Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Pro začínající doktorské studenty a studentky přírodovědných a technických oborů čtyř brněnských univerzit je tu další příležitost, jak získat zajímavou finanční podporu pro excelentní výzkumnou práci. Organizátoři z Magistrátu města Brna a Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM) letos přislíbili pro každého z 25 vybraných studujících 360 000 Kč vyplácených v průběhu 3 let. Registrace 16. ročníku stipendijního programu Brno Ph.D. Talent proběhne tradičně v září, a to od 5. do 24. 9. V úvodní den registrace proběhne workshop pro žadatele.
Úspěšní účastníci soutěže Brno Ph.D. Talent 2023 z brněnské techniky se zástupci vedení VUT, Brna a JCMM. | Autor: Václav KoníčekStipendijní soutěž je otevřena všem doktorským studujícím prvního ročníku (2024/2025) z Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Veterinární univerzity Brno.
Podaná žádost v anglickém jazyce by měla obsahovat životopis žadatele, výzkumný projekt a popis zázemí projektu (tým a vybavení). Výběrové řízení má celkem tři kola. V tom závěrečném představí finalisté své projekty odborné komisi. Další detaily pro podání žádosti najdete na webu JCMM.
Na slavnostním vyhlášení výsledků 15. ročníku Brno Ph.D. Talent v březnu tohoto roku si šek na další výzkum v oblastech, jako jsou elektronová mikroskopie, biomedicína nebo produkce bioplastů, odneslo 9 mladých vědců a vědkyň z VUT, dalších patnáct z MU a jedna z Mendelovy univerzity. Za úspěšnými projekty stálo čtrnáct žen a jedenáct mužů z České republiky, Slovenska, Běloruska, Maďarska nebo Iráku, kteří obdržely celkem 8,25 milionů korun, každý z oceněných 330 000 korun rozdělených do tří let. Každou ze 150 žádostí posuzovali dva externí hodnotitelé.
Za 15 let trvání Brno Ph.D. Talent se počet podpořených stipendistů z řad nadějných výzkumníků a výzkumnic z brněnských univerzit blíží čtyřem stovkám. Mezi absolventy programu Brno Ph.D. Talent najdeme například Lukáše Flajšmana z CEITEC VUT, který pracuje na finské Aalto University na vlastním vědeckém projektu pro finskou vládu s cílem vytvořit zesilovač magnetických vln. Další úspěšnou držitelkou stipendia je Michaela Vojníková, taktéž z CEITEC VUT, která se díky Fulbrightovu stipendiu míří do USA na University of San Diego. U předního světového odborníka na nanorobotiku profesora Wanga bude pokračovat ve výzkumu tzv. lipobotů, teranostických nanočástic, které mají rovněž charakter inteligentních nanorobotů. Dlouhodobým cílem talentované výzkumnice je vývoj nových neinvazivních způsobů léčby rakoviny.
Projekt Brno Ph.D. Talent plně financuje statutární město Brno. Realizaci soutěže, která probíhá každoročně od roku 2009 zajišťuje sdružení JCMM.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková