Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Holografický mikroskop týmu profesora VUT v Brně Radima Chmelíka z Ústavu fyzikálního inženýrství získal včera prestižní Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejvýznamnější výsledek vývoje/ inovace. Svým rozsahem a historií patří Cena Wernera von Siemense mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice.
Světově unikátní řešení brněnských vědců využívá namísto laserového osvětlení principu nekoherentní holografie, která umožňuje osvětlovat sledované živé buňky běžnými zdroji. Při použití laserového světla může totiž být obraz sledovaného vzorku zkreslený a nezřetelný. „Ideální je, když jako v klasickém mikroskopu můžete osvětlovat žárovkou, LED diodami nebo výbojkou, a právě to se nám podařilo,“ popsal podstatu holografického mikroskopu profesor Radim Chmelík.
Multimodální holografický mikroskop, na jehož vývoji experti z VUT v Brně, nyní také pod hlavičkou CEITEC VUT, spolupracují s firmou TESCAN ORSAY HOLDING, a.s., získal již nejen tuzemský a evropský, ale rovněž americký patent.
Přístroj, který by se na trhu mohl objevit do několika let, umožňuje také přírodovědcům a lékařům sledovat živé buňky, aniž by bylo nutné aplikovat kontrastní barviva. I ta totiž mohou sama o sobě chování a vlastnosti buněk ovlivňovat. Díky tomu bude možné mikroskop využít například pro výzkum léčby rakoviny.
Ceny Wernera von Siemense byly včera udělovány pošestnácté na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli. V dosavadních ročnících bylo oceněno 160 studentů, 12 pedagogů a 61 mladých vědců. Tradiční soutěž nejlepších mladých mozků se koná ve spolupráci s předními českými univerzitami a Akademií věd ČR, pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy a ministra průmyslu a obchodu. Vítězné práce vybírají poroty složené z rektorů a prorektorů pro vědu a výzkum českých technických a přírodovědných vysokých škol a předních zástupců Akademie věd České republiky.
Brno 07. 02. 2014
Odpovědnost: Mgr. Kamila Šmídková