Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FASTZkratka: PSTAk. rok: 2015/2016
Program: Civil Engineering
Délka studia: 4 roky
Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 31.12.2020
Garant
prof. Ing. Jiří Hirš, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Vzhledem ke zvyšující se spotřebě energie, nutnosti udržitelné výstavby a směrnici Evropské unie je třeba navrhovat stavební konstrukce v pasivních domech tak, aby byla snižována energetická náročnost se zkvalitněním vnitřního prostředí.
Školitel: Kalousek Miloš, doc. Ing., Ph.D.
Energetické hodnocení technologických celků (např. čistíren odpadních vod, lázeňské technologie, technologie zimních stadionů). Analýza technologických procesů, popis teoretického modelu provozu, analýza okrajových podmínek, citlivostní analýza, potenciál energetických úspor, benchmarking komponentů systému, kritéria hodnocení a využití energie z obnovitelných zdrojů.
Školitel: Hirš Jiří, prof. Ing., CSc.
Vytvoření metodického postupu pro strategii správy obcí a měst pro při plnění programu SMART City v oblasti energetiky. Objektové modelování budov v regionu, spolupráce s Centrem kompetence Smart Regions na FAST.
Doktorská práce je zaměřena na modelování a simulace budov a inteligentních urbanistických celků. Efektivní využití a umístění prvků vzduchotechniky, vytápění a chlazení v budovách a jejich optimální řídící systém. Systémy, zařízení a strategie pro akumulaci energie.
Školitel: Šikula Ondřej, prof. Ing., Ph.D.
Výzkum zaměřený na tradiční urbanistická schemata a jejich vztah k aktuálním potřebám společnosti 21. století, s cílem odborně popsat a zdůvodnit nástroje ke zvýšení kvality veřejného prostoru. Téma disertace se upřesní podle zaměření studenta (zahradní města, City Beautiful, plošná památková ochrana, Nový urbanismus, technologie a opatření pro udržitelné, komunitní a participativní plánování).
Školitel: Horáček Martin, doc. PhDr., Ph.D.
Doktorská práce je zaměřena na optimalizaci tepelně aktivovaných stavebních konstrukcí (TAK) sloužících k vytápění a chlazení budov. Předpokládá se využití simulačních metod, laboratorního experimentu a měření insitu. Cílem je stanovit doporučení pro navrhování a řízení optimálních TAK.
Práce se zabývá ornamentem v architektuře. Fenomén ornamentu bude diskutován z uměleckého, technologického, sociologického a psychologického stanoviska. Budou analyzovány inovativní možnosti designu a technického zpracování ornamentu v dnešní době, technologické postupy a náročnost při realizaci.
Práce se zaměří na otázky péče o architektonické dědictví. Podle profilace studenta se výzkum upřesní tematicky (typologie architektonického dědictví, chráněné soubory, sociální a legislativní otázky, výtvarné přístupy, technologie) a metodicky (mikroanalýzy, srovnávací analýzy, historické analýzy).
Téma doktorské práce je zaměřeno na aplikaci a ověření teoretických metod výzkumu proudění vzduchu v budovách a vnější aerodynamiky budov se současným transportem znečišťujících látek. K simulacím je možné využít softwary Fluent, CFX, nebo OpenFOAM.
Chytré plánování měst a infrastruktury s ohledem na energetickou úsporu, využití obnovitelných zdrojů a zajištění kvalitních podmínek k životu. Celosvětový trend je zvýšit koncentraci populace v relativně málo velkých městech. Velká hustě osídlená města mohou být vysoce produktivní, inovativní a relativně velmi zelená a tudíž žádoucí pro naši budoucnost.
Školitel: Košíčková Ivana, Ing. arch., Ph.D.
Práce se zabývá tradičními stylovými formami v architektuře od 19. století do současnosti, s využitím metodologie historiografické, projekčních dovedností a technologického výzkumu. Předmětem se může stát analýza díla vybraného architekta nebo architektonické školy, architektura specifického regionu nebo aplikace tradičního designu v současné architektuře a novodobých stavebních technologiích.
Teoretické modelování a experimentální měření budov zařazených jako pilotní projekty v projektu TAČR CK Smart Regions.
Výzkum prvků a systemů technických zařízení budov – vytápění, větrání, chlazení (HVAC) - směřující k dosažení tepelného komfortu v budovách při minimální provozní energetické náročnosti. Výzkum systémů HVAC bude zaměřen na optimalizaci jejich návrhu a provozování s využitím nízkopotenciálního tepla a chladu. Výzkum bude prováděn v teoretické rovině vývojem matematicko-fyzikálních modelů využívajících a v rovině experimentální pak laboratorními experimenty a měření in situ.