VUT potvrzuje své silné postavení v oborovém univerzitním žebříčku THE
Britská společnost Times Higher Education (THE) zveřejnila nejnovější oborový žebříček THE World University Rankings by Subject 2025. Vysoké učení technické v Brně (VUT) se umístilo ve třech oborech z jedenácti možných a potvrdilo v nich vedoucí pozici v ČR. V oblasti inženýrství obhájilo pozici nejlepší české univerzity a posílilo v počítačových vědách.
VUT se stejně jako v předchozích pěti ročnících umístilo v oborech Obchod a ekonomie (Business and Economics), Počítačové vědy (Computer Science) a Inženýrství (Engineering). Ve všech si oproti loňskému hodnocení bodově polepšilo.
V kategorii Obchod a ekonomie se VUT stabilně drží v první trojici tuzemských škol za Univerzitou Karlovou (UK) a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, globálně je na 501.-600. pozici. Do hodnocení se v této kategorii zapojilo celkově 990 institucí (loni 909) z 85 zemí. Na prvních třech místech jsou MIT, Oxford a Stanford.
Brněnská technika zaznamenala úspěch v Počítačových vědách, kde postoupila na druhou příčku mezi českými univerzitami. Předstihla České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a zařadila se hned za UK. Celkově je VUT v tomto oborovém žebříčku na 501.-600. pozici, když se letos do srovnání dostalo 1 122 institucí (loni 1027) z 83 zemí. Na prvních třech místech jsou Oxford, Cambridge a MIT.
V kategorii Inženýrství si VUT udrželo první místo mezi domácími vysokými školami před ČVUT a Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Globálně se umístilo na 801.-1000. pozici. V rámci tuzemských škol je VUT podle tohoto žebříčku nejlépe hodnoceno ve všech souvisejících inženýrských podoborech – chemickém, stavebním, elektroinženýrství, všeobecném inženýrství i strojním a leteckém inženýrství. Žebříček pro inženýrské obory zahrnuje celkem 1 488 institucí (loni 1 306) z 97 zemí. Na čele jsou americké univerzity Harvard, Stanford a MIT.
Oborový žebříček THE World University Rankings by Subject vydává britský časopis Times Higher Education již od roku 2011. Porovnává v něm výsledky vysokoškolských institucí v jedenácti oddělených oborových skupinách od humanitních věd přes inženýrství až po medicínu. Metodologie zahrnuje klíčové ukazatele jako akademickou reputaci, citovanost publikací, poměr studentů a učitelů či příjmy z průmyslu. Žebříček tak slouží jako důležité měřítko kvality a excelence v jednotlivých oborech.
Spolu s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) a QS World University Rankings by Subject patří THE World University Rankings by Subject ke třem nejsledovanějším oborovým žebříčkům na světě.
Autor | Mgr. Petr Kubíček |
---|---|
Publikováno | |
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d278595 |
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Fakulta informačních technologií Fakulta strojního inženýrství Fakulta chemická Fakulta stavební Fakulta podnikatelská CEITEC VUT věda a výzkum THE rankings
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková