Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vysoké učení technické v Brně (VUT) zaznamenalo významný úspěch v prestižním mezinárodním žebříčku Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), známém také jako Šanghajský žebříček. V hodnocení za rok 2024 se univerzita umístila hned v sedmi inženýrských oborech, což je nejvíce ze všech českých vysokých škol v rámci samostatné kategorii inženýrství.
Ilustrační foto CEITEC VUT | Autor: Václav KoníčekOd roku 2021, kdy se VUT v žebříčku objevilo poprvé, se počet inženýrských oborů, v kterých je zastoupeno, každoročně zvyšuje. Aktuálně je to o tři více než v ročníku 2023.
Na nejlepší umístění v letošním žebříčku dosáhlo VUT v oborech Nanoscience & Nanotechnology a Telecommunication Engineering, kde se v obou případech zařadilo mezi světové univerzity na 201.-300. místě.
V hodnocení oboru Energy Science & Engineering patří VUT 301.-400. pozice. Stejnou pozici VUT obsadilo v hodnocení Electrical & Electronic Engineering.
V těchto čtyřech uvedených přehledech se VUT umístilo nejvýše z českých univerzit.
Kromě zmíněného oboru Telecommunication Engineering se brněnská technika poprvé zařadila také do hodnocení dalších třech oborů Chemical Engineering, Materials Science & Engineering a Environmental Science & Engineering. V každém z nich obsadila 401.-500. pozici.
Ilustrační foto CEITEC VUT | Autor: Václav KoníčekZ dalších českých vysokých škol uspěla v rámci inženýrské kategorie Vysoká škola chemicko-technologická v Praze se čtyřmi umístěními. Napříč všemi kategoriemi má z tuzemských škol nejvíce umístění – celkem 20 – Univerzita Karlova. Absolutním vítězem letošního žebříčku je Harvard University se 14 oborovými prvenstvími.
Žebříček dělí obory do pěti základních kategorií: přírodní vědy, inženýrské obory, biologické vědy, medicínské obory a sociální vědy. Kategorie se dále dělí do 55 oborů. Nejvíce oborů, celkem 23, obsahuje kategorie inženýrské obory. V jednotlivých oborových hodnoceních se zveřejňuje pouze 500 nejlépe umístěných institucí.
Šanghajský oborový žebříček GRAS je považován za jeden z nejvýznamnějších mezinárodních žebříčků vysokých škol a vychází od roku 2017. Letos se do jeho finálního vydání dostalo více než 1900 univerzit z 96 zemí.
Žebříček hodnotí univerzity podle řady kritérií včetně vědeckých výstupů, mezinárodní spolupráce a kvality akademických pracovníků. V letošním ročníku došlo ke změně dosavadní metodologie, kdy některé z dílčích indikátorů byly přejmenovány nebo sloučeny. Největší změnou pak je vznik nové hodnotící kategorie „World-Class Faculty“, který zahrnuje čtyři indikátory kladoucí důraz na kvalitu akademických pracovníků.
Související články:
Šanghajský oborový žebříček potvrdil vysokou úroveň inženýrství na VUT
Šanghajský žebříček: VUT obhájilo pozici v tisícovce nejlepších univerzit světa
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková