Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FASTZkratka: GAKAk. rok: 2015/2016
Program: Geodézie a kartografie
Délka studia: 3 roky
Akreditace od: 26.7.1999Akreditace do: 31.12.2020
Profil
Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie (Ph.D.) navazuje při tomto studiu na magisterský stupeň oboru geodézie a kartografie. Obor nabízí dvě hlavní specializace Geodézii a Kartografii. Doktorand musí absolvovat v rámci studia požadované penzum rozšířeného teoretického matematicko-fyzikálního základu. Tyto předměty jsou dle specializace doplněny předměty odborného aplikovaného základu pokrývající metody měření, zpracování a analýzy geodetických a kartografických dat, fyzikální geodézie, družicové a kosmické geodézie, geografických a kartografických informačních systémů aj. Podle zaměření disertační práce jsou voleny další předměty dle specializace. Jedná se především o oblasti geodetických základů, inženýrské geodézie, globálních navigačních systémů, fotogrammetrie a dálkového průzkumu Země, katastru nemovitostí, digitální kartografie a dalších. Absolvent si v průběhu doktorského studia osvojí metodiku vědecké práce a je vybaven hlubokými teoretickými a jazykovými znalostmi, umožňujícími samostatnou tvůrčí odbornou činnost. Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie nachází uplatnění ve vývojové a výzkumné základně příslušného zaměření oboru a rovněž jako akademičtí pracovníci vysokých škol.
Garant
prof. Ing. Otakar Švábenský, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Skenery (od firmy Riegl, letecké i pozemní pořízené pro AdMaS) umožnují digitalizaci tvaru odražené vlny od povrchu objektu. Tvar vlny je možné rozložit a modelovat matematickými funkcemi, což umožnuje pokročilejší klasifikaci bodů povrchu skenovaného objektu.
Školitel: Hanzl Vlastimil, doc. Ing., CSc.
Pro vysvětlení původu poruch tíhového pole Země je možné vyvinout nové metody pro stanovení parametrů obecných rušivých těles pod zemským povrchem. K tomu je možné vyvinout trojrozměrné metody pro řešení obrácené úlohy gravimetrie. Využít lze měření GPS/nivelace, geopotenciální modely Země a různé data geodetických a geofyzikálních družic.
Školitel: Vatrt Viliam, prof. Ing., DrSc.
Tématem práce je problematika geometrické přesnosti ve výstavbě. Řešena bude metodika kontrolních měření geometrických parametrů staveb s využitím nejmodernějších geodetických měřicích technologií (robotizované totální stanice, GNSS, laserové skenování, aj.) a jejich dokumentace jako součást prokazování jakosti stavby. Součástí řešení tématu je analýza výrobkových norem (Eurokódů) z hlediska geometrické přesnosti staveb v kontextu současných vytyčovacích ČSN a jiných souvisejících norem.
Školitel: Bureš Jiří, doc. Ing., Ph.D.
Metodika měření posunů pomocí Globálních navigačních satelitních systémů s ohledem na současný stav jejich vývoje. Analýza a kritické zhodnocení dosavadních observačních a vyhodnocovacích postupů. Testování modifikovaných postupů měření posunů na různých typech objektů s důrazem na geodynamické aplikace.
Školitel: Švábenský Otakar, prof. Ing., CSc.
Valné shromáždění mezinárodní geodetické a geofyzikální unie rozhodne v 06.2015 o zahájení budování Světového výškového systému (WHS). Každá země bude pak vyvíjet metodu připojení jejího lokálního výškového systému do systému WHS. Pro ČR je proto nezbytné vyvinout transformační postup pro připojení výškového systému Bpv do systému WHS.
Cílem práce je navrhnout rozhraní pro automatizované zadání projektů do geografických informačních systémů (GIS). Koncepce rozhraní bude obsahovat vazbu na platnou legislativu a místní regulativy pro konkrétní třídy projektů. Z omezení dané legislativou a regulativy vyplynou požadavky na datové sady a množinu prostorově analytických funkcí, které realizují podstatnou část zpracovatelského řetězce v GIS.
Školitel: Bartoněk Dalibor, doc. Ing., CSc.