Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail specializace
FAZkratka: ARCHAk. rok: 2023/2024
Program: Architektura a urbanismus
Garant
doc. Ing. arch. Jiří Palacký, Ph.D.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Od 60. let se opakovaně vrací architektonické diskuse o architektuře bez architektů, od nultých let o Koolhaasovu junkspace („brakovém prostoru“) a v současnosti o dalších jevech, které jsou považovány za ne-architektonické anebo dokonce anti-architektonické nehledě na to, že různými způsoby a procesy architekturu spoluutváří anebo ovlivňují. Výzkum tohoto obecného jevu si klade obecnou otázku: Co je v současném navrhování, produkci a reflexi architektury považováno za non-architekturu a s jakými důsledky?
Školitel: Mitášová Monika, prof. Ing. arch., Ph.D.
Výzkum předpokládá nějakou formu zkušenosti s předchozím bádáním/prací v oblasti japonské architektonické kultury. Bude se obecněji zabývat srovnávací analýzou, interpretací a případným zobecněním koncepcí japonské a evropské architektury ve vybraných případových studiích dle volby studenta.
Práce se zabývá aktuálním tématem dostupného bydlení v kontextu klimatické změny, energetické krize, migrace, nedostatku bytů a dalších aspektů současné architektury a stavebnictví ve vztahu k bytové politice České republiky ve srovnání s dvěma vybranými státy (jedním ze střední nebo východní Evropy a jedním z Evropy západní).
Školitel: Palaščak Michal, doc. Ing.
Práce se zabývá architektonickými intervencemi ve službách ochrany a prezentace archeologického dědictví. Předmětem výzkumu se mohou stat ochranné pavilony nebo stanové konstrukce nad vykopávkami in situ, lávky a vyhlídky v archeologických nalezištích, výstavní objekty, drobná architektura naučných stezek a zastávek, částečné nebo úplné rekonstrukce zaniklých objektů apod.
Školitel: Horáček Martin, doc. PhDr., Ph.D.
Cílem práce je systémové utřídění a vyhodnocení současné struktury panských sídel v definovaném prostoru (jižní Morava), posouzení jejich nynějšího stavu z nejrůznějších úhlů pohledu s důrazem na možnosti jejich budoucího využití.
Školitel: Boháč Ivo, doc. Ing. arch., Ph.D.
Práce se zabývá péčí o architektonické dědictví. Předmětem se může stát analýza vybrané realizace nebo souboru realizací, metodologická kritika, historiografický výzkum dějin památkové péče nebo teoretická studie s vazbou na domácí či mezinárodní doktrinální dokumenty oboru.
Navrhovaný výzkum staví na předchozím poznání problematiky architektury technologických staveb, které prohloubí prostřednictvím případových studií ve vztahu s kritickou reflexí v rámci současného teoretického diskurzu zabývajícího se jejich vlivem na transformaci městského prostředí, krajiny ale i společnosti.
Školitel: Bartošová Nina, doc. Ing. arch., Ph.D.
Práce se soustředí na sokolské hnutí v Jugoslávii, její architekturu, historii, typologii a formu v historickém a sociálním kontextu
Školitel: Šlapeta Vladimír, prof. Ing. arch., DrSc.
Výzkum z oblasti současné teorie architektury se bude zabývat interpretací vztahů mezi technickými obrazy (fotografie, video, počítačové obrazy a ty generované umělou inteligencí /AI/). Předmětem výzkumu bude především povaha současných technických obrazů a jejich vlivu na tvůrčí proces navrhování a recepce současné architektury. Zaměření výzkumu bude specifikováno dle volby studenta: fotografie, video, počítačové zobrazování a obraz generovaný AI.
Práce se zabývá tradičními stylovými formami a typologickými schématy v architektuře od počátku 20. století do současnosti. Předmětem se může stát analýza díla vybraného architekta nebo architektonické školy, architektura specifického stavebního typu nebo regionu nebo aplikace tradičního designu v současné architektuře a novodobých stavebních technologiích.