, cultural heritage.
Označení
TQ01000593
Originální jazyk
čeština
Řešitelé
Galeová Nicol, Ing. arch. - hlavní řešitelHoráček Martin, doc. PhDr., Ph.D. - spoluřešitelSládeček Svatopluk, MgA. - spoluřešitelŠopák Pavel, prof. PhDr., Ph.D. - spoluřešitel
Útvary
Ústav experimentální tvorby- příjemce (12.12.2022 - nezadáno)Ústav památkové péče- spolupříjemce (01.09.2023 - 30.11.2026)Ústav teorie architektury- spolupříjemce (01.09.2023 - 30.11.2026)